آشنایی با موضوع

استرس گرمایی (به انگلیسی Heat stress ) زمانی رخ میدهد که دمای معمولی بدن بین 36تا38 است. وقتی که این دما از این حد بالاتر رود بدن با آزاد کردن مقداری گرما واکنش نشان می دهد. اما گرمای وارده به بدن بیشتراز حدی باشد که بدن بتواند با دفع گرما دمای خود را کاهش دهد بدن شروع به گرم شدن می کند و شخص به استرس گرمایی نزدیک می گردد. مشکلاتی را که از طریق گرما سلامتی را دچار اختلال می کنند بیماریهای ناشی از گرما گویند. این بیماریها زمانی اتفاق می افتند که شخص مشغول انجام کارفیزیکی سنگین و در محیط گرم و مرطوب در این صورت است. مقدار زیادی آب همراه بانمک از بدن دفع می گردد. برای جلوگیری از استرس گرمایی تمام کارگران باید تمام منابع ایجاد گرما را بشناسند و بدانند که بدن چگونه گرمای اضافی را از خود دفع می کند. کارگرانی که احتیاج دارند در محیط گرم کار کنند باید به اندازه کافی آمادگی لازم را برای مقابله با استرس گرمایی داشته باشند. فعالیتهای کاری بیرون اغلب در طول ماههای گرم تابستان افزایش می یابد،مخصوصا ساخت بام،جنگلداری،مقابله باآتش و جاده سازی. در فعالیتهای کاری داخلی در محیطهای گرم کارگران هم در طول سال با گرما مواجهه دارند. این شامل کارکردن در صنایع خمیر سازی،کاغذسازی،اتوشویی،نانوایی،ساخت و تولید فولاد،دیگ بخار و کار نزدیک کوره های سیمان. کارگرانی که با محیطهای گرم مواجهه دارند باید ملزم به پیشگیری از استرس گرمایی و شناخت علائم اویه استرس گرمایی در خودشان و کارگران دیگر شوند. تنش های حرارتی یکی از آلاینده های فیزیکی زیان آور محیط کار است. در صورت عدم کنترل استرس های گرمایی، طیف گسترده ای از عوارض و بیماری ها، از اختلالات خفیف مثل سوزش تا شرایط مرگ آور نظیر شوک گرمایی ممکن است ایجاد شود. یکی از راههای پیشگیری و محافظت شاغلین در برابر بیماری‌های ناشی از استرس حرارتی، تدوین قوانین منطقه‌ای و کشوری و همچنین استانداردهای بین‌المللی می‌باشد. اگر این قوانین و استانداردها بصورت صحیح اجرا شوند می‌توانند بسیار موثر و اثر‌بخش واقع شوند. در تحقیقی با موضوع: اهمیت استرس حرارتی، راههای پیشگیری از بیماری‌های ناشی از گرما با تاکید بر قوانین و استانداردهای استرس حرارتی انجام شد ونتایج نشان داد که تدوین قوانین و استانداردها یک گام مثبت در جهت پیشگیری از استرس حرارتی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه محسوب شده، اما متاسفانه مشکل در موقع اجرای این الزامات بروز می‌کند. بسیاری از کارفرماها نگران هزینه‌هایی هستند که باید به دلیل گرما به کارگران پرداخت کنند و اغلب دنبال راه گریز قانونی برای فرار از این پرداخت‌ها هستند. اگرچه با وضع قوانین مرتبط تهیه شده، کارگران می‌توانند در صورت عدم وجود اقدامات پیشگیرانه و دریافت اضافه حقوق به مراجع ذیصلاح شکایت کنند، اما آنها به خاطر ترس از دست دادن کارشان به‌ندرت این کار را انجام می‌دهند. لذا قوانین وضع شده بخصوص در کشورهای در حال توسعه دارای کارایی لازم نبوده و صرفا در حد یک سند باقی می‌ماند.

در این صفحه تعداد 1254 مقاله تخصصی درباره استرس گرمایی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده استرس گرمایی
مقالات ISI استرس گرمایی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: استرس گرمایی; Bos indicus; Heat stress; Internal reference genes; Melanocyte cells; geNorm; NormFinder; BestKeeperα-MSH, Alpha melanocyte stimulating hormone; IRGs, Internal reference genes; ACTB, b-actin; B2M, Beta 2-microglobulin; EEF1, Eukaryotic translation elongat
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: استرس گرمایی; AAE; ascorbic acid equivalents; Anet; net photosynthetic rate; CAT; catalase; CCI; chlorophyll content index; FW; fresh weight; GAE; gallic acid equivalents; Gs; stomatal conductance; H2O2; hydrogen peroxide; HS; heat stress; PAs; polyamines; PAO; polyami