آشنایی با موضوع

ژرفاسنجی به طور خلاصه به معنی اندازه‌گیری عمق آب یک دریا، دریاچه یا اقیانوس است. به این منظور، امواج الکترومغناطیسی یا صوتی را از یک منبع موج به درون آب می‌فرستند و منتظر بازگشت آن ها به بالا پس از برخورد به کف دریا می‌شوند و با توجه به معلوم بودن سرعت امواج، ژرفای دقیق آب را می یابند. با استفاده از این روش نقشه هایی از دریاها کشیده شده است که با توجه به نمایاندن عمقشان برای مشخص کردن امنیت ناوبری سطحی و زیرسطحی و موارد دیگر به کار می‌روند. عمق سنجی پایه و اساس علم هیدروگرافی است، که ویژگی های فیزیکی توده آب را اندازه می گیرد. هیدروگرافی تنها شامل عمق سنجی نیست، بلکه اندازه گیری شکل و ویژگی های خط ساحلی، مشخصات کشند، جریان ها، و موج ها و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خود آب را نیز شامل می شود. به همان روشی که نقشه های توپوگرافی ویژگی های سه بعدی خشکی را نشان می دهند، نقشه های ژرفاسنجی زمین های زیرآب را نشان می دهند. اختلاف در برجستگی ها کف دریا ممکن است به وسیله رنگ و خطوط کانتور که کانتور های عمق یا Isopath نامیده می شود نشان داده شوند. ابزار مورد استفاده: امروزه برای تعیین عمق آب دریاها و دریاچه‌ها به طور گسترده از یک سونار که بر روی یک قایق سوار شده و امواج صوتی منتشر می‌کند یا یک سنسور لیدار که امواج الکترومغناطیسی را منتشر می‌کند استفاده می‌کنند.

در این صفحه تعداد 216 مقاله تخصصی درباره ژرفاسنجی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ژرفاسنجی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.