آشنایی با موضوع

رادیوم، یکی از عناصر شمیایی جدول تناوبی است که نماد آن Ra و عدد اتمی آن 88 می‌باشد. ظاهرش تقریبا کاملا سفید است که در مجاورت با هوا سیاه می‌شود. رادیوم از گروه فلزات قلیایی خاکی بوده و همراه با اورانیوم یافت می‌شود. این عنصر به‌شدت رادیواکتیو بوده و ایزوتوپ پایدار آن 226Ra با نیم عمر 1602 سال است که به گاز کشنده رادون تبدیل می‌شود. رادیوم در سال 1898 توسط ماری کوری و همسرش پیر کوری در پاریس کشف شد. خانم و آقای کوری این فلز را در اورانیت یافتند. آنها پس از جدا کردن اورانیوم از اورانیت متوجه شدند که ماده باقی مانده همچنان خاصیت رادیو اکتیو خود را حفظ کرده است. پس از جدا کردن سایر ترکیبات که عمدتاً هم باریم بود متوجه شدند که ماده حاصل شده به رنگ سبز روشن می سوزد و خطوط طیف آن هم متفاوت از مستندات آن زمان به نظر می رسید. بدین ترتیب رادیوم به عنوان عنصری جدید در تاریخ 26 دسمابر سال 1898 به ثبت آکادمی علوم فرانسه رسید. اثرات رادیم بر روی سلامتی: تاکنون شاهدی از این که تماس با رادیم طبیعی برای سلامتی انسان مضر است، یافت نشده است. بالا بودن میزان رادیم عوارضی مانند شکستگی دندانها، کم خونی و آب مروارید می شود. اگر تماس با رادیم طولانی مدت باشد، باعث سرطان و در نهایت منجر به مرگ می شود. ممکن است ایجاد و توسعه این عوارض سالها طول بکشد. این عوارض به علت تابش اشعه گاما از رادیم به وجود می آیند که می تواند در هوا مسافتی طولانی را بپیماید. بنابراین تنها تماس با رادیم نیست که باعث ایجاد بیماری می شود. مصارف رادیوم: رادیوم برای تولید رنگهای براق، منابع نوترون و رادیوایزوتوپ های پزشکی استفاده دارده و کلرید رادیوم برای مصرف دارویی برای تولید گاز رادون به منظور درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. بعلت کمیاب بودن این فلز ارزش رادیوم چندین برابر دیگر فلزهای با ارزش از جمله طلا، می باشد. در نقاط مختلف جهان برای تولید جواهر از پوشش رادیوم استفاده می شود که از جمله شرکت هایی که این کار را انجام می دهد، ماجوریکای اسپانیا است.

در این صفحه تعداد 288 مقاله تخصصی درباره رادیوم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI رادیوم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.