آشنایی با موضوع

تبدیل فوریه ی یک سیگنال پایا با مولفه های بسامدی f1 تا fn با تبدیل فوریه سیگنال ناپایا که مولفه های بسامدی آن هم از f1 تا fn است، یکی است. تبدیل فوریه در تفکیک تریس لرزه ای به امواج سینوسی یا کسینوسی تشکیل دهنده ی آن بسیار موثر عمل میکند، ولی متاسفانه پس از این تفکیک اطلاعات زمانی از بین می رود. بدین معنی که وقتی به تبدیل فوریه ی یک سیگنال نگاه شود غیر ممکن است که بتوان گفت این مولفه ها در چه زمانی روی سیگنال مورد نظر قرار دارند. چون تریسهای لرزه ای ناپایا هستند، به عبارت دیگر خواص بسامدی و فازی آنها متغیر با زمان است، بنابراین نمیتوان از تبدیل فوریه برای تشخیص این خواص استفاده کرد. تبدیل یا ترادیسش فوریه، نامیده شده به اسم ریاضیدانِ فرانسوی ژوزف فوریه، یک تبدیل انتگرالی است که هر تابع f(t) را به یک تابع دیگر f(ω) منعکس می‌کند. تبدیل فوریه و به همراه آن آنالیز فوریه، در مباحث مختلف فیزیک، از جمله الکترونیک و الکترومغناطیس (به خصوص در پیغام‌رسانی و مخابرات)، آکوستیک، فیزیک امواج و غیره کاربرد فراوان دارد. کاربرد: تبدیلات فوریه در طیف وسیعی از مسائل حوزه‌های مهندسی و فناوری و همچنین در مخابرات و محاسبات تصویری کاربردهای وسیعی دارند. بطور مثال در ام‌آرآی در فیزیک پزشکی جهت ایجاد تصویر نهایی اطلاعات امواج ساطع شده از هسته‌های هیدروژن از حوزه فرکانسی (frequency domain) به حوزه فضایی (spatial domain) تبدیل فوریه می‌شوند. همچنین در علم دینامیک سازه‌ها و ارتعاشات مکانیکی برای تعیین پاسخ سازه در برابر تحریکات غیر هارمونیک از تبدیلات فوریه برای تبدیل این تحریکات به اجزای هارمونیک استفاده می‌شود. پس از آن می‌توان اقدام به حل معادله دیفرانسیل حرکت سازه نمود. یکی دیگر از کاربردهای آن در تجزیه و تحلیل مدارات مخابراتی و مدارات قدرت است که برای بدست آوردن هارمونیک‌های پدیدآورنده یک شکل موج استفاده می‌شود. تبدیل سریع فوریه نام الگوریتمی ا‌ست برای انجام تبدیلات مستقیم و معکوس گسسته فوریه به صورتی سریع و بسیار کارآمد. تعداد زیادی الگوریتم‌های تبدیل فوریه سریع مجزا وجود دارد که شامل محدوده عظیمی از ریاضیات می‌شوند: از محاسبات ساده به وسیله اعداد مختلط تا نظریه اعداد. این مقاله چشم‌اندازی است به تکنیک‌های موجود و برخی ویژگی‌های عمومی آن‌ها. همچنین الگوریتم‌های خاص در مقالات دیگری توضیح داده شده‌اند.

در این صفحه تعداد 1047 مقاله تخصصی درباره تبدیل فوریه که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI تبدیل فوریه (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تبدیل فوریه; Fourier transform; Wavelet transform; Signal processing; Short-time Fourier transform; Prony decomposition; Economic data; Meat prices; AFR; amplitude-frequency response; FT; Fourier transform; STFT; short-time Fourier transform; WT; wavelet transform; IM
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تبدیل فوریه; False acceptance rate; False rejection rate; Equal error rate; Singular value decomposition; Circular Hough transform; Canny edge detection; Iris image segmentation; Uncorrelated texture; Fourier transform; Bernstein polynomial; Support vector machine;