آشنایی با موضوع

همه‌گیرشناسی یا اپیدمیولوژی (به انگلیسی: epidemiology) مطالعه نحوه انتشار بیماریها و عوامل بیماری‌زا، توزیع بیماری ها در زمان ها، مکان ها، نژاد ها یا فرهنگ های خاص یا هر عاملی که به سلامت مربوط باشد است. این اصطلاح ابتدا به مفهوم «علم بررسی همه‌گیری بیماریهای عفونی» به کار برده شد، ولی امروزه با پیشرفت تمام علوم و از جمله علم پزشکی و کنترل بسیاری از همه‌گیری‌ها و تحولات اپیدمیولوژیک علل بیماری ها (تغییر علل اصلی مرگ و میر از بیماری واگیردار به بیماری مزمن) دامنه آن وسعت بیشتری پیدا کرده است، به مفهوم «علم بررسی انتشار و علل بیماری‌ها» تلقی می‌گردد. از نظر لغوی کلمه Epi به معنی روی، کلمه Demos به معنی مردم و کلمه Logus به معنی بررسی و شناخت بوده، که معنی لغوی این اصطلاح عبارت است از «شناخت آنچه بر مردم می‌گذرد» و اگرچه وضعیت بهداشت و پزشکی جامعه مدنظر باشد، ولی با اقتصاد، جامعه‌شناسی، فرهنگ، مذهب و. . . ارتباط بسیار نزدیکی دارد، چرا که در پزشکی بالینی به مفهوم مطب داری آن بیشتر خود فرد و بیماری او مدنظر است اما در همه‌گیرشناسی، بیشتر توجه به گروه و جامعه است و همه‌گیرشناسی بالینی به هردو جنبه توجه دارد. اپیدمیولوژی اساس بسیاری از تحقیقات و یافته های پزشکی است، در این روش که مطالعات اپیدمیولوژیک نامیده می شود، بروز و شیوع یک بیماری با عوامل خطر یا اصطلاحا ریسک فاکتور ها مرتبط می شود و با تلاش برای کاهش عوامل خطری که ارتباط انها اثبات شده است، بار بیماری ها کنترل می شود. اپیدمیولوژی همچنین در فرایند تشخیص با تمرکز بر میزان شیوع بیماری ها در مناطق مختلف، احتمال خطاهای تشخیص را کاهش می دهد. امروزه اپیدمیولوژی یک علم کاربردی است نه یک علم محض و در صدر علوم بهداشتی قرار دارد چرا که اگر بیماریها را درسطح جمعیت مورد بررسی قرار دهیم سریعتر از مطالعه بیماری روی یک فرد نتیجه می دهد لذا بررسی بیماری درجمعیت زودتر نتیجه می دهد. از طرفی خسارات اقتصادی یک بیماری روی گله را راحت تر می توان تشخیص داد. اساس اپیدمیولوژی تحقیق بیماریها درسطح جمعیت می باشد. از آنجا که اپیدمیولوژی شامل تمام پدیده های حوزه سلامت نیز می شود، می توان آنرا اینگونه تعریف نمود: “مطالعه بیماری و سلامت درجمعیت” چرا که طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO) درسال 1948، سلامت عبارت از رفاه کامل جسمی – روانی و اجتماعی و داشتن یک زندگی اقتصادی مثمر و نتیجه بخش. نه فقط نبود بیماری، ناتوانی و یا نقص عضو. بنابراین اپیدمیولوژی فقط با بیماری سرو کار ندارد. آخرین تعریف مورد قبول که برای اپیدمیولوژی ارائه شد عبارت است از: ” مطالعه ی توزیع حاالت بیماری و سلامت و علل تعیین کننده آن در جمعیت و بهره گیری از این مطالعه برای حل معضالت بهداشتی جامعه است. ” (تعیین کننده های محیطی که عوامل موثر در آن شامل آداب و رسوم، سن و جنس هستند. )
در این صفحه تعداد 6869 مقاله تخصصی درباره اپیدمیولوژی(همه‌گیرشناسی) که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات انگلیسی اپیدمیولوژی(همه‌گیرشناسی) (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Keywords:
epidemiology; management; outpatient visits; pediatric oncology; treatment; GVHD; graft-versus-host disease; HSCT; hematopoietic stem cell transplant; HSV; herpes simplex virus; VZV; varicella zoster virus;
Keywords:
Administrative health data; Epidemiology; Incidence; Myasthenia gravis; PrevalenceAHD, administrative health data; CIHI, Canadian Institute for Health Information; ICD, International Classification of Diseases; ICES, Institute for Clinical Evaluative Scie