آشنایی با موضوع

سولفید هیدروژن (Hydrogen sulfide) با فرمول شیمیایی H2S گازی است بی رنگ، سمی و آتشگیر که بوی آن شبیه به بوی تخم مرغ فاسد است. این گاز به صورت گاز فاضلاب و متعفن همراه با ایجاد خفقان شناخته می‌شود. گاز سولفید هیدروژن به طور طبیعی در نفت خام، مخازن گاز طبیعی، گازهای آتشفشانی و چشمه های آب گرم وجود دارد. این گاز بخاطر سنگینتر بودن نسبت به هوا احتمال جمع شدنش در مکانهای کم ارتفاع تر بیشتر است و به سرعت در هوا پخش می شود بنابراین در مناطق کم ارتفاع نظیر چاه های فاضلاب، گودال ها، تونل ها و راه آب ها تجمع می یابد. گاز سولفید هیدروژن از طریق حس بویایی در غلظت های 3/0-01/0 قسمت در میلیون (ppm) قابل تشخیص می باشد. ولی اطمینان به حس بویایی برای تشخیص آن روش درستی نمی باشد زیرا در غلظت بالای ppm 100 در مدت چند دقیقه حس بویایی را از کار می اندازد. سایر اسامی این گازاسید سولفیدریک، هیدروژن سولفوره، هیدرو سولفوریک اسید، گاز فاضلاب وگاز ترش می باشد. گاز سولفید هیدروژن بسیار سمی است. این گاز از طریق ممانعت در عملکرد آنزیم سیتوکروم اکسیداز مانع جذب اکسیژن می‌گردد. تماس کوتاه مدت (حاد) با سولفید هیدروژن باعث ایجاد سوزش و حساسیت در حلق، بینی، چشم و ریه‌ها می‌گردد. تماس با غلظت‌های بالاتر آثار جدی بر سلامت به جا گذاشته و منجر به مرگ می‌گردد. افراد از طریق استنشاق این گاز در معرض آن قرار گرفته و این گاز سمی سریعاً در ریه جذب می گردد. ثابت شده که این گاز از طریق ممانعت در عملکرد آنزیم سیتوکروم اکسیداز مانع جذب اکسیژن می گردد. تماس کوتاه مدت (حاد) با سولفید هیدروژن باعث ایجاد سوزش و حساسیت در حلق، بینی، چشم و ریه ها می گردد. تماس با غلظت های بالاتر آثار جدی بر سلامت به جا گذاشته و حتی منجر به مرگ می گردد. دانشمندان قرن‌هاست که درخصوص تاثیر زهرآلود سولفید هیدروژن بر انسان آگاه هستند. امروز و براساس همین آگاهی است که در سر چاه‌های نفت و گاز اقدامات ایمنی و پیشگیرانه‌ای برای حفظ سلامت کارگران نفتی صورت می‌گیرد. گذشته از آن در تاسیسات پردازش نفت و گاز و پالایشگاه‌ها این گاز از طریق لوله‌های مخصوص به محلی مناسب هدایت می‌شود. بینی انسان می‌تواند این گاز را با غلظت 47 ده هزارم واحد در میلیون تشخیص دهد، اما زمانی که این رقم به 500 برسد سیستم تنفسی با مشکل مواجه می‌شود و اگر برای 5 دقیقه در معرض غلظت 800 واحدی این گاز قرار بگیریم، مرگ حتمی خواهد بود، اما نکته جالب توجه این است که انسان برای ادامه حیات به این گاز نیاز دارد. طی یک دهه گذشته، دانشمندان متوجه این نکته شده‌اند که سولفید هیدروژن در شکل‌گیری و تداوم بسیاری از فرآیندهای حیاتی درون بدن انسان نقش کلیدی و غیرقابل انکاری ایفا می‌کند. کنترل فشار خون و تنظیم سوخت و ساز بدن ازجمله اموری است که این گاز نقش حیاتی را در آنها به عهده دارد. حتی فعالیت مغزی نیز صرفا در گروی وجود این گاز در سیستم عصبی است. یافته‌های اخیر دانشمندان نشان می‌دهد اگر بتوان این گاز را به درستی در اختیار گرفت بیماران و آسیب‌دیدگان حوادث از مرگ حتمی نجات پیدا خواهند کرد. در حقیقت با استفاده از این گاز نه‌تنها می‌توان به بیمارانی که دچار حملات قلبی شده‌اند کمک کرد، بلکه آسیب‌دیدگان حوادث را نیز تا انجام عمل جراحی یا دریافت واحدهای خونی زنده نگاه داشت.
در این صفحه تعداد 1363 مقاله تخصصی درباره سولفید هیدروژن که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده سولفید هیدروژن
مقالات ISI سولفید هیدروژن (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سولفید هیدروژن; CBS; cystathionine β-synthase; cGMP; cyclic guanosine monophosphate; CSE; cystathionine-γ-lyase; ED; erectile dysfunction; eNOS; endothelial nitric oxide synthase; H2S; hydrogen sulfide; HCC; human corpus cavernosum; NO; nitric oxide; PAG; DL-propargylg
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سولفید هیدروژن; eNOS; Hydrogen sulfide; Vascular relaxation; Mouse carotid artery; AOAA; amino-oxyacetic acid; CBS; cystathionine-β-synthase; CSE; cystathionine-γ-lyase; eNOS−/−; eNOS knock-out mouse; eNOS−/−xeNOS; eNOS−/− mouse carotid arteries transfected