آشنایی با موضوع

با پیشرفت روزمره علم، پژوهشگران و محققین در حوزه سلامت به نتایج بسیار خوبی در مورد مصرف داروها رسیده اند. در حالت عادی پس از استفاده دارو، دوز بسیار بالایی از مواد داروئی وارد بدن شده که پس از گذشت چند ساعت مقدار این دوز کاهش می یابد و مصرف کننده دارو ناچار است مجددا مقدار زیادی از دارو را باز بصورت یکباره مصرف کند تا ظرف چندساعت آینده مقدار آن کاهش یابد و این چرخه ادامه دارد. با پیشرفت تکنولوژی و فن آوری روش های جدیدی برای حل این مشکل ابداع گردید. در این روش بیمار پس از مصرف دارو، دوز بالایی از دارو را بصورت یکجا دریافت نمی کند. در واقع پس از مصرف دارو، سیستم رهایش یا تحویل دارو شروع به تراوش دوز تعریف شده ای می کند و این مقدار در طول مدت، ثابت باقی می ماند. این سیستم‏ ها دارو را به مقدار معین و در محل خاص آزاد نموده، در نتیجه بر فارماکوکینتیک و توزیع دارو در بدن موثر هستند. این سیستم رهایش دارو غالبا به صورت یک مخزن، دارو را درون خود دارند. برای این کار از نانوحامل های آلی و غیرآلی استفاده می شود. ‏این نانوساختارها به ‏جهت کنترل و آهسته نمودن رهش دارو، حفاظت از مولکول دارویی، اندازه ذره‏ ای کوچکتر از سلول، قابلیت عبور از موانع زیستی جهت رسانش دارو به محل هدف، افزایش ماندگاری دارو در جریان خون، دارورسانی هدفمند و زیست‏ سازگاری می‏ توانند به‏ عنوان یک سیستم دارورسانی بسیار موثر در نظر گرفته شوند، که باعث افزایش کارایی درمانی دارو می شوند.

در این صفحه تعداد 5721 مقاله تخصصی درباره تحویل(رهایش) دارو که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تحویل(رهایش) دارو; MPM; malignant pleural mesothelioma; GBM; glioblastoma multiforme; PAC; pancreatic adenocarcinoma; GCB; gemcitabine; CisPt; cisplatin; MSCs; mesenchymal stromal cells; caPt(II)-complex; cationic platinum(II) complex; CFPAC-1; pancreatic carcinoma cell lin
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تحویل(رهایش) دارو; AA; amino acid; dhbq; 2,5-dihydroxy-1,4-benzoquinonato; dhnq; 5,8-dihydroxy-1,4-naphthoquinonato; DOSY; diffusion-ordered spectroscopy; ESI; electrospray ionization; oxa; oxalato; tpt; 2,4,6-tri(pyridin-4-yl)-1,3,5-triazine; Arene ruthenium; Metallaprism;