موارد مصرف قرص پونیکا | خواص و مضرات کپسول پونیکا

در دنیای امروز و با توجه به استفاده از خوراکی‌های ناسالم، سبک زندگی نادرست و بسیاری عوامل دیگر، بیماری‌های متعددی در بین انسان‌ها نمایان شده‌اند که شاید در گذشته شناخته نشده بودند که بعضا قابل درمان و در بسیاری موارد نیز غیرقابل درمان هستند. یکی از مشکلات رایج بین بانوان، همیشه بیماری‌های مرتبط با زنان بوده است. بیماری‌هایی چون کیست تخمدان، تنبلی تخمدان، مرتب نبودن سیکل قاعدگی و درد‌های این سیکل برای خانم‌ها، عفونت‌های رحم و... همگی می‌توانند در زمان بروز برای هر خانمی آزار دهنده و مشکل ساز باشند. از طرفی درمان این نوع بیماری‌ها نیز در نوع خود زمان‌بر بوده و سختی‌های خاص خود را برای آن‌ها به همراه دارد و اگر مورد توجه نیز قرار نگیرند، می‌توانند منجر به ناباروری یا سرطان‌های دستگاه تناسلی و بیماری‌های عفونی شوند. در این بین داروهای متعددی برای درمان بیماری‌های زنان تجویز می‌شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند ولی دارویی که اخیرا مورد توجه قرار گرفته «پونیکا» نام دارد؛ در ادامه قصد داریم به بررسی موارد مصرف قرص پونیکا بپردازیم.

بیماری‌های زنان و موارد مصرف قرص پونیکا

همانطور که گفته شد بیماری‌های متعددی برای زنان وجود دارد که از حساسیت بیشتری برخوردار هستند و می‌توانند عوارضی چون اختلالات قاعدگی، درد و خونریزی و یا ناباروری را به دنبال داشته باشند. یکی از داروهایی که این روزها مورد توجه پزشکان و بیماران برای درمان این نوع بیماری‌ها قرار گرفته، پونیکا است. این دارو عمدتا به صورت کپسول تولید شده و عمده مواد تشکیل دهنده آن عصاره خشک انار است. این کپسول فاقد مواد شیمیایی، رنگ‌های مصنوعی و یا مواد نگهدارنده است و به نوعی می‌توان گفت که یک محصول به طور کامل گیاهی تلقی می‌شود.

انار در طول تاریخ همواره به عنوان یکی از داروهای ضد باکتری و ویروس شناخته شده و هرچه زمان پیش می‌رود بیشتر به تاثیرات این میوه در درمان بیماری‌های مختلف پی برده می‌شود. کپسول پونیکا نیز از مقادیر زیادی اسید الاژیک تشکیل شده که این اسید به وفور در انار یافت می‌شود. اسید الاژیک دارای خواص آنتی اکسیدانی بالا بوده و می‌تواند در سم زدایی بدن و مقاوم کردن سلول‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد بسیار موثر واقع شود و همینطور تاثیرات آن بر از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌ها و درمان بیماری‌های عفونی و التهابی و... نیز بر کسی پوشیده نیست. انار در کنار خواصی که برای درمان بیماری‌های زنان دارد، در درمان بیماری‌های متعددی حتی برای آقایان نیز موثر بوده است؛ ولی در ادامه سعی داریم تا با بررسی یکی از مشتقات آن، به موارد مصرف قرص پونیکا در درمان بیماری‌های مختص زنان بپردازیم.

محتویات و موارد مصرف قرص پونیکا

انار و یا به طور خاص نوعی ویژه از آن که «پونیکا گرانتوم» نام دارد از گذشته تا کنون همواره به عنوان درمانی برای طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده شده است. از انار در نوشته‌های کهن یونانی، بودا، اسلامی و مسیحی بسیار گفته شده و طبق تحقیقات حتی 1500 سال قبل از میلاد مسیح نیز نوشته‌هایی از خواص درمانی آن وجود دارد. انار به طور شاخص در ایران وجود دارد و پس از آن در بخش‌هایی از آمریکا، افغانستان، روسیه، هند، چین و ژاپن می‌توان آن را پیدا کرد.

خواص درمانی انار

پیش‌تر گفتیم که کپسول پونیکا جز محصولات گیاهی بوده و از موادی چون فنشون، استراگول، تیمول و پونیکا تشکیل شده است. ترکیب این عناصر در کنار هم کپسولی را پدید آورده که در درمان بیماری‌های زنان تاثیر به‌سزایی از خود نشان داده است. یکی از بیماری‌های رایج بین خانم‌های جوان، PCO یا تخمدان پلی کیستیک بوده که به تنبلی تخمدان نیز معروف است. در این سندرم کیست‌های متعدد ریز در تخمدان‌ها شکل گرفته و فرایند منظم قاعدگی را با مشکل مواجه می‌کنند. رشد موهای زائد، دردهای بیشتر دوران قاعدگی، خون ریزی‌های فراتر از حد طبیعی و بسیاری مشکلات دیگر همه از عوارض این بیماری هستند که در بین زنان بسیار رایج بوده و در بسیاری از موارد حتی می‌تواند به دلیل اختلالات ایجاد شده در آزادسازی تخمک و جلوگیری از ایجاد تخمک‌های با اندازه مناسب، منجر به ناباروری نیز گردد.

قرص پونیکا با بهره بردن از ترکیبات خاص خود، فرایند قاعدگی و در واقع هورمون‌های زنانه را تنظیم نموده و جلوی رشد این کیست‌های متعدد را می‌گیرد. همینطور اگر از قبل شخصی از این بیماری رنج می‌برده نیز به مرور این کیست‌های کوچک را از بین می‌برد تا شخص به فرایند عادی ماهیانه خود باز گردد. از طرفی کپسول‌های پونیکا به واسطه داشتن ترکیبات ضد التهابی، جلوی ایجاد عفونت و التهاب را در سیستم بدن شخص گرفته و راه را برای جلوگیری و یا درمان تنبلی تخمدان هموار می‌نماید. از طرفی در زمینه درمان نازایی‌هایی که دلایلی چون کیست‌های تخمدان، PCO و یا عفونت‌های دستگاه تناسلی دارند نیز موثر است؛ زیرا انار این قابلیت را دارد که جریان خون انتقال یافته به رحم را افزایش داده و غشای داخلی رحم را ضخیم‌تر نماید که به دنبال آن فضای مناسب‌تری برای رشد جنین شکل گرفته و احتمال سقط جنین نیز کاهش پیدا می‌کند و این یکی از خواص قرص پونیکا در درمان ناباروری‌های ناشی از این دست است.

مضرات کپسول پونیکا ناچیز است

از دیگر موارد مصرف قرص پونیکا می‌توان به درمان کیست‌های معمولی تخمدان، کاهش درد‌ها و خون ریزی‌های غیرطبیعی حین قاعدگی، منظم نمودن دوره‌های ماهیانه و عفونت‌های زنانه نام برد. این عفونت‌ها اگرچه در نگاه اول ممکن است یک عفونت ساده باشند، اما اگر مورد توجه و درمان قرار نگیرند می‌توانند زمینه ساز بیماری‌های حاد‌تر و حتی سرطان‌های دستگاه تولید مثل زنان شوند. طبق بررسی‌های انجام شده، کپسول پونیکا می‌تواند به راحتی در طول دوره درمان خود تحت نظر پزشک، این عفونت‌ها را درمان نموده و بیمار را از شر آن راحت نماید.

یکی دیگر از موارد مصرف قرص پونیکا در درمان پرمویی بوده که بین خانم‌های جوان شایع است. از جمله دلایل این عارضه به هم ریختن میزان هورمون‌ها در بدن است که باعث رشد موهای زائد در برخی نواحی بدن مانند صورت می‌شود و با استفاده از خواص قرص پونیکا می‌توان این عارضه را تا حد درمان کامل، کاهش داد.

در اغلب موارد طول درمان برای بیماری‌های ذکر شده با استفاده از کپسول پونیکا چیزی در حدود 2-3 ماه است ولی با توجه به میزان شدت بیماری و درگیری شخص، این دوره درمان می‌تواند متغیر باشد.

کپسول پونیکا

موارد منع مصرف و مضرات کپسول پونیکا

اگرچه مصرف هر دارویی باید تحت نظر پزشک متخصص بوده و مصرف خودسرانه هر فراورده درمانی می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد، اما بهتر است برخی موارد منع مصرف و مضرات کپسول پونیکا را نیز به یاد داشته باشیم. با توجه به اینکه این فراورده یک محصول گیاهی است، از عوارض کمتری نیز برخوردار بوده و اغلب مشکل خاصی را برای افراد ایجاد نمی‌کند. اما به هر صورت با توجه به آنچه پیش‌تر گفته شد و با در نظر گرفتن اینکه این دارو هورمون‌های بدن را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، استفاده از آن در دوران بارداری ممنوع است و می‌تواند برای شخص زیان آور باشد. از طرفی با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، استفاده از آن در دوران شیردهی مشکلی نداشته و در این فرایند تاثیری نمی‌گذارد. همچنین طبق بررسی‌ها و با توجه به محتویات این محصول، مضرات کپسول پونیکا ناچیز است، به طوری که می‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.

جمع بندی و نتیجه گیری

به طور کلی می‌توان گفت همانطور که خواص انار از گذشته تا کنون همیشه شاخص و مورد توجه بوده‌اند، محصولاتی که از ترکیبات آن به‌دست می‌آیند نیز می‌توانند در درمان بسیاری از بیماری‌های موثر باشند و یکی از پرکاربرد‌ترین زیرمجموعه‌های آن کپسول پونیکا است. این کپسول‌ها با درمان بیماری‌های رایج زنان چون کیست‌های تخمدان، پرمویی بدن، عفونت‌های دستگاه تناسلی زنانه، سندرم تخمدان پلی کیستیک و یا همان تنبلی تخمدان و همینطور درمان بیماری‌های التهابی در بدن، بسیار مورد توجه پزشکان و بیماران قرار گرفته و توانسته در دوره‌های درمانی کوتاه مدت 2 الی 3 ماهه، بسیاری از موارد بالا را درمان نموده و تاثیرات شگفت انگیز خود را نمایان کند.

از طرفی با توجه به اینکه این فراورده یک محصول گیاهی است، مضرات آن ناچیز بوده و بر خلاف داروهای شایع در این زمینه که در طول دوره درمان مشکلات عدیده‌ای را برای بیمار ایجاد می‌کنند، تقریبا دارویی کم دردسر بوده و شرایط سختی را برای شخص مصرف کننده دارو ایجاد نمی‌کند. در نهایت توجه داشته باشید که هرگونه موارد مصرف قرص پونیکا و ترکیباتی از این دست، باید تحت نظر پزشک متخصص مربوطه صورت بگیرد تا میزان دوز دریافتی و یا نیاز به استفاده از آن برای شخص شما، تشخیص داده شده و سپس اقدام به مصرف آن نمایید و مصرف خودسر آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.