آشنایی با موضوع

در تصویر برداری تشخیصی(به انگلیسی: Diagnostic imaging) از تابش الکترومغناطیس استفاده می شود تا تصاویری از ساختار داخلی بدن انسان به منظور تشخیص دقیق تولید شود. تصویربرداری تشخیصی تقریبا مثل رادیولوژی می باشد، که شاخه ای از پزشکی می باشد و با استفاده از اشعه ها برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می شود. تصویربرداری تشخیصی نام یک رشته از تخصصهای پزشکی است که از پرتو ایکس و دیگر اقسام امواج و پرتوها برای تشخیص و درمان بیماری و حالات غیرطبیعی کمک می‌گیرد. در تمام اینها، هدف تشخیص بیماری یا حالات غیرطبیعی بدن بکمک روشهای پیشرفته تصویری است. رادیولوژی از کلمه لاتین Radius به معنای پرتو مشتق شده است. رادیولوژی دربرگیرنده رشته‌های بسیاری است که بر مبنای کاربرد پرتوهای یون ساز برای تشخیص بیماریها یا درمان آنها می‌باشد. این رشته معمولاً بصورت یک تخصص (دوره رزیدنسی) بعد از اتمام دوره پزشکی ارائه می‌گردد. اشعه ایکس که اولین نوع آن در سال ۱۹۸۵ برای تولید تصاویر داخلی بدن استفاده شد، از بافت های بدن عبور کرده و به صورت فیلم های تیره و تاریکی دیده می شود. فاکتور محدود کننده ای در اشعه های ایکس می باشد که به تنهایی برای تشخیص عدم توانایی بین بافت های نرم استفاده می شود. به عبارتی برای دیدن اجسام در فیلم تولید شده، کنتراست تن ها مهم است. برای رسیدن به چنین کنتراستی، مایعی یا گازی نسبتا اشباع شده به بدن تزریق می شود که برای وضوح بهتر تصاویر گرفته شده با اشعه ایکس می باشند. خدمات تشخیصی و تصویربرداری، مجموعه ای از زیرمجموعه ها درسطح عمومی و تخصصی آزمایشگاهی، ژنتیک پزشکی و میکروبیولوژی و خدمات تصویربرداری، را گرد هم آورده است، و در عین حال در پزشکی هسته ای، پاتولوژی و رادیولوژی نیز دارای قابلیت و شایستگی است. تشخیص دقیق و اولیه بسیاری از بیماری ها نقشی حیاتی در ظرفیت ما برای ارائه بهترین روش درمانی ایفا می کند. یکی از اصلی ترین مراحل فرایند بهینه سازی در تصویربرداری تشخیصی، کنترل کیفیت دستگاه های رادیولوژی می باشد، لذا در مطالعه ای هدف شناسایی و تعیین نواقص دستگاه های پرتوتشخیصی در چهارچوب برنامه های کنترل کیفی در مراکز تصویربرداری استان ایلام انجام شده است. در این مطالعه 6 آزمون کنترل کیفی در کلیه بیمارستان ها و مراکز تصویربرداری استان ایلام انجام شد. کلیه آزمون ها بر مبنای دستورالعمل های آژانس انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران انجام شد. از کیت کنترل کیفی «باراکود» جهت انجام آزمون های مربوط استفاده گردید. داده های به دست آمده از طریق نرم افزار spss تجزیه و تحلیل شد و جهت محاسبه ی داده ها از شاخص های مرکزی و پراکندگی آماری استفاده شد. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که دستگاه های پرتوتشخیصی موجود در استان ایلام به جز در قسمت مربوط به کیفیت پرتو(HVL)، در تمام آزمون های کنترل کیفی انجام شده از کیفیت نسبتاً مناسبی برخوردارند. با این حال تقریباً تمام این دستگاه ها نیاز به اضافه کردن فیلتر اضافی به تیوب اشعه ایکس دارند تا خطای موجود در HVL آنها برطرف گردد.
در این صفحه تعداد 556 مقاله تخصصی درباره تصویر برداری تشخیصی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات انگلیسی تصویر برداری تشخیصی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تصویر برداری تشخیصی; prostatic neoplasms; ultrasonography; biopsy; diagnostic imaging; disease progressionAS, active surveillance; DRE, digital rectal examination; MRI, magnetic resonance imaging; PCa, prostate cancer; PSA, prostate specific antigen; TRUS, transrectal ultraso
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تصویر برداری تشخیصی; Urgencias; Lesiones del cuello; Enfermedades orbitarias; Enfermedades del seno paranasal; Sialadenitis; Cellulitis; Imagen diagnóstica; Tomografía Computarizada; Resonancia Magnética; Emergencies; Neck injuries; Orbital diseases; Diseases of the parana