ارائه خدمات تولید محتوای متنی برای سایت های فارسی زبان

شهر محتوا: آژانس اینباند مارکتینگ
پایگاه دانشیاری به پشتوانه آرشیو میلیون ها مقاله علمی و صدها هزارکلیدواژه تخصصی در موضوعات و رشته های مختلف، می تواند در زمینه تولید محتوا برای وب سایت های ایرانی خدمات بی بدیلی ارائه نماید.این خدمات در قالب همکاری با وب سایت شهر محتوا ارائه می شود:

1) ویترین کلمات کلیدی سیستم هوشمند پایگاه دانشیاری، صدها هزار کلیدواژه تخصصی را از مقالات ISI استخراج نموده و در سایت شهر محتوا در قالب ویترین های موضوعی در اختیار شما قرار داده است. شما می توانید موضوعات مورد نظر خود را از میان صدها هزار کلمه کلیدی آماده انتخاب فرمایید.

2) تأمین منابع ناب علمی برای هر یک از کلمات کلیدی، هزاران مقاله معتبر علمی در آرشیو پایگاه های دانشیاری و شهر محتوا وجود دارد که می تواند منبع تولید محتوا برای سایت شما باشد.

3) ویراستاری و بهینه سازی سئوتیم ویراستاری شهر محتوا، محتوای تولید شده توسط نویسندگان را ویراستاری نموده و بر اساس جدیدترین اصول SEO بهینه سازی می نماید.

4) پشتیبانی با خیال راحت به شهر محتوا اعتماد کنید. زیرا تیم پشتیبانی شهر محتوا همیشه آماده پاسخگویی به سوالات و انتقادات شماست.

مراحل تولید محتوا در شهر محتوا

ما معتقدیم که برای تضمین کیفیت و انجام دقیق و درست کارهای چند مرحله ای، باید تمام وظایف در قالب یک «فرایند از پیش طراحی شده» انجام شود. برای طراحی مراحل فرایند تولید محتوا در شهر محتوا و طراحی مسئولیت های شغلی هر مرحله از فرایند، مطالعه ها و مشورت ها و آزمون و خطاهای زیادی کردیم تا به فرایند فعلی رسیدیم. طبیعتاً این فرایند هم بی نقص نیست و در طول زمان نیاز به بازطراحی و تکمیل خواهد داشت. فرایند مثل یک «خط تولید حرفه ای» عمل می کند. محتوا مثل یک محصول در خط تولید شهر محتوا، مراحلی را طی می کند تا مطمئن شویم که مطابق استانداردهای کیفی تعریف شده در شهر محتوا، از انتهای خط تولید خارج می شود و به دست شما می رسد.

در این فرایند، 3 مسئولیت شغلی در نظر گرفته شده:

 • مدیر کیفی
 • کارشناس تولید محتوا
 • کارشناس ویراستاری و بهینه سازی محتوا

مدیر کیفی در واقع «نماینده و حافظ منافع مشتری» در شهر محتواست. بعد از درخواست تولید محتوا توسط شما برای هر سفارش، یک مدیر کیفی تعیین می شود که مسئولیت دارد از ابتدا تا انتهای فرایند، همراه مشتری باشد و نیازها و خواسته های مشتری را تأمین کند. وقتی شما به عنوان مشتری یک درخواست یا سفارش تولید محتوا ثبت می کنید، مدیر کیفی پس از بررسی اولیه سفارش و تحقیق مختصری درباره توضیحاتی که شما در سفارش ثبت کرده اید، به صورت تلفنی با شما تماس می گیرد و سوالاتی از شما می پرسد تا متوجه شود که شما دقیقاً چه محتوایی نیاز دارید، مخاطبان شما چه افرادی هستند، محتوای شما در چه رسانه ای منتشر خواهد شد، لحن محتوا چگونه باید باشد، از چه منابعی برای تولید محتوا می توان استفاده کرد و هر نکته دیگری که مد نظر شما باشد را به دقت یادداشت می کند.

پس از تماس تلفنی و هماهنگی با مشتری، مدیر کیفی از منابع مختلف درباره سفارش شما تحقیق و مطالعه می کند و یک «راهنمای تولید محتوا» برای نویسندگان تدوین می کند. نویسنده یا کارشناس تولید محتوا، وظیفه دارد محتوای شما را مطابق «راهنمای تولید» تهیه کند و تمامی نکاتی که مدیر کیفی از او خواسته است را در نظر بگیرد. نویسنده محتوا را تحویل شما نمی دهد! او موظف است محتوا را تحویل مدیر کیفی دهد و مدیر کیفی محتوا را با راهنمای تولید تطبیق می دهد و چک می کند که آیا همه خواسته های شما در محتوا رعایت شده است یا خیر؟ اگر مشکلی در مرحله تولید وجود داشته باشد، محتوا به نویسنده بازگردانده می شود تا اشکالات را برطرف کند، در غیر این صورت محتوا برای بهینه سازی و رفع اشکالات انشایی، املایی و نگارشی، به ویراستار ارجاع می شود. ویراستار هم محتوا را به شما تحویل نمی دهد! او هم موظف است نتیجه کار خود را به مدیر کیفی (که نماینده شما در شهر محتواست) تحویل دهد. مدیر کیفی وضعیت نهایی محتوا پس از ویراستاری را بررسی می کند و در صورت تأیید همه نکات، آن را به مشتری تحویل می دهد.

شما به عنوان مشتری پس از دریافت محتوا به مدت 72 ساعت (یعنی 3 روز) فرصت دارید تا کیفیت محتوا را بررسی کرده و هر گونه اشکال و ایراد در محتوا را به مدیر کیفی اعلام کنید. فرایند تولید به گونه ای طراحی شده که معمولاً در مرحله پشتیبانی (یعنی همین 3 روز) مشکلی پیش نمی آید و اکثر مشتریان از کیفیت محتواها رضایت دارند. اما اگر مشکلی وجود داشته باشد، مدیر کیفی وظیفه دارد در اسرع وقت مشکلات را برطرف نماید یا در صورت عدم امکان حل مسئله، کل مبلغ دریافت شده را به شما بازگرداند.

چه محتوایی را چگونه تولید کنیم؟

انواع محتوای وب

وقتی می خواهید برنامه بلندمدتی برای محتوای یک کسب و کار تهیه کنید، باید محتواهای خود را در انواع مختلفی تولید کنید که هم تنوع داشته باشد و هم پاسخگوی نیازهای مختلف کاربران باشد. انواع محتواهایی که می توانید تولید کنید، بسیار گسترده هستند. اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • معرفی محصول: مردم دیگر صرفاً با دیدن عکس و قیمت یک محصول، برای خرید آن اقدام نمی کنند. بلکه تمایل دارند که اطلاعات دقیق و کاملی درباره محصول داشته باشند تا آگاهانه خرید کنند. تولید محتوا برای معرفی محصولات، شاید اولین ایده ای باشد که به ذهن هر مدیر کسب و کاری می رسد، اما قطعاً کافی نیست.
 • محتوای آموزشی: آموزش از 2 جهت بسیار مهم است: اول این که محتوای آموزشی باعث جلب اعتماد می شود. دوم این که شما در هنگام تولید محتوای آموزشی، در حال پاسخ به سوالات تعداد زیادی از کاربران هستید که معمولاً این سوالات را از گوگل می پرسند. پس با تولید محتوایی که آموزش های با کیفیت ارائه دهند، هم بازدید زیادی جذب می کنید و هم اعتماد آن بازدید کنندگان را جلب می کنید.
 • لیست و چک لیست: همه ما عاشق لیست ها و چک لیست ها هستیم. وقتی می خواهیم فیلم ببینیم، تمایل داریم که یک لیست از بهترین فیلم های ژانر مورد علاقه خود را داشته باشیم تا از بین آن ها انتخاب کنیم. یا وقتی می خواهیم به مسافرت برویم، به یک چک لیست نیاز داریم که مطمئن شویم همه کارها را قبل از سفر انجام داده ایم. پس برای مخاطبان خود، لیست های ارزشمند تهیه کنید.
 • مصاحبه: با افراد مشهور و موثر حوزه کسب و کار خود مصاحبه کنید. یا مصاحبه شخصیت های خارجی مرتبط به زمینه کاری خود را ترجمه کنید و منتشر کنید. مردم معمولاً به شنیدن حرف های افراد تأثیر گذار، علاقه مند هستند.
 • خلاصه نویسی: تولید محتوا همیشه به معنای خلق یک چیز از هیچ نیست. می توانید کتاب ها و مقاله های مفصل را خلاصه کنید و در اختیار مخاطبان خود قرار دهید. مخاطبان هم از شما تشکر خواهند کرد. چون وقت کافی برای مطالعه منابع اصلی ندارند.
 • گزارش و خبر: رویدادهایی مثل آنچه که در سمینارها، نمایشگاه ها، کنفرانس ها و تورهای تجاری، علمی و حتی تفریحی رخ می دهند، جذابیت بالایی دارند. این رویدادها را برای مردم گزارش کنید و از آن ها برای مخاطبان خود خبر تهیه کنید.
 • نقد و بررسی: این نوع محتواها معمولاً تخصصی تر از سایر انواع محتوا هستند و تولید آن ها سخت تر است. چون تولید کننده محتوا باید اشراف علمی و تجربی بر موضوع و سوژه داشته باشد. اما طبیعی است که به همین نسبت، جذابیت محتواهای نقد و بررسی، برای مخاطب بسیار بالاست.
 • آمار و اطلاعات: اعداد و ارقام می توانند توجه مخاطب را جلب کنند و درک و تصور او از موضوع را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. آمارها را می توانید در فرمت های مختلفی مثل نمودار، جدول، اینفوگرافیک، موشن گرافیک و... نمایش دهید.
 • داستان پردازی: اگر بتوانید مخاطب را با داستان خود همراه کنید، مطمئناً داستان تأثیر بیشتری نسبت به محتوای توصیفی خواهد داشت. شخصیت پردازی، ایجاد چالش و در نهایت رسیدن به نتیجه، هنر یک داستان نویس است که می تواند با آن ها مخاطب را جذب کند و او را با خود همراه نماید.
 • تجربه کاربری: محتوای تجربه کاربری (UX Content) محتوایی است که در صفحات مختلف سایت (یا دفترچه راهنمای محصول) نوشته می شود تا با کاربر ارتباط موثری برقرار کند و او را در مسیر رسیدن به هدف (خرید محصول یا سفارش خدمات یا تماس با شرکت) راهنمایی نماید. بدیهی است که این نوع محتوا، اهمیت بالایی دارد و نوشتن آن هم تخصص ویژه ای می طلبد.
 • معرفی منابع و شخصیت ها: با معرفی شخصیت های تأثیرگذار و منابع مطالعاتی، در واقع سطح حرفه ای و علمی خود را به نمایش می گذارید و به عنوان کسی که بهتر از دیگران این منابع و شخصیت ها را می شناسد، اعتماد مخاطبان را جلب می کنید.
 • جمع آوری و بازنویسی: تکنیک Content Curation به معنای کپی کردن محتوا از سایت های دیگر نیست. بلکه به این معناست که شما به عنوان مختصص و کارشناس یک موضوع، محتواهای برتر در یک زمینه تخصصی را گزینش کرده، با یکدیگر ادغام کرده و یک محتوای ارزشمند و مستند را برای مخاطب خود بازنویسی می کنید. چنین محتوایی هم برای مخاطب و هم برای گوگل، ارزشمند خواهد بود.
 • بازتولید محتواهای قدیمی: هم از طریق به روز رسانی اطلاعات موجود در محتواهای قدیمی و هم از طریق بازتولید آن ها در فرمت ها و رسانه های جدید، می توانید از محتواهایی که قبلاً تولید کرده اید، مجدداً بهره برداری کنید.

نگاهی به 4 روش برای تولید محتوا

تولید محتوا برای یک کسب و کار را می توان به این 4 روش انجام داد:

1) تولید محتوا توسط مدیر

برخی از مدیران (به این دلیل که خودشان بیش از هر شخص دیگری بر موضوعات کسب و کار خود مسلط هستند)، ترجیح می دهند شخصاً اقدام به تولید محتوا نمایند و این کار را به دیگران واگذار نکنند. چنین راهکاری می تواند برای برخی از کسب و کارهای بسیار کوچک، مفید باشد. اما در بلندمدت و برای کسب و کارهای بزرگ تر، در عمل امکان پذیر نیست. زیرا اکثر مدیران، وظایف متنوع و متعددی دارند و زمان آزاد زیادی برای تولید محتوای حرفه ای نخواهند داشت.

2) استخدام کارشناس تولید محتوا

راهکار دوم این است که یک یا چند «کارمند کارشناس تولید محتوا» استخدام شوند. این راهکار برای شرکت هایی که نیاز دارند نظارت دائمی و 100 درصدی بر کارشناسان تولید محتوا داشته باشند، مفید است. اما هزینه بالاتر و بازدهی نسبتاً پایینی دارد. زیرا اولاً حقوق یک کارمند از برون سپاری تولید محتوا به گران قیمت ترین شرکت های تولید محتوا هم بیشتر خواهد شد، ثانیاً تضمینی نیست که کیفیت محتوای تولید شده توسط کارمندان، از کیفیت محتوای برون سپاری شده، بیشتر باشد.

3) برون سپاری به فری لنسرها

فری لنسرها، افرادی هستند که به صورت پروژه ای و معمولاً در منزل کار می کنند. برای این که بتوانید تجربه خوبی از همکاری با اشخاص آزادکار داشته باشید، باید اولاً در انتخاب یک فری لنسر حرفه ای، سخت گیر و با حوصله باشید و ثانیاً به دقت بر کار او نظارت کنید. ضمناً توجه داشته باشید که اگر حجم کار شما از توانایی یک نفر بیشتر باشد و نیاز به همکاری با چند نفر داشته باشید، کیفیت کار فری لنسرهای مختلف، با یکدیگر تفاوت خواهد داشت و محتوای کسب و کار شما دچار عدم یکپارچگی خواهد شد.

برون سپاری تولید محتوا

4) برون سپاری به شرکت های حرفه ای

این راهکار 2 مزیت دارد: اول این که شرکت های حرفه ای به دلیل تمرکز بر بازاریابی محتوایی، دانش و تخصص بالاتری در حوزه کانتنت مارکتینگ دارند و می توانند در نقش یک مشاور، به موفقیت برنامه محتوایی شما کمک کنند. دوم این که متعهد به جلب رضایت مشتریان هستند و اگر از کیفیت محتوا رضایت نداشته باشید، می توانید مبلغ پرداخت شده را پس بگیرید.

مزایای برون سپاری تولید محتوا

برون سپاری تولید محتوا، مزایای زیر را برای سایت شما به همراه خواهد داشت:

1) بهره مندی از مشورت کارشناسان تولید محتوا

وقتی تصمیم می گیرید که تولید محتوای خود را برون سپاری کنید، با شرکت ها و اشخاصی تماس خواهید گرفت و با آن ها گفتگو و مشورت خواهید کرد که متخصص کانتنت مارکتینگ هستند و مطالعات و تجربیات فراوانی در این زمینه دارند. گاهی ممکن است یک پرسش و پاسخ ساده یا یک پیشنهاد کارشناسانه، مسیر برنامه محتوایی شما را تغییر دهد و بازدهی بازاریابی محتوایی را برای شما به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

2) رهایی از دردسرهای تولید محتوای درون سازمانی

تولید محتوا از آن کارهایی است که از دور ساده به نظر می رسد اما وقتی وارد کار می شوید، سختی ها و دردسرهای آن را از نزدیک لمس می کنید. مدیران حرفه ای، ترجیح می دهند بر کسب و کار خود متمرکز باشند و وقت خود را صرف مطالعه و اجرای برنامه بازاریابی محتوایی نکنند. این هدف فقط با برون سپاری به شرکت هایی که در این زمینه تخصص دارند، امکان پذیر است.

3) افزایش کمّیت محتوا

بدیهی است که ظرفیت زمانی و محدودیت های سازمانی شما، اجازه نمی دهد که هر مقدار که می خواهید، محتوا تولید کنید. مدیران و کارکنان شما وظایف دیگری هم دارند که وقت کافی برای تولید محتوا باقی نمی گذارد. برون سپاری تولید محتوا باعث می شود از هر محدودیتی خارج شوید و هر تعداد محتوایی که در تقویم محتوا برای برنامه محتوایی خود در نظر گرفته اید، سفارش دهید.

4) افزایش کیفیت محتوا

اگر وظیفه تولید محتوا را به اشخاص یا شرکت هایی بسپارید که سطح دانش و تجربه خوبی در زمینه محتوا داشته باشند و بتوانند معیارهای مورد نظر شما را در محتوا لحاظ کنند، کیفیت محتوایی که تحویل خواهید گرفت، از کیفیت محتوایی که خودتان آن را تولید می کنید، بالاتر خواهد بود. زیرا برای تولید محتوا، صرفاً داشتن دانش تخصصی در موضوع مورد نظر کافی نیست. بلکه تخصص در نویسندگی و رعایت اصول SEO هم بسیار حائز اهمیت است.

5) کاهش هزینه های تولید محتوا

شاید این مزیت در نگاه اول برای شما عجیب به نظر برسد. زیرا فرض می کنید که تولید محتوا توسط نیروهای داخلی سازمان، ارزان تر و شاید رایگان است! اما توجه داشته باشید که وقتی محتوا بر اساس سلائق کارکنان شما و بدون شناخت دقیق از حوزه تخصصی محتوا و به صورت غیر حرفه ای تولید می شود، بسیاری از محتواهای شما هیچ بازدیدی از موتورهای جستجو جذب نمی کنند و در عمل هزینه هایی که بابت حقوق کارکنان پرداخت کرده اید یا وقت هایی که خودتان برای نوشتن محتوا صرف کرده اید، به هدر می روند. برون سپاری باعث می شود از اتلاف هزینه برای تولید محتوای غیر هدفمند، جلوگیری شود.

6) افزایش بازدهی بازاریابی محتوایی

وقتی از مشورت کارشناسان بازاریابی محتوایی بهره مند می شوید، نیازهای مخاطبان و فرصت های رقابتی بهتری را شناسایی می کنید و محتواهایی تولید خواهید کرد که اهداف شما را سریع تر محقق می کنند.

7) کنترل بیشتر روی تیم محتوا

می دانیم که هزینه های استخدام و اخراج نیروهای ثابت، بسیار بالاست. وقتی شما تولید محتوا را برون سپاری می کنید، بسیار ساده تر می توانید تیم مورد نظر خود را انتخاب کنید و در صورت لزوم به سادگی آن ها را تغییر دهید.

8) تمرکز بر محصولات و خدمات

برون سپاری باعث می شود به جای نگرانی بابت مسائل مربوط به بازاریابی محتوایی، این کار را به متخصصان امر واگذار کرده و ذهن خود را بر مسائل داخلی کسب و کار خود متمرکز کنید.

اشتباهات رایج در تولید محتوا

ماسکی که به درستی استفاده نشود، از سلامتی شما محافظت نمی کند! محتوایی که به درستی تولید نشود هم کمکی به پیشرفت کسب و کار شما نخواهد کرد. با وجود آموزش های متنوعی که در زمینه بازاریابی محتوایی وجود دارد، اکثر کسب و کارهای اینترنتی دچار اشتباهات مشابهی در تولید محتوا می شوند. شما از جمله افرادی نباشید که این اشتباهات را تکرار می کنند:

 • بی توجهی به پرسونای مشتری (Customer Persona)
 • بی توجهی به هدف جستجوی کاربران (Search Intent)
 • بی توجهی به ایده ها و محتواهای رقیب ها (Competitive Analysis)
 • تولید محتوا بدون تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research)
 • بی توجهی به کیفیت محتوا (Content Quality)
 • بی توجهی به کمیت محتوا (Content Quantity)
 • بی توجهی به فرم (Form)
 • بی توجهی به رسانه (Medium)
 • بی توجهی به الگوریتم های جدید گوگل (Google Algorithms)
 • بی توجهی به تجربه کاربری محتوا (User Experience)
 • بی توجهی به اعتبار و قابلیت اعتماد محتوا (Content Trustworthy)
 • بی توجهی به دسترس پذیری محتوا (Content Accessibility)

بی تردید لیست اشتباهات رایج در تولید محتوا بسیار بیشتر از این است. اما شاید بتوان موارد فوق را خطرناک ترین اشتباهات دانست. اشتباهاتی که می توانند تمام هزینه شما در بازاریابی محتوایی را به هدر دهند.