آشنایی با موضوع

سبب‌شناسی یا اتیولوژی (به انگلیسی: Etiology) به معنای شناخت علت یا علل پدیده‌ها است. این واژه در علوم مختلف به خصوص فلسفه و پزشکی بکار می‌رود. سبب‌شناسی در پزشکی به معنی شناخت علل بیماری‌ها است. مدل وابستگی داروئی مطابق با معیارهای ICD-10، DSM-IV-TR مفاهیم وابستگی را به عنوان یک جنبه از فرآیندی می داند که از تعامل چندین فاکتور موثر بر رفتار مصرف دارو ترکیب شده اند. البته این امر ممکن است به عدم انعطاف پذیری نسبت به تصمیم گیری راجع به مصرف داروی دریافتی منجر شود، اگرچه عمل تهیه دارو در این فرآیند برجسته است اما تصور نمی شود همه افرادی که به یک دارو وابستگی پیدا می کنند، اثرات آن را به یک گونه تجربه نمایند یا توسط همان سری از عوامل برانگیخته شوند. بنابراین بدیهی است که در طول مراحل گوناگون فرآیند، امکان دارد عوامل متنوعی کم و بیش اهمیت داشته باشند. لذا قابلیت دسترسی به دارو، پذیرش اجتماعی و فشارهای یکسان، این احتمال را ایجاد می کند که تعیین کننده عمده آغاز تجربه مصرف دارو باشند، با اینحال عواملی نظیر شخصیت و جنبه های زیست شناسی در نحوه اثرگذاری کسب دارو از اهمیت بیشتری برخوردارند. (Kapian،Sadock;1995) عناصر مرکزی نشاندهنده رفتار مصرف دارو است، تصمیم به جهت مصرف یک دارو تحت تاثیر موقعیتهای روان شناختی و اجتماعی به علاوه سوابق فردی قرار می گیرد. مصرف دارو می تواند زنجیره پیامدهای پاداش دهنده و یا تنفرانگیز را تحریک کرده و قادر است از طریق فرآیند یادگیری به کاهش یا افزایش احتمال رفتار مصرف دارو (که تکرار خواهد شد) منجر گردد. در مورد برخی از داروها، وقتی مصرف صورت گیرد، فرآیندهای زیست شناسی مرتبط با تحمل و وابستگی فیزیکی آغاز می شوند. در جدیدترین مدل سبب شناسی برای سوء مصرف و وابستگی به مواد از همه نظریه ها از جمله روان پویائی، رفتاری، ژنتیک، عصب شناختی و. . بهره گرفته شده است این طرح که مدل روان شناختی نام دارد، وابستگی به مواد را بصورت رفتاری مواد خواهانه دانسته که تحت کنترل چهار فرآیند عمده قرار دارند. بدین لحاظ، تقویت مثبت و اثرات افتراقی مواد و محرکهایی که در ارتباط با انها هستند، مواد خواهی را تسهیل می بخشند و اثرات بیزاری کننده مواد منجر به تضعیف رفتار خواهد شد.
در این صفحه تعداد 986 مقاله تخصصی درباره سبب‌شناسی یا اتیولوژی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات انگلیسی سبب‌شناسی یا اتیولوژی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سبب‌شناسی یا اتیولوژی; Chinese; Clinical; Etiology; Longitudinally extensive myelopathy; Neuromyelitis optica spectrum disorders; Radiological
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سبب‌شناسی یا اتیولوژی; ectasia; etiology; eye-rubbing; histopathology; keratoconus; post-keratoplasty keratoconus; recurrence latency; recurrent keratoconus