آشنایی با موضوع

آزوبنزن (به انگلیسی: Azobenzene) یک ترکیب آزو با شناسه پاب‌کم ۲۲۷۲ است. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای قرمز-نارنجی است. آزوبنزن دو حلقه فنیلی دارد که با یک پیوند دوگانه N=N به هم متصلند. مولکول آزوبنزن از ترکیب دو مولکول بنزن و دو اتم نیتروژن تشکیل می‌شود. این مولکول دارای دوایزومِر مختلف است. ایزومرها، مولکول‌های دارای اتم‌های یکسان هستند که از تعداد برابری پیوند برخوردارند ولی تعادل هندسی متفاوتی دارند. ایزومر سیس کوتاه‌تر از ایزومر ترانس است. یکی از ویژگی‌های جالب مولکول آزوبنزن تغییر شکل آن هنگام قرار گرفتن در جلوی تابش پرتوی نور است. هنگامی که مولکول آزوبنزن در جلوی تابش نور با طول موج 313 نانومتر قرار می‌گیرد، از ایزومر ترانس به ایزومر سیس تغییر شکل می‌دهد و هنگامی که ایزومر سیس در جلوی تابش نور با طول موج بزرگ‌تر از 380 نانومتر قرار می‌گیرد، موجب می‌شود که ایزومر سیس به ایزومر ترانس تغییر شکل یابد. آزوبنزن همچنین می‌تواند پلیمری متشکل از زنجیره‌ای از مولکول‌های آزوبنزن تشکیل دهد. در شکل پلیمری نیز آزوبنزن می‌تواند با قرار گرفتن در جلوی تابش نور 365 نانومتری از حالت ترانس به حالت سیس تغییر شکل دهد. همچنین با قرار گرفتن در جلوی تابش نور 420 نانومتری از حالت سیس به حالت ترانس تغییر شکل می‌دهد. همان طور که گفتیم ایزومر سیس کوتاه‌تر از ایزومر ترانس است، بنابراین با تغییر حالت آزوبنزن از سیس به ترانس و برعکس، اندازه‌ی طول این زنجیره‌ی پلیمری نیز تغییر می‌کند. می‌تواند نقش یک موتور مولکولی را در نانوماشین مولکولی سنتزی عهده دار باشد. سوئیچ مولکولی آزوبنزن نمونهای از سوئیچ های فتوکرومیک است که به وسیله ی تحریک نور، تغییر وضعیت بین پیکربندی‌های سیس و ترانس در آن‌ها روی میدهد. این دو وضعیت فضایی متفاوت، حالت های on و off را ایجاد مینماید. اتصال سوئیچهای مولکولی به مولکولهای زیستی، تکنیکی قدرتمند برای کنترل خواص ساختاری آن‌ها و توانایی تغییر شکل و پیچش پروتئین ها و پپتیدها از یک حالت به حالت دیگر در هر زمان دلخواه است.
در این صفحه تعداد 457 مقاله تخصصی درباره آزوبنزن که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI آزوبنزن (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: آزوبنزن ; Photoresponsive molecularly imprinted polymer; Double-template molecular imprinting; Phthalate esters; Steric hindrance effect; Azobenzene;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: آزوبنزن ; UCNPs; upconversion nanoparticles; UCPL; upconversion photoluminescence; NIR; near-infrared; Ln3+; lanthanide ions; QDs; quantum dots; CDs; carbon dots; CW; continuous-wavelength; EG; ethylene glycol; QY; quantum yield; CT; X-ray computed tomography; MR;