آشنایی با موضوع

کنترل بیولوژیک آفات یا بازداری زیستی (Biological Control) عبارت است از استفاده از موجودات مفید،که به آن ها دشمنان طبیعی یا عوامل کنترل بیولوژیک گفته میشود و برای کنترل جمعیت آفات به کار گرفته میشود. به عبارت دیگر کنترل بیولوژیک کاهش جمعیت آفت‌ها به وسیلهٔ دشمنان طبیعی مبتنی بر نقش فعال انسان‌ها میباشد. در واقع کنترل زیستی آفت‌ها در کشاورزی روشی است از روشهای کنترل آفات (حشرات، کرم‌ها و گیاهان هرز) که بر شکار، گیاه‌خواری، زندگی انگلی یا سایر سازوکارهای طبیعی تکیه دارد. انواع کنترل بیولوژیک عبارتند از: اول کنترل بیولوژیک کلاسیک((Importation که عبارت است از استفاده از دشمنان طبیعی آفات غیربومی در کنترل آفات. و دوم کنترل بیولوژیک کاربردی (Enhancement) که استفاده از دشمنان بومی برای سرکوب کردن اوج جمعیت آفات بومی در زمانی کوتاه میباشد. دشمنان طبیعی آفت‌ها به عنوان عوامل کنترل زیستی نیز شناخته می‌شوند که شامل شکارچیان، شبه‌انگل‌ها، خورنده علف‌های هرز و پاتوژن‌ها می‌باشند. این روش مخصوصا برای محل‌هایی مثل گلخانه‌ها و محیط‌های بزرگ مصنوعی مناسب است. هدف از کنترل بیولوژیک ریشه کن کردن آفاتی که به گیاهان آسیب وارد می‌کنند نیست بلکه هدف کاهش جمعیت آنها به حدی است که کمترین خسارت را به کشاورز یا محیط زیست وارد کند. در حقیقت این روشی است که با عکس العمل محیطی بین موجودات زنده آفات را کنترل می‌کند. در یک محیط طبیعی یعنی جایی که بشر کمترین دخالت را در اکوسیستم دارد آفات و بیماری‌های گیاهی همیشه وجود دارند اما در صورت عدم دخالت مستقیم بشر جمعیت آنها همیشه در حال تعادل و به حد نرمال است. یکی از عوامل مهم برای شروع کار کنترل بیولوژیک آشنایی با مراحل مختلف رشد آفات و شناسایی مرحله‌ای است که آنها بیشترین خسارت را به گیاهان وارد می‌کنند. بیشتر روش‌های کنترل بیولوژیک بر پایه جذب بیشتر حشرات مفید در مزارع و باغات پایه ریزی شده‌اند. تاکنون صدها پروژه تحقیقاتی در زمینه جمع آوری، شناسایی و معرفی عوامل کنترل بیولوژیک توسط بخش تحقیقات کنترل بیولوژیک انجام شده است. حاصل این تحقیقات معرفی زنبورهای Trichogramma sp. ، Bracon hebetor، کفشدوزک Cryptolaemous montrouzieri، بالتوری Chrysoperla carnea و روش‏های تولید انبوه و انتقال دانش فنی آنها به بخش خصوصی بوده است. به‏ علاوه توسعه عوامل کنترل بیولوژیک میکروبی مانند باکتری Bacillus thuringiensis، قارچ Beauveria bassiana، قارچ Trichoderma sp. ویروسهای بیمارگر حشرات در بخش تحقیقات کنترل بیولوژیک مورد تاکید بوده است.
در این صفحه تعداد 2118 مقاله تخصصی درباره کنترل بیولوژیکی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده کنترل بیولوژیکی
مقالات ISI کنترل بیولوژیکی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: کنترل بیولوژیکی; Biological control; Chemical control; Eradication; Early detection; EU regulation 1143/2014; Macrophyte; Management costs; Mechanical control; Rapid control