آشنایی با موضوع

رئولوژی (Rheology) که از واژه یونانی رئوس (Rheos) به معنای جریان اقتباس شده است و معادل فارسی آن روانه‌شناسی یا شارش شناسی است،علم بررسی جریان و تغییر شکل سیالات تحت اثر میدان تنش اعمال شده بر آنها می‌باشد. این علم به زیرمجموعه ای از مکانیک محیط های پیوسته گفته می شود که به مطالعهٔ جریان مواد در مایعات، جامدات نرم و جامدات در حالت موم سان می پردازد. یکی از شاخص‌ترین خواص رئولوژیکی سیالات ویسکوزیته می‌باشد که معیاری از مقاومت سیالات در مقابل جریان یا تغییر فرم آنها تحت تأثیر میدان تنش اعمال شده بر آنها می‌باشد. بسته به چگونگی تغییرات ویسکوزیته در مقابل تنشهای اعمالی، سیالات به دو دسته نیوتنی و غیر نیوتنی تقسیم می­شوند. سیالات نیوتنی سیالاتی هستند که ویسوزیته آنها فقط تابع دما و فشا می­باشد. در مقابل سیالات غیرنیوتنی سیالاتی هستند که ویسکوزیته آنها علاوه بر دما و فشار تابعی از شدت میدان جریان اعمال شده می­باشد. رئولوژی علم جریان و تغییر شکل جریان‌ها که برهم کنش بین نیروها، تغییر شکل و زمان را توصیف می‌کند. رئولوژی برای تمام مواد از گازها تا مایعات کاربردی است. علم رئولوژی حدود یک قرن سابقه دارد که برای اولین بار به علت نیاز به توصیف خواص سیالات مطرح شد. اگر ویسکوزیته مقاومت در برابر جریان و الاستیسیته ساختار و پایداری ابعادی ماده را معرفی کند، می‌توان گفت که رئولوژی در واقع رفتار ویسکوز و الاستیک سیستم‌ها را به صورت مجزا و در ارتباط با یکدیگر بررسی می‌کند. سیالات را به طور کلی می‌توان به سیالات نیوتونی، غیر نیوتونی مستقل از زمان، غیرنیوتونی وابسته به زمان و ویسکوالاستیک طبقه‌بندی کرد که جریان شناسی سیالات غیرنیوتونی وویسکوالاستیک وظیفه خطیر دانش رئولوژی است.
در این صفحه تعداد 5827 مقاله تخصصی درباره رئولوژی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده رئولوژی
مقالات ISI رئولوژی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: رئولوژی; PVP; poly (vinyl pyrrolidone); PS-sulfate; sulfate modified polystyrene; PS-PVP; PVP modified polystyrene; Al-silica; alumina coated silica; Bimodal suspension; Colloidal gel; Affinity; Particulate fluid; Rheology; Sol-gel phase transition;