آشنایی با موضوع

نسبت تصویر (به انگلیسی: Aspect ratio) به نسبت پهنا به ارتفاع یک فریم یا تصویر در گفته می‌شود. هر تصویر دارای دو Aspect ratio است، یکی برای کادر تصویر و دیگری برای پیکسلهای تشکیل‌دهندهٔ کادر. هر دوربین ممکن است برای ضبط و پخش از نسبت تصویرهای متفاوتی پشتیبانی کند. از Aspect ratioهای مربوط به ضبط تصاویر می‌توان به نسبت تصویرهای ۴: ۳ [۴ به ۳] و ۱۶: ۹ [۱۶ به ۹] اشاره کرد که نسبت ۴ به ۳ در DV NTSE و نسبت ۱۶ به ۹ در صفحه‌های عریض DV NTSE استفاده می‌شود. در واقع نسبت تصویر (ASR) تنها رابطه‌ی ساده‌ای از اندازه است و نسبت یک ضلع عکس را با ضلع دیگر آن مقایسه می‌کند. رایجترین نسبت تصویری که در DSLRهای امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد ۳: ۲ می‌باشد به این معنا که برای هر ۳ واحد از ضلع بلند آن ۲ واحد در ضلع دیگر وجود دارد. یک عکس ۴×۶ اینچ نمونه‌ی رایجی از یک عکس با نسبت تصویر ۳: ۲ می‌باشد. به عبارت دیگر ۳=۲÷۶ و ۲=۲÷۴ که در نتیجه نسبتی برابر با ۳: ۲ خواهیم داشت. به این صورت تمامی ضرایب ۳: ۲ (برای نمونه ۶×۹ یا ۸×۱۲) به همین صورت برش می‌خورند و یا چاپ می‌گردند. از این رو نسبت‌های ۷×۵، ۱۰×۸، ۱۴×۱۱ و ۲۰×۱۶ که ضریبی از ۳: ۲ نیستند چاپ‌های متفاوتی خواهند داشت. امروزه در خیلی از خانه ها تلویزیون های قدیمی جای خود را به تلویزیون های جدید صفحه عریض داده اند. در این تلویزیون ها گزینه هایی وجود دارد که در تلویزیون های قدیمی خیلی مطرح نبود. یکی از آن گزینه ها، نسبت تصویر است. اگر بخواهیم نسبت تصویر را به ساده ترین مفهوم بیان کنیم باید بگوئیم: نسبت تصویر عبارت است از نسبت پهنای تصویر به ارتفاع آن. تلویزیون های صفحه عریض تماماً به شکل مستطیل ساخته می شوند. کارشناسان دلیل این امر را بر آن می دانند که چشم ما در هنگام تماشای تلویزیون مجبور نیست متمرکز شود. به همین خاطر مدت بیشتری را می توانیم بدون خستگی به تماشای تلویزیون بپردازیم. ضمن اینکه چشم قادر خواهد بود ارتباط بیشتری را با تصاویر تلویزیون های صفحه عریض برقرار کند.

در این صفحه تعداد 673 مقاله تخصصی درباره نسبت تصویر که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI نسبت تصویر (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.