آشنایی با موضوع

سمیت سلولی (Cytotoxicity) از ترکیب دو واژه سمیت و سلولی است که ابتدا باید معنی سمیت را بیان کرد. سَمیَت یا سمی بودن (Toxicity)، خاصیتی‌است که یک ماده شیمیایی یا ترکیبی از مواد دارای آن خاصیت، با آن بتواند به یک ارگانیسم آسیب برساند. سمی بودن می‌تواند بر روی همهٔ یک ارگانیزم، مثلاً یک جانور، باکتری یا گیاه، و نیز بر زیرساختار ارگانیسم، مانند یاخته (سمیت سلولی) یا یک ارگان مانند کبد (سمیت کبد)، اثر کند. به طور گسترده، این کلمه ممکن است به صورت استعاری برای توصیف اثرهای سمی بر روی گروه‌های بزرگتر و پیچیده‌تر مانند گروه، خانواده، یا جامعه در کل استفاده شود. گاهی اوقات این کلمه بیشتر یا کمتر مترادف با مسمومیت در استفادهٔ روزمره است. ترکیب سمیت و سلولی بیانگر خصوصیت سمی‌بودن برای سلول‌ها است. در بسیاری از پروژه‌های تحقیقاتی و دانشگاهی به دلیل اهمیت اساسی، ارزیابی سمیت سلولی مدنظر قرار می‌گیرد. در گذشته زنده‌ماندن یا مردن سلول‌ها به عنوان معیار سمیت بیومتریال در نظر گرفته می‌شد. در حالیکه خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت بیومتریال‌ها باعث تغییرات رفتاری در سلول‌ها می‌شود و بنابراین اگر بیومتریالی باعث تغییر عملکرد طبیعی سلول‌ها شود، به نوعی نشان‌دهنده تأثیر غیر طبیعی و سمی برروی سلول‌ها است. بنابراین برای ارزیابی سمیت سلولی در شرایط برون تن (in vitro) می‌توان آزمایش‌های بسیار زیادی طراحی نمود. در واقع نمی‌توان حد و مرزی را برای تعدد آزمایش‌های طراحی شده جهت ارزیابی سمیت و تغییر عملکرد سلول‌ها مشخص نمود. سمیت سلولی به عنوان اولین آزمایش برای ارزیابی زیست‌سازگاری یک بیومتریال (زیست مواد، بیوماده یا Biomaterial) شناخته می‌شود. بنابراین پاسخ مثبت در سمیت سلولی نشان‌دهنده عدم زیست‌سازگاری بیومتریال بوده در حالیکه پاسخ منفی (عدم سمیت) لزوماَ نشان‌دهنده زیست‌سازگار بودن ماده نیست. نکته بعدی تفاوت بین زنده‌مانی (Viability) سلول‌ها و تکثیر (Proliferation) آنها است. لزوماَ ارزیابی عدم سمیت (زنده‌مانی) بیومتریال میزان نرخ تکثیر سلول‌ها را در مجاورت بیومتریال نشان نمی‌دهد.

در این صفحه تعداد 7748 مقاله تخصصی درباره سمیت سلولی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI سمیت سلولی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سمیت سلولی; Anticancer activity; Cytotoxicity; Fluorescent cyanine; Pentamethinium salt; Recognition; Sulfated polysaccharides; A549; cells of lung adenocarcinoma; AIDS; acquired immune deficiency syndrome; BJ; human fibroblasts (non-malignant cell line); BrdU; 5-bro
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سمیت سلولی; DHA; Docosahexaenoic acid; MDA; Malondialdehyde; DLA; Dalton's Lymphoma Ascites; EAC; Ehrlich's Ascites Carcinoma; Docosahexaenoic acid; Non-enzymatic conversion; Spectroscopy; Cytotoxicity; Lipid peroxidation;