آشنایی با موضوع

روانکاری دانش آسان سازی حرکت نسبی سطوح در تماس با یکدیگر است. این علم به عنوان یکی از رشته های بسیار مهم درعلوم مهندسی شناخته می شود، به طوری که موفقیت بسیاری از طرح های صنعتی در گرو آگاهی از این دانش فنی خواهد بود. امروزه در صنعت، از روش های مختلفی برای روانکاری استفاده می گردد و این روش ها معمولاً بر مبنای نحوه تشکیل فیلم روغن بین سطوح مورد نظر، طبقه بندی می شوند. انواع روشهای روانکاری عبارتند از: 1- روانکاری هیدرودینامیک 2- روانکاری الاستوهیدرودینامیک 3- روانکاری جامد 4- روانکاری مرزی 5- روانکاری هیدرواستاتیک. روانکاری مرزی Boundary lubrication یکی از روش های رونکاری است که تقریبا تمام متخصصین روانکاری معتقد هستند که در این روش بیشترین مقدار اصطکاک وجود دارد. این حالت در موقع روشن کردن ماشین آلات، سرعت های کم و یا بار زیاد روی ماشین ایجاد می شود. در این نوع روانکاری، ضخامت لایه روغن به قدری کم است که تماس فلز به فلز رخ خواهد داد. این امر باعث ایجاد سایش و چسبندگی سطح به یکدیگر خواهد شد. مهندسین روانکاری و تریبولوژیست ها معتقدند که بیش از 70 درصد سایش در هنگام روشن کردن ماشین و به علت روانکاری مرزی رخ می دهد. معمولی ترین روش برای جلوگیری از سایش و چسبندگی در روانکاری مرزی، استفاده از روغن هایی است که دارای مواد افزودنی ضدسایش یا فشار پذیر باشند. این مواد با سطوح وارد واکنش شده و یک لایه روی آن ها ایجاد می کنند. این لایه ها به عنوان سطوح فدا شونده عمل کرده و به جای اینکه سطوح فلزی ساییده شوند، این لایه ها ساییده خواهند شد. روش دیگر جهت کاهش سایش در روانکاری مرزی، افزایش گرانروی روغن است. اگر چه این کار در بعضی موارد جوابگو می باشد، ولی خودش باعث ایجاد مشکل دیگری می گردد. افزایش گرانروی روغن، باعث افزایش اصطکاک داخلی آن شده و این امر باعث بالا رفتن درجه حرارت می گردد. افزایش درجه حرارت عملکرد، ممکن است باعث کاهش مقاومت لایه روغن شود. روش دیگر، افزایش جریان روغن می باشد. این کار، باعث کم شدن شرایط لازم برای ایجاد روانکاری مرزی می گردد و ضخامت لایه روی سطوح را نیز افزایش می دهد. افزایش ضخامت لایه روغن نیز باعث جلوگیری از تماس دو سطح می شود.

در این صفحه تعداد 203 مقاله تخصصی درباره روانکاری مرزی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI روانکاری مرزی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.