آشنایی با موضوع

دگزامتازون(به انگلیسی: Dexamethasone) یا آنطور که رایج است دگزا، یکی از داروهایی است که در اشکال مختلف خود (شربت، قرص، قطره، آمپول، پماد و محلول‌ها) وجود دارد و یکی از پرکاربردترین داروهاست. دگزامتازون، قویترین دارو و یکی از طولانی‌اثرترین انواع کورتون است که در کنار انواع آنتی بیوتیک‌ها، داروی آشنای ما ایرانی‌هاست. همچنین این دارو از دسته کورتیکواستروئیدها (کورتون‌ها) است که داراری اثرات گسترده‌ای در قسمت‌های مختلف بدن هستند که این اثرات گسترده همانطور که می‌توانند در درمان طیف زیادی از بیماری‌ها مفید باشند، می‌توانند عوارض جانبی زیادی هم به جا بگذارند. درمان حمله آسم، درمان حساسیت شدید، کنترل التهاب در بیماری‌های روماتیسمی و خودایمنی و کنترل صدها بیماری حاد و مزمن دیگر از جمله کاربردهای این داروهاست. همچنین یک استروئید از نوع کورتیکواستروئید است که مانع از آزاد شدن موادی باعث التهاب در بدن می شوند٬ می شود. دگزامتازون برای درمان بسیاری از شرایط مختلف از قبیل اختلالات آلرژیک، بیماری های پوستی، کولیت اولسراتیو، ورم مفاصل، لوپوس، پسوریازیس، و یا اختلالات تنفسی استفاده می شود. درمان شرایط خاص در ارتباط با کاهش عملکرد غده آدرنال. همچنین برای درمان التهاب شدید به دلیل شرایط خاص، از جمله آسم شدید، آلرژی شدید، آرتریت روماتوئید، کولیت اولسراتیو، اختلالات خونی خاص، لوپوس، اسکلروز متعدد، و برخی از شرایط چشم و پوست استفاده می شود. این دارو ممکن است برای شرایط دیگر که توسط دکتر شما تعیین می شود مورد استفاده قرار گیرد. اثر دگزامتازون در سرماخوردگیهای رایج بیشتر علامتی است. یعنی باعث سرکوب واکنشهای ایمنی میشود و در نتیجه علائم بیماری را میپوشاند. این قضیه در سرماخوردگی های ویروسی چندان اشکالی ایجاد نمی کند، اما در سرماخوردگیهای همراه با عفونت باکتریایی (مثلا انواع تب دار یا همراه با گلودرد چرکی) با سرکوب ایمنی بدن، برای باکتریهای فرصتی را برای سازماندهی نیروها و تکثیر فراهم میکند و در نتیجه ممکن است چند روز بعد منجر به شعله ور شدن بیماری و حتی ایجاد عفونتهای شدید تنفسی شود. موارد مصرف اساسی دگزامتازون: ۱- ضد التهاب (بخصوص در بیماریهای روماتیسمی-حساسیتهای موضعی یا عمومی-کنترل عوارض بعد از جراحیهای دندان و…) ۲-کاهش ادم مغزی یا ریوی ۳-در درمان برخی اختلالات غده فوق کلیوی دگزامتازون یک دارو از دسته کورتیکو استروئید هاست. از داروهای معروف دیگر در این دسته میتوان به بتامتازون – کورتیزون – پردنیزولون و هیدروکورتیزون اشاره کرد. کورتیکو استروئیدها یا همان کورتون ها داراری اثرات گسترده ای در قسمتهای مختلف بدن هستند که این اثرات گسترده همانطور که می توانند در درمان طیف زیادی از بیماریها مفید باشند، می توانند عوارض جانبی زیادی هم به جا بگذارند. دگزامتازون اشتها را زیاد می کند. علاوه بر آن از طریق ایجاد تورم در بدن شما را چاق می کند. در حقیقت یکی از عوارض استفاده زیاد از کورتون ها ایجاد تورم تدریجی در بدن و افزایش میزان چربی است که باعث پف کردن فرد شده و یا علامتی به نام ماه رخ! (یعنی گرد و پف کرده شدن صورت) می شود. در نتیجه بیمار احساس میکند که چاق و قوی بنیه شده است. اماحقیقت این است که تمام کورتون ها در استفاده مکرر باعث تحلیل رفتن عضلات وپوکی استخوان می شوند. در حقیقت دگزا متازون بدن شما را رسما به یک پفک تبدیل میکند.
در این صفحه تعداد 1889 مقاله تخصصی درباره دگزامتازون که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI دگزامتازون (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: دگزامتازون; AKT; serine/threonine-protein kinases; DEX; dexamethasone; FST; forced swim test; GCs; Glucocorticoids; GSK-3β; glycogen synthase kinase-3β; Miro; mitochondrial Rho GTPase; OFT; open field test; O-GlcNAc; O-linked β-N-acetylglucosamine; OGA; O-GlcNAcas
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: دگزامتازون; NASH; Non-alcoholic steatohepatitis; Dex; Dexamethasone; 8CPT-cAMP; 8-(4-Chlorophenylthio)adenosine 3′,5′-cyclic monophosphate; HE; hematoxylin and eosin; MT; Masson's trichrome; TUNEL; TdT-mediated dUTP nick end labeling; MRP2; multidrug resistance-a