آشنایی با موضوع

برای تعریف نانوکامپوزیت ها (Nanocomposites) ابتدا باید کامپوزیت را تعریف کرد. کامپوزیت از ترکیب و اختلاط چند ماده حاصل می شود. کامپوزیتها موادی هستند که جامد و مصنوعی باشند و از دو یا چند جزء (یا فاز) که از نظر شیمیایی یا فیزیکی کاملا متفاوتند تشکیل شده باشند. این اجزاء به صورت منظم یا پراکنده کنار هم قرارگرفته اند و لایه مشترکی بین آنها وجود دارد. این زمینه ها نقش چسباندن اجزاء به یکدیگر و محافظت اجزاء را در برابر عوامل مکانیکی و جوی همچون رطوبت بر عهده دارند. فلزات، سرامیک ها و پلیمرها به ویژه پلاستیک ها از جمله پرمصرف ترین مصالح موجودند. تقویت کننده های ذره ای، لیفی و صفحه ای برای ایجاد استحکام به طور معمول استفاده می شوند. نانوکامپوزیت، همان کامپوزیت است که یک یا چند جزء از آن، ابعاد کم‌تر از 100 نانومتر دارد. نانوکامپوزیت‌ها از دو فاز تشکیل شده‌اند. فاز اول یک ساختار بلوری است که در واقع پایه یا ماتریس نانوکامپوزیت محسوب می‌شود و ممکن است از جنس پلیمر، فلز و یا سرامیک باشد. فاز دوم نیز ذراتی در مقیاس نانومتر هستند که به عنوان تقویت کننده و مواد پرکننده به منظور اهداف خاص از قبیل استحکام، مقاومت، هدایت الکتریکی، خواص مغناطیسی و. . . در درون فاز اول (ماده پایه) توزیع می‌شوند. در بحث نانومواد، نانوکامپوزیت‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. حضور ذرات و الیاف در ساختار نانوکامپوزیت‌ها معمولا باعث ایجاد استحکام در ماده پایه می‌شود. در واقع هنگامی که ذرات و یا الیاف درون یک ماده پایه توزیع شوند، نیروهای اعمال شده به کامپوزیت به طور یکنواختی به ذرات یا الیاف منتقل می‌شود. با توزیع مواد پرکننده درون ماده پایه خصوصیاتی نظیر استحکام، سختی و تخلخل تغییر می‌کند. ماده پایه می‌تواند ذرات را به گونه‌ای از هم جدا نگه دارد که رشد ترک به تأخیر افتد. به علاوه اجزاء نانوکامپوزیت‌ها بر اثر برهمکنش سطحی بین ماده پایه و مواد پرکننده، از خواص بهتری برخوردار می‌شوند. نوع و میزان برهمکنش‌ها نقش مهمی در خواص مختلف نانوکامپوزیت‌ها همچون حلالیت، خواص نوری، خواص الکتریکی و مکانیکی آنها دارد. کامپوزیت‌ها موادی چند جزئی هستند که خواص آنها در مجموع از هر کدام از اجزاء بهتر است. علاوه بر کمک بزرگی که کامپوزیت‌ها به حل مشکل موادی صنایع مختلف کرده‌اند، با پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه فناوری نانو و ورود آن به صنعت پلیمر و کامپوزیت، انقلابی در زمینه تولید نانو‌کامپوزیت‌ها و دسترسی به خواص منحصر به فرد آنها صورت گرفته است. انواع نانوکامپوزیت ها عبارتند از: مواد نانوکامپوزیت سرامیک و فلز، مواد نانوکامپوزیت پلیمر و سرامیک یا فلز، مواد نانوکامپوزیت سرامیک، سرامیک، نانوکامپوزیتهای پلیمری، نانوکامپوزیتهای زمینه فلزی، نانوکامپوزیتهای فیلم نازک، نانوکامپوزیتهای برپایه نانولوله کربنی.
در این صفحه تعداد 5836 مقاله تخصصی درباره نانوکامپوزیت ها که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده نانوکامپوزیت ها
مقالات ISI نانوکامپوزیت ها (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نانوکامپوزیت ها; Chitosan-NTA coating; Nanocomposites; Protein purification; AB-NTA; N-(5-Amino-1-carboxy-pentyl) iminodiacetic acid; TEM; Transmission electron microscopy; SEM; scanning electron microscopy; FTIR; Fourier transform infrared; YesZ; β-galactosidase from Ba