جا‌های دیدنی باکو کدام‌اند؟

اگر زمانی قصد سفر به یکی از کشور‌های همسایه را داشتید، حتما کشور آذربایجان، به خصوص شهر باکو را مد نظر خود قرار دهید. با توجه به تاریخ قابل توجه کشور آذربایجان و رویداد‌هایی تاریخی که در این منطقه روی داده است، می‌توان به بنا‌ها و بستر‌های طبیعی چشم‌نوازی طی یک سفر گردشگری دسترسی داشت. در ادامه با بررسی جا‌های دیدنی باکو با ما همراه باشید تا اگر زمانی برنامه سفر به این شهر را داشتید، از دیدن این مکان‌ها غافل نمانید.

جا‌های دیدنی باکو کدام‌اند؟

در ابتدا لیستی از جا‌های دیدنی باکو را برای شما آماده کرده‌ایم و در ادامه نیز به بررسی برخی از آن‌ها با ذکر جزییات خواهیم پرداخت. این مکان‌های دیدنی عبارتند از:

  • برج دختر

  • کاخ شیروان شاه و دروازه مراد

  • موزه کتاب‌های مینیاتوری باکو

  • موزه روباز

  • موزه فرش

  • موزه دولتی فرهنگ موسیقی آذربایجان

  • خانه موزه عزیز حاجی بیگف

  • برج‌های شعله

  • بلوار باکو

  • و...

برج دختر

برج دختر یکی از معروفترین مکانهای دیدنی شهر قدیمی باکو است و نماد تاریخی این شهر نیز به حساب میآید. در داخل برج، پلههای مارپیچی وجود دارد که شما را به بالای این برج 29 متری میرساند، جایی که میتوانید کل بافت تاریخی شهر را ببینید. این برج دارای هشت طبقه مجزا است که در هر طبقه آثار تاریخی و اشیایی که موزه برج دختر را تشکیل میدهند به نمایش گذاشته شده است. علاقه مندان به هنر و اساطیر از بازدید از برج دختر لذت خواهند برد زیرا این برج الهام بخش بسیاری از آثار ادبی و فرهنگی آذربایجان بوده است.

بر اساس منابع تاریخی، زمان دقیق ساخت این برج مشخص نیست و دو گروه از باستانشناسان به این موضوع پرداختهاند. برخی از باستانشناسان ادعا میکنند که برج دختر در دوران سومریان ساخته شده است، در حالی که برخی دیگر میگویند در قرن دوازدهم ساخته شده است. این برج قبلا به عنوان معبد زرتشتیان و بعدها به عنوان برج دیده بانی استفاده میشده است. با این حال، دیگر در زمان حال هدف خاصی را دنبال نمیکند و درهای آن به عنوان یکی از مکانهای دیدنی باکو برای بازدید عموم باز است.

کاخ شیروان شاه و دروازه مراد

دروازه مراد بخشی از کاخ شیروانشاه در باکو است که به نام سلطان مراد سوم نامگذاری شده است که بعدها فرمانروای باکو شد. زیبایی و ظرافت معماری دروازه مراد و کاخ گردشگران را مسحور خود میکند و آن را به یکی از جذابترین مکانهای دیدنی باکو تبدیل میکند. به عنوان ایرانیانی که شکوه معماری شرق را در آثار تاریخی خودمان دیدهایم، دیدن این زیباییها دلنشین است و برای ما قابل درک هستند. جالب اینجاست که در سال 1501 صفویان ایران توانستند شهر باکو را فتح کنند. پس از فتح، تقریبا کاخ شیروانشاه را ویران کردند، اما بعدا این کاخ باشکوه بازسازی شد و در سال 2000 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. گفتنی است یونسکو کاخ شیروانشاه را یکی از مروارید‌های معماری آذربایجان معرفی کرده است.

بررسی برخی از موزههای باکو

موزههای باکو بخش مهمی از جاذبههای گردشگری این شهر هستند و ارزش بازدید نیز دارند. علاوه بر نمایشگاهها، معماری موزهها نیز از دیدنیهای آذربایجان به شمار میرود. شهر تاریخی باکو مملو از موزههای کوچک و بزرگ است که مروری جامع بر تاریخ این شهر و حتی کشور آذربایجان دارند.

موزه کتابهای مینیاتوری

هنگام قدم زدن در شهر تاریخی باکو در نزدیکی کاخ شیروانشاه، میتوانید از موزه کتابهای مینیاتوری دیدن کنید. این موزه کتابهای کوچک و مینیاتوری از فرهنگها و کشورهای مختلف را گردآوری کرده است که شبیه کتابهای دنیای خیالی لیلیپوت است. میتوانید در یک بازدید کوتاه از تماشای آنها لذت ببرید. ورود به موزه رایگان است.

قبل از ورود به موزه کتابهای مینیاتوری باکو، خوب است اطلاعاتی در مورد آن بدانید. کتابهای این موزه توسط فردی طی 30 سال جمعآوری شده است. امروزه بیش از 6500 کتاب در این موزه وجود دارد که از 64 کشور مختلف جهان گردآوری شده است. اتفاقا یکی از کوچکترین کتابهای دنیا نیز در این موزه قرار دارد. ابعاد آن دو در دو میلیمتر است و فقط با میکروسکوپ میتوانید نوشتههای آن را بخوانید. تقریباً همه زمینهها در کتابهای موزه کتاب مینیاتور (تاریخی، فرهنگی، فرهنگ لغت و... ) پوشش داده شده است؛ اما بهتر است بدانید که بخش قابل توجهی از همه کتابها کتب مقدس مذهبی (مانند انجیل) هستند. دلیل این امر این است که زمانی کشیشان و مذهبیها میخواستند در همه جا و همیشه به کتاب آسمانی دسترسی داشته باشند، بنابراین تصمیم گرفتند کتابی جیبی (مینیاتوری) با خود حمل کنند. حالا این کتابها در یک جا جمع شدهاند و به یکی از جاذبههای باکو تبدیل شدهاند.

فلای تودی و سفر به باکو

اگر بنا به بررسی مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره داشتیم زمانی قصد سفر به باکو را داشتید می‌توانید به راحتی و به صورت اینترنتی اقدام به خرید بلیط باکو و رزرو هتل از طریق سایت فلای تودی کنید. در فلای تودی با مراجعه به بخش پرواز‌های خارجی می‌توانید بین گزینه‌های مختلفی که وجود دارد بر اساس بودجه و نیازتان یک مورد را انتخاب و خرید را نهایی کنید؛ همچنین به منظور اقامت در باکو می‌توانید هتل‌های این شهر را در بخش هتل‌های خارجی مشاهده کنید و با بررسی ویژگی‌ها و امکانات هر کدام بهترین مورد را برای خود انتخاب کنید.

 

دیدگاه