آشنایی با موضوع

پدیده‌ ی انتقال شیشه‌ پدیده رفتار شیشه از حالت الاستیک به حالت ویسکوالاستیک تبدیل می‌شود که با تغییر ناگهانی در ضریب انبساط حرارتی ماده همراه است. این انتقال، پدیده ای مختص پلیمرها ست و یکی از خواصی است که پلیمرها را منحصر به فرد می کند. انتقال شیشه ای بسیار مهم تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. برای هر پلیمر دمای خاص و منحصر به فردی وجود دارد که دمای انتقال شیشه‌ای، یا به اختصار Tg نامیده می‌شود. انتقال شیشه­ای همان ذوب شدن نیست. ذوب شدن، انتقالی است که در پلیمرهای بلورین رخ می‌دهد. انتقال شیشه‌ای، انتقالی است که برای پلیمرهای آمورف رخ می‌دهد، یعنی پلیمرهایی که زنجیرهای آنها در بلورهایی منظم قرار نگرفته‌اند، بلکه حتی اگر در حالت جامد هم باشند، فقط به طور تصادفی در ماده پخش شده‌اند. البته حتی پلیمرهای بلورین هم، مقداری قسمت‌های آمورف دارند. این قسمت بین ۴۰ تا ۷۰ درصد نمونه ی پلیمری را شامل می‌شود. به همین دلیل است که یک نمونه ی پلیمری می‌تواند دارای هر دو دمای انتقال شیشه‌ای و دمای ذوب باشد. با این حال، باید بدانید که قسمت آمورف، فقط دارای انتقال شیشه‌ای، و قسمت بلورین فقط دارای ذوب می‌باشد. حرکتی که اجازه می‌دهد تا یک پلیمر در بالای دمای انتقال شیشه‌ای خود انعطاف‌پذیر باشد، به عنوان حرکت بخشی بلنددامنه شناخته می‌شود. وقتی که دما تا زیر Tg پایین بیاید، حرکت بخشی بلنددامنه، دچار سختی و توقف می‌شود. هنگامی که این حرکت‌های بلنددامنه متوقف شدند، انتقال شیشه‌ای اتفاق می‌افتد، و پلیمر از حالت نرم و انعطاف پذیر، به حالت سخت و شکننده تغییر می‌یابد. گاهی اوقات یک پلیمر Tg ای دارد که بالاتر از مقدار مطلوب ماست. در این حالت کافی است که ماده‌ای به نام نرم‌کننده، به آن اضافه کنیم. این ماده، مولکولی کوچک است که بین زنجیرهای پلیمر قرار می‌گیرد و سبب می‌شود آنها از هم فاصله بگیرند. ما چیزی را که در اینجا افزایش می‌یابد را حجم آزاد می‌نامیم. وقتی که این پدیده رخ می‌دهد، زنجیر‌ها راحت‌تر روی هم می‌لغزند، و بنابراین نسبت به زمانی که فاقد نرم کننده بودند، در دمای پایین تری قادر به حرکت هستند. در نتیجه، از این طریق می توان Tg یک پلیمر را کاهش داد و پلیمری منعطف‌تر به دست آورد که کار با آن هم آسان‌تر است.
در این صفحه تعداد 1635 مقاله تخصصی درباره انتقال شیشه‌ که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI انتقال شیشه‌ (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.