رهکارهای تقویت مهارت Listening و Reading و Speaking

امروزه یادگیری زبان انگلیسی به علت کاربرد و مزایای زیادی که بلد بودن آن دارد، یکی از دغدغه‌‌های بسیاری از مردم در سراسر دنیاست. اما جالب است بدانید برای یادگیری و تقویت مهارت‌های صحبت کردن، خواندن، نوشتن و گوش کردن به زبان انگلیسی، لازم نیست به کلاس‌های متعدد و گران قیمت بروید و مبالغ زیادی خرج کنید. راهکارهای موثری وجود دارد که به شما برای تقویت این زبان به طور مستقل کمک خواهند کرد. اگر دوست دارید با راه‌های تقویت مهارت listening، writing، speaking و reading آشنا شوید و بتوانید به راحتی مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید، با ما همراه باشید.

از تماشای فیلم و سریال‌‌های انگلیسی زبان لذت ببرید!

تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های انگلیسی زبان یکی از بهترین راه‌های تقویت مهارت listening و سایر مهارت‌های زبان انگلیسی است. شما می ‌توانید هر فیلم را بار اول با زیرنویس فارسی ببینید تا حین شنیدن جملات انگلیسی و خواندن معنای فارسی آن، مهارت listening خود را تقویت کنید. جالب است که بدانید یکی از راه‌های تقویت مهارت reading این است که همان فیلم را برای بار دوم به همراه زیرنویس انگلیسی تماشا کنید، این بار حین شنیدن جملات، نگارش انگلیسی آن را نیز بخوانید تا مهارت Reading شما نیز بهبود یابد. تماشای برنامه‌‌های انگلیسی زبان نیز به شما کمک می‌کند تا با اصطلاحات و الفاظ بومی آشنا شوید. برای شروع بهتر است به تماشای سریال‌ هایی مثل friends و انیمیشن عصر یخبندان که ادبیات و تلفظ ساده‌ تری دارند، بنشینید، ولی در ادامه می‌توانید سایر فیلم‌ها را نیز تماشا کنید.

به موزیک و پادکست‌های انگلیسی گوش دهید.

علاوه بر تماشای فیلم و تلویزیون، گوش دادن به موسیقی‌‌های بریتانیایی نیز یک روش عالی و منحصر بفرد برای تقویت این زبان است. شما می‌ توانید برای شروع به آهنگ دلخواهتان گوش بدهید و همزمان متن آهنگ را که در صفحات مجازی در دسترس هستند را بخوانید، تا مهارت listening و reading و speaking خود را به طور یکجا تقویت کنید.

بهتر است ابتدا از موزیک‌ هایی با ریتم آرامتر و کلمات ساده شروع کنید و به مرور با تقویت مهارتتان به سراغ موزیک‌ هایی با ریتم تندتر بروید.

همچنین گوش کردن به پادکست ‌ها و برنامه هایی مانند ted talk ‌ها و برنامه‌‌های رادیویی نیز از راه‌های تقویت مهارت listening هستند.

شما می‌توانید پادکست مورد علاقه خود را پلی کنید و هنگام ورزش، پیاده ‌روی، آشپزی و... به آن گوش دهید. یکی از راه‌های تقویت مهارت speaking این است که جملاتی که می‌شنوید را تکرار کنید. به این ترتیب به آوای کلمات انگلیسی و نحوه بیان آنها عادت می‌کنید. همچنین می‌توانید در وقت آزاد خود به سخنرانی‌های ۲۰ دقیقه‌ای تد شو گوش دهید و با برنامه‌‌های رادیویی انگلیسی زبان سرگرم شوید، تا مغز و گوشتان همواره درگیر کلمات و جملات این زبان باشد.

از فلش کارت‌‌ها استفاده کنید!

تکرار کلید یادگیری است. پس از یادگیری یک عبارت باید آن را بطور مداوم و مستمر تکرار کنید تا بتوانید آموخته‌‌های خود را به حافظه بلند مدتتان انتقال دهید. یکی از راه‌های تقویت مهارت reading استفاده ازفلش کارت‌‌ها با موضوعات مختلف است. با کمک فلش کارت‌ها شما می‌توانید جملات و کلماتی را که آموخته ‌اید ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید، این روش را یک ماه ادامه دهید تا به تسلط کامل و کافی برسید.

خودتان را در شرایط زندگی کردن به زبان انگلیسی قرار دهید!

این روش یکی از بهترین روش‌‌های تقویت زبان می‌ باشد. کارهای خود را با زبان انگلیسی انجام دهید! روی لوازم اتاقتان برچسب انگلیسی بزنید. برای تحقیق‌‌های درسی و کاری خود از سایت ‌های انگلیسی زبان استفاده کنید. فراموش نکنید که یکی از راه‌های تقویت مهارتwriting، خواندن متن‌های متنوع به زبان انگلیسی و گسترش حافظه کلامی تان است. پس کانال ‌های خبری انگلیسی زبان را تماشا کنید و زبان تلفن همراه خود را روی انگلیسی تنظیم کنید. یکی از بهترین راه‌های تقویت مهارت speaking و سایر مهارت‌های زبانی این است که ذهن، گوش و زبان خود را به زبان انگلیسی عادت بدهید و از اشتباه کردن نترسید.

کتاب‌های آموزش زبان‌ انگلیسی را هوشمندانه بخوانید!

همانطور که میدانید یکی از بهترین راه‌های تقویت مهارت reading و writing مطالعه کتاب است. رمان‌‌ها به دلیل داشتن فضای داستانی و هیجان‌انگیز موجب اشتیاق خواننده به مطالعه می شوند. مطالعه همچنین دامنه لغات شما را گسترش می‌دهد.

هنگام مطالعه کتاب دور کلمات جدید خط بکشید و پس از پیدا کردن معنایشان آنها را یادداشت کنید. کتاب را با صدای بلند بخوانید تا گوشتان نیز جملات را بشنود. پس از مطالعه هر بخش خلاصه آن یا نظر خودتان را درموردش به زبان انگلیسی یادداشت کنید. همانطور که می‌توانید حدس بزنید انجام این تمرین از جمله راه‌های تقویت مهارت writingاست. پس از پایان مطالعه کتاب درمورد آن با دوستانتان به انگلیسی صحبت کنید و صدای خود را ضبط نمایید. با گوش کردن چندباره به این فایل مهارت speaking شما نیز تقویت می‌شود. اگر کتابی که می خوانید فایل صوتی دارد، حتما از آن استفاده کنید. گوش دادن همزمان به متنی که می خوانید، باعث تسلط شما روی تلفظ کلمات، لهجه‌‌ها شده و از راه‌های تقویت مهارت listening است. شما می ‌توانید از مجموعه کتاب‌ هایی که مناسب آموزش زبان در سطوح مختلف نگارش یافته اند، استفاده کنید.

خلاصه شما با استفاده از یک کتاب مناسب می‌توانید تمام مهارت‌های زبانی خود از دایره واژگان گرفته تا مهارت شنیداری، مکالمه، مطالعه و نوشتار خود را تقویت کنید. انتشارات زبانمهر یکی از ناشرین معتبر در زمینه چاپ انواع کتاب‌ انگلیسی است. این انتشارات با چاپ کتاب‌های با مضوعات مختلف و متناسب با سطوح مبتدی تا پیشرفته، شرایط مناسب برای یادگرفتن اصولی زبان انگلیسی را فراهم کرده است. شما می‌توانید معتبرترین مجموعه‌های آموزشی مانند American English File و top notch و یا انواع کتاب‌های رمان یا شعر به زبان انگلیسی را با تخفیف ویژه از انتشارات زبان مهر تهیه کنید.

استمرار راز رسیدن به موفقیت است!

فراموش نکنید زبان فرار است، پس هرگز فرآیند آموزش زبان خود را قطع نکنید. با زبان انگلیسی زندگی کنید. اصطلاحات رایج انگلیسی را یاد بگیرید. عباراتی که در اطراف خود می‌بینید به زبان انگلیسی ترجمه کنید. در شبکه ‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام با انگلیسی زبان‌‌ها چت کنید تا از جملات مخففی که در زبانشان استفاده می‌کنند مطلع شوید. لیست خرید خود را به زبان انگلیسی بنویسید و همچنین وبلاگ نویسی انگلیسی را تجربه کنید.

انجام مستمر تمامی این کارها باعث تقویت مهارت‌ listening, speaking و reading شما خواهد شد. در این میان می‌توانید از کتاب‌ها و رمان‌های انگلیسی که توسط انتشارات زبان مهر به همراه فایل صوتی منتشر و عرضه شده اند، نیز بهره ببرید و تمام مهارت‌های زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. فراموش نکنید که استمرار راز موفقیت است. شما با انجام مستمر تمریناتی که با عنوان راه‌های تقویت مهارت listening و بقیه مهارت‌های زبانی که در این متن معرفی شدند، در عرض چند ماه می‌توانید تسلط خود به زبان انگلیسی را به طرز شگفت انگیزی افزایش دهید.