آشنایی با موضوع

در قطعات مکانیکی که دمای کار آنها به شدت بالاست برای جلوگیری از پدیده خزش و خستگی بسیار زودهنگامی که بخاطر وجود دمای بالا ایجاد میشود از پوشش های محافظی به نام پوشش سد حرارتی که به آن اختصارا TBC گفته میشود استفاده میکنند. این پوشش ها معمولا چند لایه هستند. پوش سد حرارتی یا به اختصار TBCها مواد پیشرفته‌ای هستند که معمولاً در سطوح فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مانند توربین گاز یا موتور هواپیما که در درماهای بالا کار می‌کنند. این پوشش‌ها با ضخامت ۲میکرو متر تا ۲ میلی‌متر به منظور محافظت اجزا در برابر بارگذاری‌های حرارتی بلند مدت با به کار گیری عایق حرارتی؛ که می‌تواند اختلاف دمای قابل ملاحظه بین آلیاژ بارگذاری شده و سطح پوشش را تحمل کند، استفاده می‌شوند. همچنین این پوشش‌ها عمرخستگی قطعات را با کاهش اکسایش افزایش می‌دهند. در مقایسه با سیستم فیلم خنک کن فعال سیاله کاریه گذرا می‌تواند به دماهایی بالاتر از نقطهٔ ذوب ایر فویل در برخی توربینها برسد. بنابراین خواص عمومی برای یک TBC مؤثر را می‌توان بصورت زیر خلاصه نمود: نقطه ذوب بالا؛ عدم تغییر فاز بین دمای اتاق و دمای عملیاتی؛ هدایت حرارتی پایین؛ بی اثر بودن ازلحاظ شیمیایی (غیرفعال بودن)؛ ضریب انبساطی مشابه با بستر فلزی؛ چسبندگی بالا به سطح فلزی؛ نرخ تف جوشی پایین برای یک میکرو ساختار متخلخل.
در این صفحه تعداد 567 مقاله تخصصی درباره پوشش سد حرارتی یا پوشش محافظ حرارت که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI پوشش سد حرارتی یا پوشش محافظ حرارت (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: پوشش سد حرارتی یا پوشش محافظ حرارت; Gas flow sputtering; Reactive sputtering; Yttria stabilized zirconia; Thermal barrier coatings; Substrate temperature; Morphology; Microstructure; Grain orientation; Thermal cycling; Failure mechanism;