آشنایی با موضوع

کامپوزیت شامل یک فاز زمینه (ماتریکس) و یک یا چند فاز تقویت‌کننده (پرکننده یا فیلر) است. البته ترکیب مواد در کامپوزیت یک ترکیب فیزیکی و ماکروسکوپی است؛ یعنی اجزای تشکیل‌دهنده یک کامپوزیت با هم به صورت شیمیایی ترکیب نمی‌شوند، به طوریکه اجزای تشکیل دهنده ماهیت شیمیایی و طبیعی خود را کاملا حفظ می‌کنند و سطح مشترک مشخصی بین اجزا وجود دارد. به عنوان نمونه، یکی از کامپوزیت های آشنا بتن است که از دو جزء سیمان و ماسه ساخته شده است. کامپوزیت‌ها را می‌توان بر مبنای نوع مواد زمینه به سه گروه فلزی، سرامیکی و پلیمری تقسیم کرد. اما از دیدگاه زیستی به دو دسته ی کامپوزیت های طبیعی مانند استخوان، ماهیچه، چوب و. . . و کامپوزیت های مصنوعی تقسیم می شوند. کامپوزیت‌های زمینه پلیمری: به دلیل قابلیت شکل‌پذیری آسان، وزن کم و خواص مکانیکی مطلوب، پلیمر به عنوان یک ماده آیده‌ال در زمینه کامپوزیت‌ها به شمار می‌رود. رایج‌ترین زمینه‌های پلیمری، رزین‌های اپوکسی و رزین‌های پلی استر هستند. از این رو رزین‌هایی که توانایی کار در دمای بالا را دارند به طور گسترده مورد توجه قرار دارند. چنانچه مواد زمینه از جنس پلاستیک باشد، به این کامپوزیت‌ها، پلاستیک‌های مقاوم شده نیز گفته می‌شود. کامپوزیت‌های زمینه فلزی استحکام بالا، چقرمگی شکست و سفتی از جمله خواصی است که موجب گسترش مصارف کامپوزیت‌های زمینه فلزی در مقایسه با کامپوزیت‌های زمینه پلیمری شده است. این مواد مقاومت بیشتری در محیط‌های خورنده و درجه حرارت‌های بالا نسبت به پلیمرها دارند. بیشتر فلزات و آلیاژها می توانند به عنوان فاز زمینه در کامپوزیت‌ها استفاده شوند. تیتانیوم، آلومینیوم و منیزیم از جمله فلزات مرسومی هستند که عموما در کامپوزیت‌های مصرفی در قطعات هواپیما به عنوان بکار می‌روند. کامپوزیت‌های زمینه سرامیکی سرامیک‌ها به عنوان مواد جامدی که پیوندهای یونی بسیار قوی و در برخی موارد پیوندهای کوالانسی دارند، شناخته می‌شوند. نقطه ذوب بالا، مقاومت در برابر خوردگی مناسب، پایداری در دمای بالا و استحکام فشاری خوب، باعث شده است که کامپوزیت‌های زمینه سرامیکی در ساختار قطعاتی که در دمای بالاتر از 1500 درجه سانتیگراد کار می‌کنند، مورد استفاده قرار بگیرند. کامپوزیت‌ها براساس نوع تقویت کننده به پنج گروه تقسیم می‌شوند: کامپوزیتهای الیافی: که شامل الیاف محاط شده در ماتریس هستند. کامپوزیتهای لایه ای: که شامل لایه هایی از موادند که بر رویهم قرار گرفته اند. کامپوزیتهای ذره ای: که شامل ذرات محاط شده در ماتریس هستند. کامپوزیتهای پولی: ساخته شده از پولک با یا بدون ماتریس. کامپوزیتهای پر شده: که از یک ماتریس که بوسیله ماده دیگری پر شده تشکیل می شوند. فایبرگلاس یکی از پرکاربردترین کامپوزیت‌هاست. فایبرگلاس یک کامپوزیت با زمینهٔ پلیمری است که توسط فیبرهای شیشه تقویت شده‌است. در ساخت بدنه جنگنده‌های رادارگریز از کامپوزیت‌هااستفاده می‌شود. همچنین در ساخت قطعات هواپیما و پرهٔ نیروگاه بادی و پرهٔ هلیکوپتر از کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود. بطور کلی مواد کامپوزیتی (مواد مرکب) به دلیل داشتن جرم بسیار کم و مقاومت بالا نسبت به فلزات، در صنعت هوا و فضا کاربرد وسیعی دارند. هم چنین کامپوزیتهای کربن-اپوکسی از نوع کامپوزیتهای استحکام بالا هستند که در صنایع نظامی کاربرد دارند.
در این صفحه تعداد 5715 مقاله تخصصی درباره کامپوزیت ها که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده کامپوزیت ها
مقالات ISI کامپوزیت ها (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.