آشنایی با موضوع

قرص فلوکونازول یک داروی‌ ضد قارچ‌ است‌ که‌ برای‌ عفونت‌های‌ کاندیدایی‌ دهان‌ (برفک)، گلو و واژن‌ و دیگر عفونت‌های‌ قارچی‌ کمتر معمول‌، تجویز می‌شود. این دارو با از بین بردن قارچ ها و مخمرها باعث از بین رفتن عفونت می‌شوند. البته مصرف این دارو تنها با تجویز پزشک مجاز می‌باشد و مصرف خودسرانه، بدون نسخه پزشک می‌تواند زیان‌آور باشد. پیشگیری از عفونت مخمر در بیمارانی که خطر ابتلا به عفونت در آن‌ها بیش از سایر افراد است مانند بیماران شیمی درمانی و پرتو درمانی از دیگر موارد استفاده از داروی فلوکونازول می‌باشد. درواقع این دارو رشد قارچ‌ها را که سبب ایجاد عفونت می‌شوند کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید که فلوکونازول تنها برای درمان عفونت‌های قارچی موثر است و نمی‌تواند به درمان عفونت‌های ویروسی مثال سرماخوردگی و یا عفونت‌های باکتریایی کمک کند. نحوه ی مصرف فلوکونازول: این دارو بصورت کپسول و قرص خوراکی ۵۰،۱۰۰،۱۵۰ و۲۰۰میلی گرم موجود می باشد که پزشک با توجه به شرایط و نوع عفونت افراد مقدارو زمان مصرف و طول مدت درمان را مشخص می کند. فلوکونازول در هر زمانی از روز،قبل یا پس از غذا می تواند مصرف شود. کپسول بطور کامل همراه با یک لیوان آب میل شود و از بازکردن یا جویدن آن باید خودداری کرد. ممکن است درمان با این دارو در برخی عفونت ها نیاز به مصرف یادآور در روزهای آینده پس از پایان دوره ی درمانی داشته باشد. در برخی عفونت ها از جمله عفونت واژینال، درمان با مصرف یک عددکپسول ۱۵۰میلی گرم توسط پزشک تجویز می شود. تداخلات دارویی: مصرف همزمان این دارو با سایمتیدین، باعث کاهش غلظت سرمی فلوکونازول می شود. مصرف این دارو با فنی توئین، سطح سرمی فنی توئین را افزایش می دهد. این دارو اثرات هیپوگلیسمیک ترکیبات سولفونیل اوره، تولبوتامید، گلی بورید و گلی پیزاید را افزایش می دهد. این دارو موجب افزایش سطح سرمی سیکلوسپورین می گردد. مصرف همزمان این دارو با وارفارین، اثرات هیپوپروترومبینمی این دارو را افزایش می دهد. ریفامپین سطح سرمی این دارو را کاهش می دهد. هیدروکلرتیازید، کلیرانس فلوکونازول را کاهش می دهد. مصرف همزمان این دارو با سیزاپراید منجر به آریتمی های خطرناک می گردد. مصرف همزمان این دارو با ریفامپین، ایزونیازید، سولفونیل اوره، فنی توئین و وراپامیل، منجر به افزایش سطح ترانس آمیناز کبدی می شود. عوارض: تب‌؛ لرز؛ گلودرد؛ قرمزی‌ پوست‌ یا تاول‌؛ از دست‌ رفتن‌ اشتها؛ مدفوع‌ کمرنگ‌ یا ادرار تیره‌؛ معده‌ درد؛ خستگی‌، زردی‌ چشم‌ها یا پوست‌؛ خونریزی‌ یا کبودی‌ غیرعادی‌.
در این صفحه تعداد 166 مقاله تخصصی درباره فلوکونازول که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات انگلیسی فلوکونازول (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Keywords:
fluconazole; dose; prophylaxis; neonate, preterm infant; CrI; Credible interval; IC; Invasive candidiasis; IFI; Invasive fungal infection; NICU; Neonatal intensive care unit; PK; Pharmacokinetic; RCT; Randomized controlled trial; VLBW; Very low birth weig