آشنایی با موضوع

اتانول یا الکل اتیلیک یا اتیل الکل (ETHANOL ) با فرمول C۲H۵OH ترکیب شیمیائی با بوی خاص و آتشگیری است که در نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد. به علت ترکیب همانندی از خواص به عنوان حلال، گندزدا، ضدیخ، سوخت، عامل کاهنده فعالیت بدن و به ویژه به دلیل نقش چند جانبه آن به عنوان واسطه برای تهیه مواد شیمیایی دیگر به کار می رود. اتانول در شرایط متعارف مایعی فرار، قابل اشتعال، زلال و بی رنگ است. بوی آن آشنا و ویژه است، همان طور که مزه آن وقتی با مقدار مناسبی آب رقیق شود. خواص فیزیکی و شیمیایی اتیل الکل در ابتدا به گروه هیدروکسیل مربوط می شوند. این گروه به مولکول قطبیت داده، و نیز پیوندهای هیدروژن درون مولکولی را بالا می برد. این دو خاصیت در بررسی تفاوت های بین رفتار فیزیکی الکل های با وزن مولکولی کم و رفتار هیدروکربن های با وزن مولکولی معادل به حساب آورده می شود. مطالعات طیف سنجی مادون قرمز نشان داده است که در حالت مایع، پیوندهای هیدروژنی در اثر حذب هیدروژن هیدروکسیل یک مولکول و اکسیژن هیدروکسیل مولکول دوم تشکیل می شوند. اثر این پیوند، سبب می شود الکل مایع طوری رفتار کند که گویا به مقدار زیادی دیمر شده است. این رفتار مشابه رفتار آب است، که در هر حال به شدت بیشتری پیوند داده به نظر می رسدکه به صورت خوشه های مایعی بیشتر از دو مولکول وجود دارد. باید به خاطر سپرد، که پیوند هیدروژنی در اتانول به حالت مایع محدود می شود، و در حالت بخار آن به صورت مونومر است. خواص شیمیایی اتیل الکل تا حد زیادی مربوط به گروه هیدروکسیل، یعنی واکنش های هیدروژن گیری، آب گیری، اکسایش و استری شدن می شود. اتم هیدروژن را می توان با یک فلز فعال، مانند سدیم، پتاسیم و کلسیم تعویض و یک اتوکسید فلزی (اتیلات) همراه با گاز هیدروژن به دست آورد. اتیل الکل صنعتی را به سه طریق می توان تولید کرد: ۱- به روش سنتزی از اتیلن ۲- به عنوان یک محصول جانبی عملیات صنعتی معین ۳- در اثر تخمیر شکر، نشاسته یا سلولز الکل صنعتی یکی از مواد شیمیایی است که با حجم زیاد در صنعت و محصولات مصرفی به کار می رود. مصرف های اتانول عبارتند از استفاده به عنوان یک ماده واسطه تولید مواد شیمیایی دیگر و نیز به عنوان حلال. الکل به عنوان حلال بعد از آب قرار دارد. اتانول یک ماده خام کلیدی در تهیه داروها، پلاستیک ها، لاک ها، پولیش ها، پلاستی سایزرها، عطرها و مواد آرایشی است. در سال های ۱۹۶۰ در امریکا بالاترین مصرف را در تولید اتانول، اتیلن داشت، اما از سال۱۹۶۵ این تولید به زیر تولید اتیلن اکسید و پلی اتیلن نزول پیدا کرد. در سال های اخیر نقش اتانول به عنوان حلال به شدت افزایش یافته است. از طرف دیگر برای ساخت استالدهید، بوتیر آلدهید و اتیل هگزانول جانشین اتانول شده اند.
در این صفحه تعداد 8361 مقاله تخصصی درباره اتانول که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده اتانول
مقالات ISI اتانول (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: اتانول; CPF; Citrus Pulp of Floater; CPP; Citrus Pulp Pellets; FCOJ; frozen concentrate orange juice; PNPG; p-nitrophenyl-β-D-glucopyranoside (PNPG); Xac; Xanthomonas axonopodis pv. citri; Industrial citrus waste; Orange juice; Ethanol; Hesperidin; Nanocellulose