آیا می‌توان بدون مدرک زبان در کشور روسیه تحصیل کرد؟

اخیرا تبلیغات زیادی مبنی بر تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود و افراد زیادی تمایل دارند درباره شرایط تحصیل در کشور روسیه اطلاعات کاملی کسب کنند.

به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم به‌طور کامل درباره تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان صحبت کنیم تا به خوبی با تمام جوانب آن آشنا شده و در تصمیم‎گیری خود بهتر عمل کنید.

 

دلایل دانشجویان برای تحصیل در روسیه

در حال حاضر، روسیه به دلیل نزدیکی به ایران، هزینه‌های مناسب تحصیل و زندگی، پذیرش فرهنگ‌های متفاوت، مهاجرت آسان، دانشگاه‌های معتبر با رنکینگ بالای جهانی و دلایل بسیار دیگری، به یکی از قطب‌های تحصیلی برای دانشجویان ایرانی تبدیل شده است.

اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارید، از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این صفحه را با دقت مطالعه نمایید. در ادامه، برخی از دلایل دانشجویان برای تحصیل در روسیه را عنوان می‌کنیم:

نیاز نداشتن به مدرک زبان

اخذ نمره قابل قبول از مدارکی نظیر IELTS یا TOFEL کار نسبتا سختی است و برای بسیاری از افرادی که ساکن ایران هستند، آزمون‌های این مدارک، هزینه نسبتا بالایی دارد. ممکن است فرد به هر دلیلی نتواند آنطور که باید در آزمون زبان موفق عمل کند و شانس خود را برای تحصیل در یک کشور اروپایی از دست بدهد.

بسیاری از دانشگاه‌های معتبر و دارای رتبه بالا در کشور روسیه، تحصیل در رشته دلخواه بدون داشتن مدرک زبان را فراهم می‌کنند. با اینکه داشتن مدرک زبان برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارند لازم نیست، اما داشتن مدرک زبان انگلیسی و روسی، نوعی مزیت محسوب شده و می‌تواند روند یادگیری و پشت سر گذاشتن واحد‌های درسی را برای دانشجویان راحت‌تر کند.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های سایر کشور‌های اروپایی، می‌بایست نمره قبولی در آزمون زبان IELTS را کسب نمایید؛ اما در دانشگاه‌های روسیه چنین نیست. افرادی که به زبان انگلیسی نیز تسلط ندارند، می‌توانند با شرکت در دوره یادگیری زبان روسی که در دانشگاه ارائه می‌شود، نسبت به یادگیری این زبان اقدام نمایند.

در حال حاضر، بیش از 170 رشته دانشگاهی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری، به زبان‌های انگلیسی و روسی، در بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های کشور روسیه ارائه می‌شوند. افراد علاقه‌مند می‌توانند برای اخذ پذیرش در رشته مورد نظر، درخواست خود را به دانشگاه مربوطه ارسال نموده و در صورت ارائه بورسیه روسیه، از مزایای تحصیل با هزینه کمتر و بدون نیاز به مدرک زبان استفاده نمایند.

ارتباط خوب و سازنده کشور روسیه با کشور ایران

روابط خوب بین المللی بین دو کشور روسیه و ایران، باعث شده که سرمایه‎گذاران و حتی محصلان بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی، به کار، تحصیل و زندگی در این کشور بپردازند.

شما به عنوان دانشجوی ایرانی، مشکلاتی نظیر ناتوانی در باز کردن حساب بانکی پس‎انداز را در کشور روسیه تجربه نخواهید کرد. این مشکلی است که متاسفانه بسیاری از دانشجویان ایرانی در اغلب کشور‌های خارجی تجربه می‌کنند. شما می‌توانید به راحتی، یک حساب پس‎انداز در روسیه به نام خودتان باز نموده و اقدام به خرید خانه و ضروریات زندگی نمایید.

وجود مشاهیر بسیار در کشور روسیه

روسیه روزگاری خانه دانشمندان، محققین، شعرا، موسیقی‎دانان و نویسندگان بسیاری نظیر داستایوفسکی، ایوان رپین، دمیتری مندلیف، ایوان پاولوف، ساخاروف، میخائیل لومونوسوف، لئو تولستوی، پوشکین، چخوف، پیوتر چایکوفسکی، کلاشینکوف، فیودور دوستوسکی، گاگارین و بسیاری از افراد موفق و نامدار دیگر بوده است.

افرادی که به بازدید از زادگاه این مشاهیر علاقه دارند و می‌خواهند در مکانی که آن‌ها رفت و آمد می‌کرده‌اند به تحصیل و پژوهش بپردازند، می‌توانند روسیه را به عنوان مکانی برای پرورش و کسب علم و دانش انتخاب کنند.

هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی در کشور روسیه

به طور کلی، تفاوت شهریه برای مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه‌های روسیه، بین 1200 دلار تا 8000 دلار در سال متغیر است. این مبلغ، نسبت به هزینه شهریه در کشور‌هایی چون انگلیس یا آمریکا بسیار کمتر است.

همچنین، در صورتی که می‌خواهید یک اتاق 1 تخته (به غیر از خوابگاه) برای خودتان اجاره کنید، می‌توانید مبلغ 550 دلار در ماه را برای اجاره اتاق در یک شهر معمولی در نظر بگیرید. هزینه اسکان در خوابگاه‌های دو یا چند نفره، بین 100 الی 200 دلار در ماه می‌شود. البته، در صورتی که دانشگاه شما خدماتی نظیر خوابگاه را ارائه می‌دهد، می‌توانید با اسکان در خوابگاه‌های معرفی شده از طرف دانشگاه، هزینه کمتری نیز بپردازید.

هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک به ازای هر فرد نیز بین 200 الی 300 دلار در نظر گرفته می‌شود.

کیفیت بالای خوابگاه‌های دانشجویی در روسیه

اغلب خوابگاه‌هایی که توسط دانشگاه‌ها به دانشجوها ارائه می‌شوند، نو ساخت بوده و دارای امنیت زیادی هستند. این خوابگاه‌ها مجهز به کتابخانه، آزمایشگاه و اتاق‌های آموزشی و پیشرفته هستند و دانشجویان می‌توانند در اوقات فراغت خود، به پژوهش و انجام تحقیقات لازم بپردازند.

آرامش و امنیت نسبی کشور روسیه

کشور روسیه و مخصوصا شهر مسکو، از نظر رفاهی و امنیتی، شهر خوبی برای دانشجویان و اتباع خارجی محسوب می‌شود. سیاست‌های جذب مهاجر و محصل در این کشور باعث شده که موارد امنیتی برای اتباع خارجی بیش از چیزی که تصور می‌کنید باشد.

با اینکه در سال‌های اخیر، برخی از کشور‌های اروپایی به دلیل رقابت با کشور روسیه سعی کرده‌اند این کشور را ناامن نشان دهند، اما واقعیت این است که روسیه کشوری امن، پیشرفته، زیبا، قانونمند و بسیار مدرن است و برای گشت و گذار در سطح شهر و دانشگاه، هیچ نگرانی و مشکلی نخواهید داشت.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه ها

دانشگاه‌های بسیاری در تلاش هستند که هر ساله، به تعداد دوره‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، اضافه نمایند. این کار به این دلیل انجام شده که ممکن است یادگیری و صحبت به زبان روسی برای برخی از مهاجران سخت باشد و آن‌ها بتوانند با تسلط به زبان انگلیسی، به تحصیل در رشته دلخواه خود بپردازند.

اگر به زبان انگلیسی تسلط کافی دارید، این موضوع می‌تواند خیال شما را از بابت گذراندن واحد‌های درسی راحت کند.

ارائه مدارک معتبر

اکثر دانشگاه‌های دولتی و حتی غیر دولتی در کشور روسیه، دارای رنکینگ و رتبه جهانی بالا هستند. مدارکی که این دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند، در اکثر نقاط جهان به رسمیت شناخته شده و می‌تواند امتیاز مثبتی در رزومه تحصیلی و حتی کاری شما باشد.

با در دست داشتن این مدارک، می‌توانید در کشور روسیه و حتی در سایر کشور‌های اروپایی، به ادامه تحصیل بپردازید و یا برای کار مورد علاقه‌تان، درخواست مصاحبه شغلی داده و با دردسر کمتری استخدام شوید.

بازار کار فعال پس از فارغ التحصیلی

یکی از مهم‌ترین دلایل دیگری که می‌بایست به خاطر آن به دنبال تحصیل در روسیه باشید این است که دانشگاه‌های این کشور، برنامه‌های خوبی برای هدایت دانشجویان به بازار کار تعریف کرده است.

در دانشگاه، شما راهنمایی‌های لازم را دریافت کرده و در جهت یادگیری مهارت‌های کاری تعریف شده قدم برمی دارید.

نداشتن شرط سنی برای تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که بنا به دلایل مختلف، نتوانستید دوره‌های تحصیلی خود را مانند سایرین در فاصله زمانی کم طی نمایید و دارای استعداد لازم برای ادامه تحصیل هستید، کشور روسیه گزینه خوبی برای شما می‌باشد. شما علاوه بر درخواست پذیرش، می‌توانید برای رشته‌های زیادی، بورسیه روسیه را صرف نظر از سن‌تان دریافت نمایید.

نداشتن شرط معدل برای بسیاری از رشته‌های تحصیلی

آن دسته از افرادی که نتوانسته‌اند در مقاطع قبلی نمرات قابل قبولی دریافت نمایند نیز نگرانی از بابت اخذ پذیرش در رشته مورد علاقه خود و تحصیل در روسیه نخواهند داشت.

تنها کافی است بر روی آزمون ورودی دانشگاه تمرکز کنید و با کسب نمره قبولی در این آزمون، دوره تحصیلی خود را شروع نمایید. همچنین، برخی از دانشگاه‌ها، علاوه بر آزمون ورودی، یک مصاحبه ورودی نیز دارند.

 

روش‌های اخذ ویزا برای تحصیل در کشور روسیه

یکی از دلایلی که باعث می‌شود افراد زیادی مهاجرت تحصیلی به روسیه را در پیش بگیرند، روند آسان و راحت دریافت ویزا از کشور روسیه نسبت به کشورهای اروپایی دیگر است.

چنانچه قصد تحصیل در روسیه را دارید، می‌بایست برای دریافت ویزا، مراحل خاصی را طی نمایید. البته، تبعه برخی از کشور‌ها می‌توانند بدون داشتن ویزا، به کشور روسیه سفر کنند؛ اما مدت زمان اقامت آن‌ها در کشور روسیه، نمی‌تواند بیشتر از 3 ماه باشد و پس از این مدت، می‌بایست از روسیه خارج شوند.

اگر بورسیه روسیه یا تنها پذیرش دانشگاه را دریافت نموده‌اید، مدت زمان اقامت شما در این کشور بیش از 3 ماه خواهد بود؛ در نتیجه، به ویزای تحصیلی روسیه نیاز دارید. یکی از ویژگی‌های ویزای تحصیلی روسیه این است که به دانشجویان، امکان ورود چندگانه یا همان multiple entry را می‌دهد.

این ویزا تا یک سال اعتبار دارد و می‌توانید آن را به اندازه مدت زمان تحصیل‌تان در کشور روسیه، تمدید نمایید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه عبارتند از:

· کپی معتبر و اصل پاسپورت؛

· اصل برگه دعوت‎نامه یا نامه پذیرش دانشگاه؛

· اصل و کپی معتبر از تمامی مدارک هویتی؛

· فرم درخواست پذیرش؛

· فیش پرداخت شهریه دانشگاه روسیه؛

· عکس پاسپورتی؛

· به همراه داشتن نتایج آزمایش‌های خواسته شده؛

· رضایت‎نامه اولیا (برای افراد زیر 18 سال) .

 

شرایط پذیرش دانشجو در روسیه بدون مدرک زبان

برای تحصیل در رشته مورد نظرتان بدون همراه داشتن مدرک زبان، می‌بایست برخی از مدارک مهم خود را به زبان روسی ترجمه نموده، و در زمان ثبت نام، آن‌ها را به واحد آموزش دانشگاه ارائه دهید. به طور کلی، مدارک لازم جهت تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان به شرح زیر است:

· فرم درخواست پذیرش (تکمیل شده) ؛

· ترجمه رسمی مدرک دیپلم به زبان روسی و اصل آن (به همراه ریزنمرات) ؛

· ترجمه رسمی مدارک پیش‎دانشگاهی به زبان روسی و اصل آن (به همراه ریزنمرات) ؛

· تاییدیه معادل‌سازی برای مدارکی که خارج از لیست فدراسیون روسیه هستند؛

· نتایج آزمایش‌های پزشکی خواسته شده؛

· کپی معتبر به همراه اصل پاسپورت؛

· 6 قطعه عکس 3 در 4؛

· حداقل نمره 6. 5 در آزمون IELTS یا حداقل نمره 80 در آزمون تافل (در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی) و ارائه مدرک زبان روسی (در صورت تمایل به تحصیل به زبان روسی) ؛

· دریافت نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه و شرکت در مصاحبه.

هزینه تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

همانطور که قبلا عنوان کردیم، هزینه تحصیل در روسیه نسبت به سایر کشور‌های اروپایی، بسیار کمتر است. بسته به رشته و مقطع تحصیلی، ممکن است لازم باشد هزینه‌ای بالغ بر 123500 الی 715000 روبل را به صورت سالانه بپردازید.

به طور کلی، می‌توان شهریه دانشگاه‌های روسیه را به صورت زیر برآورد نمود:

· دوره کارشناسی: حداقل 123500 روبل و حداکثر 715000 روبل

· دوره تخصصی: حداقل 120000 روبل و حداکثر 623580 روبل

· دوره کارشناسی ارشد: حداقل 127000 روبل و حداکثر 450000 روبل

· دوره دکتری: حداقل 136500 روبل و حداکثر 405000 روبل

 

هزینه‌های زندگی دانشجویی در کشور روسیه

هزینه‌های زندگی نیز قسمتی از هزینه تحصیل در روسیه را شامل می‌شوند. قطعا بدون همراه داشتن مبلغی برای گذران زندگی، نمی‌توانید آن طور که باید، مایحتاج خود را تهیه نمایید.

اگر نمی‌خواهید در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت کنید، باید به طور مثال هزینه‌ای بالغ بر 20180 روبل در ماه را برای اقامت در شهری مانند مسکو در نظر داشته باشید. برخی از هزینه‌های زندگی مهم عبارتند از:

· دریافت گواهی پزشکی و تست‌هایی مانند AIDS، کرونا و... حدود 4500 روبل؛

· هزینه اجاره ماهانه خوابگاه دانشجویی بین 4100 الی 13000 روبل؛

· دریافت بیمه پزشکی حدود 8500 روبل؛

· سایر هزینه‌های ماهانه مانند خورد و خوراک، رفت و آمد با وسایل نقلیه، پوشاک و... حدود 20180 روبل.

 

سخن پایانی

تحصیل در کشور روسیه، مزایا و منافع زیادی برای دانشجویان ایرانی دارد. دانشگاه‌های معتبر این کشور، علاوه بر بالا بودن رنکینگ جهانی، مدارک بسیار معتبری ارائه می‌دهند که می‌توانید با استفاده از این مدارک، به راحتی جذب بازار کار کشور‌های اروپایی شده و یا در بسیاری از کشور‌های دنیا، به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مشغول شوید.