آشنایی با موضوع

مواد تغییر فاز دهنده، Phase Change Material) PCM)،موادی با ترکیبات آلی یا معدنی هستند که قابلیت جذب و ذخیره پنهان مقادیر زیادی از انرژی گرمایی را درون خود دارند. ذخیره انرژی گرمایی در این مواد، درطی فرآیند تغییر فاز (تغییر حالت از جامد به مایع یا بالعکس) اتفاق می افتد. این مواد به هنگام تغییر فاز از جامد به مایع یا ازمایع به جامد، این گرما را از محیط جذب نموده و یا به محیط پس می دهند. مواد تغییر فاز دهنده قابلیت آن را دارد که این انرژی نهفته گرمایی را بدون هیچگونه تغییری حتی پس از هزاران چرخه تغییر فاز، درون خود حفظ نماید. این مواد در صورت استفاده در ساختمان، از طریق چرخه های متوالی ذوب و انجماد در تغییرات شدید دمای هوا (مثلا بین شب و روز)، مقادیر زیادی گرما را با محیط تبادل نموده و از این طریق دمای هوای متعادل تری را برای فضای داخل ساختمان تامین می نمایند. برخی از مهم ترین کاربردهای مواد تغییر فاز دهنده به این شرح است: در شاخه مهندسی از مواد تغییر فاز دهنده برای بکارگیری و ذخیره انرژی استفاده می‌شود. مواد تغییر دهنده فاز برای حفظ دمای آسایش مناسب هستند. مواد تغییر دهنده فاز تمایل به افزایش ذخیره‌سازی حرارت ده برابر بیشتر از آب و سنگ و زمین دارند. مواد تغییر دهنده فاز ازنظر شیمیایی پایدارند. مواد تغییر دهنده فازقابل بازیافت هستند. مواد تغییر دهنده فازغیر واکنش پذیرند. مواد تغییر دهنده فاز دارای طول عمر طولانی هستند.
در این صفحه تعداد 695 مقاله تخصصی درباره مواد تغییر فاز دهنده که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI مواد تغییر فاز دهنده (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مواد تغییر فاز دهنده; Phase change materials; Melting eutectic salts; High temperature; Thermo-physical properties; Thermal stability
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مواد تغییر فاز دهنده; Prosthesis cooling; Lower-limb prosthesis; Adjustable thermal resistance; Phase change materials; Heat pipes; Thermal management
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مواد تغییر فاز دهنده; Compressed air energy storage; Phase change materials; Exergy analysis; Thermal energy storage; PCM (phase change material); CAES (compressed air energy storage)
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مواد تغییر فاز دهنده; Deep eutectic solvents; Choline chloride; Calcium chloride hexahydrate; Phase change materials; Supercooling