چگونه آجر نما را تمیز کنیم

با افزایش محبوبیت و استفاده از آجر نما، نحوه تمیز کردن آجر نما هم یکی از کارهای مهم و سخت به حساب می آید که در این مطلب در مورد آن توضیح خواهیم داد.

اگر سطح آجر نما شما کثیف شده است و این دغدغه برای شما به وجود آمده است که چگونه آجر نما را تمیز کنیم؟ به شما پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید. اگر شما از هر متریالی با بهترین کیفیت برای طراحی ساختمان استفاده کنید، به تدریج و با گذشت زمان، دچار کثیفی شده و زیبایی آن کاهش می‌یابد. آجر نما نیز از این قاعده مستثنی نیست. برخی از عوامل کثیفی آجر نما عبارتند از آلودگی هوا و جذب گرد و غبار، رشد جلبک یا کپک بر اثر بارندگی و ...

به علت اینکه آلوگی و جرم‌های روی آجر نما باعث می‌شود زیبایی اولیه آن کاهش یابد، معمولا افراد به دنبال روش‌هایی برای تمیز کردن آجر نما هستند. خوشبختانه روش‌های بسیاری برای تمیز کردن و شستشوی آجر نما وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

8  روش برای تمیز کردن آجر نما

همان گونه که در بالا ذکر شد، روش‌های بسیاری وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید آلوگی و جرم را از سطح آجر نما از بین ببرید. آلودگی روی آجر ممکن است اثر ملات و سیمان، کپک، لکه ها و… باشد. با توجه به نوع لکه و میزان آلودگی، از بین روش‌هایی که در ادامه ذکر شده است، می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

هشت مورد از بهترین روش‌‌های تمیز کردن آجر نما عبارتند از:

  • استفاده از محلول شستشوی آجر نما
  • استفاده از سنباده برای تمیز کردن آجر نما
  • تمیز کردن آجر نما با آب
  • تمیز کردن آجر نما با بخار آب
  • شستشو آجر نما با دستگاه واترجت
  • سند‌بلاست برای تمیز کردن آجر نسوز انگلیسی
  • شستن آجر نما با جوهر نمک
  • محلول کلر برای شستشو آجر نما

استفاده از محلول شستشو برای تمیز کردن آجر نما

شاید اولین روشی که برای تمیز کردن آجر نما به ذهن می‌رسد، استفاده از محلول مخصوص شستشو آجر نما است. این روش بسیار کاربردی و سریع است که به راحتی و به سرعت لکه‌ها، گرد و غبار، آلودگی‌ها و اثر ملات و سیمان را از روی سطح آجر نما از بین می‌برد.

برای این کار کافی است در یک سطل مقداری محلول شستشوی آجر نما را با آب ترکیب کنید و سپس فرچه را به این مواد آغشته کنید و بر روی سطح آجر نما بکشید. سپس به کمک یک شلنگ و سری تنظیم کننده فشار آب، سطح آجر نما را با فشار قوی آب شستشو دهید. این یک روش کم هزینه و کاملا مقرون به صرفه است.

تمیز کردن آجر نما

استفاده از سنباده برای تمیز کردن آجر نما

سنباده نیز یکی دیگر از راه حل‌های تمیز کردن آجر نما است. این روش یکی از کم هزینه‌ترین روش‌های شستشو آجر نما است ولی سخت و زمانبر می‌باشد. از سنباده می‌توان برای از بین بردن جرم‌های سطح آجر و درزهای آن استفاده کرد. این روش برای زمانی مناسب است که حجم جرم‌های روی آجر نما کم است.

برای استفاده از سنباده برای تمیز کردن آجر نما، ابتدا سطح آجر را به خوبی با آب بشویید. سپس با استفاده از یک سمباده مخصوص آجر روی آن را بسابید. توجه داشته باشید که حتما از سنباده مخصوص آجر استفاده کنید که غیر سیمی است. زیرا استفاده از سنباده‌های سیمی و خشن، بر روی سطح آجر خش ایجاد می‌کند.

تمیز کردن آجر نما با آب

یکی از بهترین روش‌های تمیز کردن آجر نما، شستشو آن با آب است. این روش برای رفع شوره آجر نما و آجر نسوز نما نیز بسیار موثر است. متخصصان نماشویی تاکید می‌کنند که حتما از آب خالی برای شستشو دیوار استفاده کنید و هرگز از شوینده‌هایی چون پودر لباسشویی استفاده نکنید؛ زیرا این مواد به بافت آجر آسیب وارد می‌کند و سطح آن را خشن می‌کند.

تمیز کردن آجر نما با بخار آب

علاوه بر آب، با کمک بخار آب نیز می‌توانیم آجر نما را تمیز کنیم. می‌توان با کمک دستگاه بخار آب، بخار آب را بر روی آجر نما بپاشید. اگر دیوار خیلی کثیف و چرب است، برای از بین بردن چربی روی دیوار می‌توان، بخار آب و آب گرم را با هم ترکیب کنید و با کمک دستگاه مخصوص، آن را 3 بار بر روی دیوار آجر نما بپاشید. با استفاده از این روش سطح آجر نما کاملا براق و تمیز می‌شود و مانند روز اول می‌شود.

شستشو آجر نما با دستگاه واترجت

روش دیگر تمیز کردن آجر نما استفاده از فشار آب است. این روش با استفاده از دستگاه واتر جت است. این دستگاه آب و سلیس را ترکیب کرده و با فشار قوی بر روی سطح آجر نما می‌پاشد. با کمک این روش، نما از روز اول هم تمیزتر و براق‌‌تر جلوه می‌کند.

این روش تمیز کردن آجر نما یکی از متداول‌ترین روش‌هایی است که توسط متخصصان نماشویی استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که میزان فشار آب بسیار اهمیت دارد. زیرا اگر فشار آب بیش از حد بالا باشد به آجر آسیب وارد می‌کند و باعث و ترک خوردن آن می‌شود.

سند‌بلاست برای تمیز کردن آجر نسوز انگلیسی

یکی از روش‌های اساسی برای تمیز کردن آجر نسوز انگلیسی، استفاده از سند بلاست است. در این روش دانه‌های شن و یا سیلیس، با سرعت فشار زیاد هوا و یا آب به سطح آجرنما پاشیده می‌شود و باعث از بین رفتن کامل جرم‌‌ها و آلوگی‌ها و تمیز شدن آجر نما می‌شود. سند بلاست سطح آجر نما را صیقلی کرده و جلا می‌دهد.

این روش فقط برای آجر نسوز انگلیسی و آجر نسوز طرح سمیرم مناسب است. استفاده از این روش بر روی سایر آجرها مناسب نیست و ممکن است به نما آسیب بزند و بر روی آن سوراخ و خلل ایجاد کند. این روش نسبت به روش‌های دیگر هزینه‌بر است.

با استفاده از جوهر نمک، چگونه آجر نما را تمیز کنیم

اگر بعد از آجر چینی متوجه وجود ملات بر روی سطح آجرها شده‌اید و این مسئله ذهنتان را درگیر کرده که چگونه آجر نما را تمیز کنیم؟ این خبر خوش را به شما می‌دهیم که خوشبختانه با کمک جوهر نمک به راحتی می‌توانید لکه‌های ملات و سیمان را از روی آجرها پاک کنید.

برا این کار کافی است جوهر نمک را با آب رقیق کنید و بر روی سطح آجر نما بکشید. 10 الی 15 دقیقه زمان دهید تا محلول عمل کند. سپس سطح را با آب شستشو دهید. مشاهده خواهید کرد که در کوتاه‌ترین زمان، آجرها کاملا تمیز می‌شوند.

 روش تمیز کردن آجر نما با محلول کلر

یکی از روش‌های تمیز کردن کپک و جلبک از روی سطح آجر نما، استفاده از محلول کلر است. این روش برای تمامی انواع آجر مناسب است. در این روش، ابتدا باید مقدار مساوی کلر و آب را در یک سطل بزرگ با یکدیگر ترکیب کنید. محلول آماده شده را در یک سمپاش باغ بریزید و بر روی سطح آجر نما اسپری کنید. مساله بسیار مهم در این روش این است که قبل از خشک شدن محلول، سطح را با آب خالی شستشو دهید.

چگونه همواره نمای آجری تمیز و براقی داشته باشیم؟

در قسمت‌های قبل به این مسئله پرداختیم که چگونه آجر نما را تمیز کنیم؟ در این مقاله چندین روش‌ تمیز کردن آجر نما برای شما ذکر شد. اما مساله‌ای که وجود دارد، این است که به طور کلی به دلیل بافت خاص آجر نما، افزایش آلودگی هوا و بارش باران اسیدی این آجرها خیلی زود کثیف می‌شوند. کثیف شدن سطح نمای آجری باعث از دست رفتن زیبایی نما شده و جلوه زشتی ایجاد می‌کند. شستشوی پی در پی آجرها هم عملا نه ممکن است و نه منطقی.

امروزه با کمک پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری نانو، این امکان فراهم شده است که با کمک یک محلول از سطح آجر نما در برابر آلودگی‌ها محافظت کرد. در واقع به جای تمیز کردن پی در پی آجر نما، از آلودگی آن جلوگیری می‌کند. پوشش رزین یا نانو بر روی سطح آجر نما، از جذب ریزگردها، آلاینده‌های سربی، گرد و غبار، دود، سموم و ... جلوگیری می‌کند. همچنین این پوشش قویترین محلول ضد رطوبت است و مانع نفوذ آب به آجر می‌شود به همین دلیل از شوره زدن آجر جلوگیری می‌کند.

نانو علاوه بر تمیز کردن آجر نما، باعث افزایش دوام و طول عمر آن می‌شود. همچنین با براق کردن سطح آجر نما باعث افزایش زیبایی آن می‌شود. پبشنهاد می‌شود پس از استفاده از روش‌های تمیز کردن آجر نما، با استفاده از پوشش نانو از سطح آجر نما خود در برابر آلودگی‌ها محافظت کنید. اگر چه این روش کمی هزینه بر است ولی در مقابل مزایای بسیار زیاد آن، ارزشمند است.

منبع: سایت iran-niaz.com

دیدگاه