آشنایی با موضوع

استریاتوم(به انگلیسی: Striatum) یکی از بخش های زیرقشری مغز جلویی است. این ناحیه، ورودی اصلی از عقده‌های قاعده‌ای است. خود جسم مخطط ورودی‌ها را از قشر مغز دریافت می‌کند. درنخستی‌سانان (از جمله انسان)، یک نوار ماده سفید بنام کپسول داخلی جسم مخطط را به دو بخش پوستهPutamen و هسته دم‌دار caudate nucleus تقسیم می‌کند. استریاتوم بخشی از ساختمان مغز است که به آن گانگلیون مرکزی گفته می شود. این سلول ها معمولا وظیفه شان آن است که علائم ناشی از هیجان را که از کورتکس حرکتی (Motor Cortex) دریافت می کنند از کار بیندازند. وقتی این سلول ها می میرند کورتکس، فعال شده و موجب حرکات ماهیچه ای غیرقابل کنترل می شود. ژن جهش یافته در بیماری هانتینگتون، هانتینگتین دوبله شده (Dobbed Huntingtin) نام داشته و بر روی کروموزوم شماره ۴ قرار دارد. پژوهشگران پس از شناسایی ژن هانتینگتین متوجه شدند که در افراد طبیعی این ژن توالی از سه باز سیتوزین - آدنین - گوآنین (CAG) بوده که در حدود ۹ تا ۳۵ بار تکرار شده است. ولیکن در افراد مبتلا به بیماری هانتینگتون این توالی بسیار طویل بوده و در برخی موارد نادر حتی تا ۲۵۰ تکرار هم می رسد. علاوه بر این آنها متوجه شدند که در افراد بیماری که تکرار این توالی بازی بسیار زیاد است، بیماری در سال های اولیه عمر ظاهر می شود. به دلایلی که هنوز شناخته شده نیست تعداد دفعات تکرار این توالی بازی CAG در خانواده هایی که بیمار مبتلا به هانتینگتون دارند می تواند از نسلی به نسل دیگر منتقل شود (این مسئله به ویژه هنگامی که ژن معیوب از پدر به فرزند منتقل می شود بیشتر بروز می کند).
در این صفحه تعداد 2710 مقاله تخصصی درباره استریاتوم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI استریاتوم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: استریاتوم; Writer's cramp; Task specific dystonia; Functional magnetic resonance imaging; Reversal learning; Reward; Probabilistic response; Basal ganglia; Striatum; DRD2/ANKK1-TaqIa polymorphism
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: استریاتوم; BP; blood pressure; DA; dopamine; MFB; medial forebrain bundle; NO; nitric oxide; nNOS; neuronal nitric oxide synthase; 6-OHDA; 6-hydroxydopamine; OH; orthostatic hypotension; PD; Parkinson's disease; SNc; substantia nigra pars compacta; STR; striatum;