آشنایی با موضوع

پالادیوم یا پالادیم (Palladium) از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی است. نشانه کوتاه آن Pd و عدد اتمی آن ۴۶ است، و یکی از فلزات کمیاب است و به رنگ نقره‌ای و سفید می‌باشد. پالادیوم از فلزات گروه پلاتین است و در مقایسه با سایر فلزات این گروه کمترین چگالی و پائینترین نقطه ذوب را دارد. این فلز کمیاب بیشتر از معادن مس و نیکل بدست می‌آید و در تهیه کاتالیزورهای صنعتی و همچنین جواهرات استفاده می‌شود. پالادیوم پالادیوم هم به صورت فلز آزاد و هم به صورت آلیاژ با طلا و پلاتین و دیگر فلزات این گروه در محل کوه‌های اورال استرالیا، اتیوپی و آمریکای شمالی و جنوبی یافت می‌شود. با این حال، اکثر پالادیوم مصرفی بدلیل صرفه اقتصادی از معادن نیکل و مس در آفریقای جنوبی و Ontario دریافت می‌شود، چرا که حجم بالای این فعالیتها عمل دریافت پالادیوم را به‌صرفه می‌کند. پالادیوم همراه با پلاتین و دیگر فلزات گروه پلاتین در نهشته‌های پلاسر روسیه و آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی، اتیوپی و استرالیا یافت می‌شود. این عنصر همچنین در نهشته‌های مس- نیکل در افریقای جنوبی و اونتاریو یافت می‌شود. پالادیوم را می‌توان از فلزات گروه پلاتین نیز جدا نمود. این عنصر به رنگ سفید فولادی است که در مجاورت هوا تیره نمی‌شود و دارای کمترین چگالی و نقطه ذوب در فلزات گروه پلاتین است. وقتی‌که این فلز حرارت داده می‌شود و سرد می‌شود نرم و مفتول پذیر می‌شود و وقتی سرد می‌شود میزان مقاومت و سختی آن افزایش پیدا می‌کند. پالادیوم با اسید نیتریک و اسیدسولفوریک می‌تواند واکنش بدهد. در دمای اتاق این عنصر دارای خصوصیات غیرعادی مثل جذب بالای هیدروژن است که ترکیبی به نام هیدرید پالادیوم را تولید می‌کند. پالادیوم در گروه فلزات دارای خصوصیات کاتالیزور بالا قرار می‌گیرد که از این فلز برای واکنش‌های هیدروژن دار کردن و هیدروژن زدایی استفاده می‌شود. از این فلز و ترکیبات آن برای مصارف جواهرات نیز استفاده می‌شود. طلای سفید ترکیبی از طلا است که بی‌رنگ شده و این بی‌رنگی توسط افزایش عنصر پالادیوم صورت می‌گیرد. پالادیوم مثل طلا چکش‌خوار است و می‌تواند به‌صورت صفحات نازک نیز دربیاید. این فلز در دندان‌سازی، ساخت ساعت، تجهیزات مربوط به جراحی‌های پزشکی و اتصالات الکتریکی کاربرد دارد. پالادیوم طبیعی از شش ایزوتوپ تشکیل شده است. پایدارترین ایزوتوپهای رادیو اکتیوی Pd-107 با نیمه عمر 6. 5 میلیون سال، Pd-103 با نیمه عمر 17 روز و Pd-100 با نیمه عمر 3. 63 روز روز می‌باشند. 18 ایزوتوپ رادیواکتیوی دیگر از طریق وزن اتمی شان طبقه‌بندی می‌شوند. اکثر آنها به غیر از Pd-101 که نیمه عمرش 8. 47 ساعت و Pd-109 که نیمه عمرش 13. 7 ساعت و Pd-112 که نیمه عمرش 21 ساعت است، بقیه نیمه عمری کمتر از نیم ساعت دارند. پالادیوم باعث سوزش چشم، پوست یا مجاری تنفسی و حساسیت پوست می‌شود و مایع آن باعث سوختگی پوست و چشم می‌شود. اگر پالادیوم بلعیده شود، باید به شخص آب، شیر و غیره داد. در صورت تماس با پالادیوم، چشم‌ها و پوست را با آب بشویید. معمولاً مردم به‌ندرت با ترکیبات پالادیوم مواجه می‌شوند. کلیات ترکیبات پالادیوم سمیت بالایی دارند و سرطان‌زا هستند. کلرید پالادیوم سمی است و اگر بلعیده شود یا از طریق پوست جذب شود، مضر است. در جانوران آزمایشگاهی کلرید پالادیوم باعث آسیب مغز استخوان، کبد و کلیه شده است. پالادیوم سوزش‌آور است. اما کلرید پالادیوم به میزان 065/0 گرم در روز (1 mg. kg-1) در درمان سل مؤثر است بدون اینکه عوارض بدی ایجاد کند.

در این صفحه تعداد 3971 مقاله تخصصی درباره پالادیوم یا پالادیم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI پالادیوم یا پالادیم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: پالادیوم یا پالادیم; Rheumatoid arthritis; Sjögren's syndrome; Fibromyalgia; Mixed connective tissue disease; Metals; Mercury; Nickel; Gold; Palladium; Delayed type hypersensitivity; Allergy;