آشنایی با موضوع

جراحی عبارت است از هر گونه عملی در جهت تشخیص یا درمان بیماریها، آسیبها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط باشد. عمل جراحی روی بیمار به منظور مداوا کردن وی یا پیشگیری از بیماری به وسیله پزشک حاذق، در فرض لازم بودن چنین کاری جایز، بلکه در صورت توقف زندگی و سلامت بیمار بر آن واجب است. کسی که جراحی را انجام میدهد را جراح (Surgeon) میگویند و کاری که در حین جراحی انجام میشود را عمل جراحی (Surgical operation) مینامند. لغت جراح معمولا برای یک پزشک بکار برده میشود با این حال از آن در مورد دندانپزشکان و دامپزشکانی هم که کار جراحی انجام میدهد استفاده میگردد. اعمال جراحی بر برحسب ملاک های مختلفی طبقه بندی میکنند. یی از ملاک ها این است که جراحی را بر حسب کاری که در حین جراحی انجام می شود تقسیم شود، انواع این جراحی عبارتند از: جراحی الکتیو (Elective surgery)، جراحی تشخیصی (Exploratory surgery)، آمپوتاسیون (Amputation)، پیوند (Replantation)، جراحی بازسازی (Reconstruction surgery)، جراحی پلاستیک (Plastic surgery) اگر این تغییر شکل برای زیباتر کردن عضو باشد به ان جراحی زیبایی (Cosmetic surgery) میگویند. نوع جراحی را میتوان بر حسب عضوی که در آن جراحی انجام میشود نامگذاری کرد: جراحی باز Open surgery به نوعی از جراحی میگویند که در آن پوست و عضلات کاملا شکاف داده شده و باز میشود تا جراحی بتواند عضو بیمار را با چشم ببیند و سپس آن را درمان کند. جراحی کم تهاجمی (Minimally invasive surgery) به جراحی گفته میشود که در آن جراح با شکاف کوچکی بر روی پوست ابزارهایی را وارد بدن میکند و از طریق آنها عضو را جراحی میکند. عمل جراحی لاپاروسکوپی یا استفاده از آرتروسکوپی و یا جراحی با استفاده از فلوروسکوپی نمونه ای از این نوع اعمال جراحی هستند. گاهی اوقات نوع جراحی را بر حسب ابزاری که از آن استفاده میشود نامگذاری میکنند مانند جراحی لیزری، جراحی میکروسکوپی، جراحی روباتیک عمل جراحی سرپایی نوعی جراحی است که بدون بستری شدن بیمار در بیمارستان صورت میگیرد. این جراحی ها معمولا کمتر از یکساعت طول کشیده و در کلینیک و با بی حسی موضعی انجام میشود. جراحی های بزرگتر و وسیعتر معمولا نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان دارند.
در این صفحه تعداد 10714 مقاله تخصصی درباره عمل جراحی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده عمل جراحی
مقالات ISI عمل جراحی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: عمل جراحی; Screw; Non-union; Scaphoid; Wrist injuries; Surgery; Core decompression; Vissage; Pseudarthrose; Scaphoïde; Traumatisme du poignet; Chirurgie; Décompression;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: عمل جراحی; Prophylactic carpal tunnel release; Carpal tunnel syndrome; Distal radius fracture; Systematic review; Surgery; Libération du canal carpien à ciel ouvert; Syndrome du canal carpien; Fracture du rayon distal; Revue systématique; Chirurgie;