آشنایی با موضوع

لیکوپن (به انگلیسی: Lycopene) لیکوپن یک عضو از کاروتنوئیدها از خانواده فیتوکمیکال ها و یک رنگدانه ی طبیعی است که بر خلاف دیگر کاروتنوئیدها، به ویتامین A تبدیل نمی شود. لیکوپن مسئول رنگ قرمز در بسیاری از میوه ها و مخصوصاً گوجه فرنگی است. یک رنگدانه کاروتنوئید موجود در گوجه فرنگی و دیگر میوه های قرمز مانند هندوانه، پاپایا، گریپ فروت صورتی است لیکوپن، شبیه به سایر کاروتنوئیدها رنگدانه های محلول در چربی طبیعی (قرمز، در مورد لیکوپن) است کاروتنوئیدها رنگدانه اصلی مسئول رنگ میوه ها و سبزیجات است: این ها عبارتند از: بتاکاروتن، لوتئین و لیکوپن است. این ماده به بتا کاروتن شباهت زیادی دارد. ثابت شده است که لیکوپن یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان های طبیعی است. لیکوپن بیشتر در بافت ها و عروق اعضایی چون بیضه ها، غدد آدرنال، کبد، پروستات، پستان ها، روده ی بزرگ و ریه ها ذخیره می شود. محافظت از سلول های بدن در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد. پیشگیری از سرطان به خصوص سرطان پروستات. کمک به حفظ سلامت سیستم مغز و اعصاب. کمک به پیشگیری از سکته مغزی رژیم‌های غذایی که از لحاظ وجود لیکوپن غنی هستند بدلیل کلسترول بد اندک، از بیمار های قلبی جلوگیری می‌کنند. بعلاوه، حاوی مواد ضد-پیری هستند که سبب کاهش بیماری‌های مرتبط با افزایش سن می‌شوند. افرادی که در رژیم غذایی خود مقادیر کافی لیکوپن دریافت می‌کنند، کمتر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. در رژیم غذایی طولانی مدت "کم کارتینوئید" که یکی از انواع آن لیکوپن است، باعث آسیب های بافتی ناشی از فعالیت رادیکالهای آزاد و افزایش خطر ابتلا به انواع سرطانها و بیماریهای قلبی می شود. ابتلا به بیماری کرون، سلیاک، فیبروز کیستیک، جراحی برداشت قسمتی از معده، بیماریهای کیسه صفرا و بیماریهای کبدی باعث کاهش جذب لیکوپن شده و علایم کمبود را نشان می دهند. بر خلاف دیگر میوه‌ها و سبزی‌ها که ارزش تغذیه‌ای آنها از جمله ویتامین در حین فرآیند پخت کاهش می‌یابد (به دلیل تخریب بعضی از ویتامین‌ها یا از دست رفتن مواد معدنی و تغییر ماهیت پروتئین‌ها) فرآوری گوجه فرنگی غلظت لیکوپنی را که بدن می‌تواند به راحتی ازآن استفاده کند، افزایش می‌دهد. در خصوص جذب لیکوپن گوجه‌فرنگی نوع آب‌پز شده و یا پخته آن به مراتب بهتر از نوع خام آن می‌باشد. در صورتی که این مشکل در خصوص هندوانه وجود ندارد و جذب لیکوپن موجود در آن در شکل خام آن نیز توسط سیستم گوارش بدن انجام می‌گیرد. البته آگاهی از موارد فوق بدین معنا نیست که ازاین پس نمی‌بایست گوجه‌فرنگی را به صورت خام خورد بلکه خوردن گوجه‌فرنگی خام هنوز جایگاه خاص خود را دارا می‌باشد.

در این صفحه تعداد 629 مقاله تخصصی درباره لیکوپن که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI لیکوپن (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: لیکوپن ; Prostate cancer; Selenium; Lycopene; Prevention; PCa; prostate cancer; Se; Selenium; Ly; Lycopene; PSA; prostate specific antigen; RR; relative risk; HGPIN; high grade prostatic intraepithelial neoplasia (HGPIN); PIN; prostatic intraepithelial neoplasia;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: لیکوپن ; Lycopene; Cognitive impairment; Oxidative stress; Neuroinflammation; Nrf2/NF-κB transcriptional pathway; AD; Alzheimer's disease; BDNF; Brain derived neurotrophic factor; CAT; Catalase; COX-2; Cyclooxygenase-2; D-gal; d-galactose; GFAP; Glial fibrillary