۱۰ نکته برای طراحی یک رزومه‌ی مؤثر

در دوران کارکردن در یک تیم اجرایی استخدام، یکی از رایج‌ترین سؤالاتی که از من پرسیده شده این است: «آیا می‌توانید نگاهی به رزومه‌ی من بیندازید؟ » در صورتی که یک رزومه واقعا به کمک احتیاج داشته‌باشد، می‌توانم به‌سرعت به آن رسیدگی کنم.

از آن‌جا که من در این حرفه فعال بوده‌ام، به نظر می‌رسد که نوشتن یک رزومه‌ی خوب همواره برای متقاضیان دشوار و سرشار از ابهام بوده‌است. در حقیقت هیچ تعریف واحدی از یک رزومه‌ی مؤثر وجود ندارد. آن‌چه که در برای یک موقعیت شغلی کارساز است، لزوما در شرایط دیگری جواب نمی‌دهد.

مدیران استخدام صدها رزومه در روز را بررسی و مطالعه می‌کنند؛ بنابراین بسیار مهم است که روش معرفی کردن خود و ارائه‌ی مهارت‌ها و قابلیت‌‌هایتان را بدانید.

ساخت رزومه کاری با رزومه ساز کاربوم

نکاتی برای طراحی یک رزومه‌ی مؤثر

۱. بیش از حد مسائل را پیچیده نکنید

تا زمانی که در یک حرفه‌ی نیازمند به خلاقیت وارد نشده‌باشید، کلیه‌ی مواردی که لازم است در رزومه‌ی خود درج کنید، تنها شامل ۴ بخش شرح تحصیلات، مدارک کسب‌شده، تجارب کاری و مهارت‌های فنی [یا مهارت‌ها و فعالیت‌های اضافی] است.

مشاهده نمونه رزومه کاری رشته‌های مختلف در وبسایت کاربوم

۲. کلی‌گویی نکنید

استفاده از واژه‌های توصیفی کلی و بیش از حد استفاده‌شده مانند «سخت‌کوش»، «دارای روحیه‌ی تیمی» و «بلند پرواز» سریع‌ترین راه برای منصرف شدن مدیرتان از بررسی رزومه‌ی شماست.

۳. شامل دستاوردهای بزرگ باشد

با استفاده از کلمات قدرت‌مندی مانند «راه‌اندازی»، «تحت‌تأثیر» و «افزایش/ کاهش» جزئیات خاصی را در مورد آموخته‌ها و دستاوردهایتان در موقعیت‌های شفلی قبلی به متن رزومه ی خود اضافه کنید.

۴. از الگوها یا قالب‌های رزومه استفاده نکنید

تغییر دادن رزومه در قالب‌های از پیش آماده‌شده بدون برهم زدن آن‌ها بسیار دشوار است.

۵. کوتاه و مختصر بنویسید

بسیاری از افراد بعد از نوشتن تنها ۲ صفحه علاقه‌ی خود را از دست می‌دهند. از آن‌جا که مدیر استخدام به طورمتوسط زمانی در حدود ۶ثانیه برای بررسی هر رزومه صرف می‌کند، شما باید تا حد ممکن مختصر و در عین حال کاربردی بنویسید. به عنوان مورد استثنا، رزومه‌های مرتبط با حوزه‌ی IT طولانی‌تر از دیگر مشاغل است.

۶. تجارب بی‌ربط یا منسوخ‌شده را حذف کنید

از بیان و درج تمام مواردی که مربوط به بیش از ۱۵ سال گذشته‌است خودداری کنید.

۷. صادق باشید و بیش از حد اغراق نکنید

دروع گفتن و شفاف نبودن در ادامه‌ی کار برایتان دردسرساز خواهدشد و بهتر است از نوشتن عبارات اغراق‌آمیز پرهیز کنید.

۸. مهم‌ترین موارد را در ابتدای رزومه‌ی خود بیان کنید

برای اطمینان از این‌که مدیران استخدام از نکات مثبت و مهم چشم‌پوشی نمی‌کنند، حتما عناوین مدارک و گواهی‌نامه‌های خود را ذکر کنید.

۹. رزومه‌ای قابل‌مطالعه و قابل‌چاپ طراحی کنید

رزومه‌ی خود را با فونت «Times New Roman» یا «Arial» و با سایز بیش‌تر از ۱۱ بنویسید. حاشیه‌ها را بیش‌تر از ۵ اینچ و تنظیمات صفحه را در ابعاد نامه قرار دهید. با وجود پیش‌رفت تکنولوژی، بسیاری از امدیران استخدام هنوز رزومه‌ها چاپ می‌کنند.

۱۰. رزومه را متناسب با کار تنظیم کنید

مهارت‌هایی که لیست می‌کنید را با مهارت‌هایی که کارفرمای شما به دنبال آن‌هاست مطابقت دهید.

رزومه‌ی‌ خود را با نمایه‌ی حساب لینکدین (LinkedIn) مطابقت دهید

پس از تکمیل رزومه اطمینان حاصل کنید که با مشخصات لینکدین شما نیز مطابقت داشته‌باشد. بیش‌تر مدیران استخدام از لینکدین در برخی ظرفیت‌ها برای تحقیق در مورد متقاضیان موقعیت‌های شغلی مختلف استفاده می‌کنند. بنابراین  به‌روز نگه داشتن آن اقدام خوبی خواهدبود. همچنین بهتر است در رزومه‌ی خود پیوندی به نمایه‌ی لینکدین خود اضافه کنید. شما می‌توانید پس از قرار دادن آدرس ایمیل خود، به‌سادگی URL لینکدین خود را در بخش تماس درج کنید. برای شروع به کمک نیاز دارید؟ به مقاله‌ی چگونگی بهینه سازی نمایه‌ی خود برای شروع نگاهی بیندازید.

یافتن موقعیت شغلی مناسب می‌تواند دشوار و زمان‌بر باشد. اگر به دنبال توصیه‌های بیش‌تری هستید، راهنمای جست‌وجوی شغل ما را مطالعه کنید تا بتوانید از نکات آن در مراحل مختلف از جمله نوشتن رزومه تا خارج شدن از آن شغل استفاده کنید.