آشنایی با موضوع

اعوجاج یا کژی به معنای کجی، ناراستی، انحنا، پیچیدگی، خمیدگی استاعوجاج در بحث رایانه و اینترنت هر گونه تغییر نامطلوب در شکل موج یک سیگنال الکتریکی که از درون یک مدار که شامل یک دستگاه انتقال می‌باشد، عبور می‌کند. در طراحی مدار الکتریکی یک مسئله مهم این است که سیگنال ورودی در مسیر خواسته شده، بدون ایجاد اعوجاج بیشتر از حدّ مجاز اصلاح شود. پیچیدگی یا اعوجاج در جوشکاری پیچیدگی و تغییر ابعاد یکی از مشکلاتی است که در اثر اشتباه طراحی و تکنیک عملیات جوشکاری ناشی می‌شود. با فرض اجتناب از ورود به مباحث تئوریک تنها به این مورد اشاره می‌کنیم که حین عملیات جوشکاری به دلیل عدم فرصت کافی برای توزیع یکنواخت بار حرارتی داده شده به موضع جوش و سرد شدن سریع محل جوش انقباضی که می‌بایست در تمام قطعه پخش می‌شد به ناچار در همان محدوده خلاصه می‌شود و این انقباض اگر در محلی باشد که از نظر هندسی قطعه زاویه‌دار باشد منجر به اعوجاج زاویه‌ای (Angular distortion) می‌شود. در نظر بگیرید تغییر زاویه‌ای هرچند کوچک در قطعات بزرگ و طویل چه ایراد اساسی در قطعه نهایی ایجاد می‌کند. حال اگر خط جوش در راستای طولی یا عرضی قطعه باشد اعوجاج طولی و عرضی (Longitudinal shrinkage or Transverse shrinkage) نمایان می‌شود. اعوجاج طولی و عرضی همان کاهش طول قطعه نهایی قطعه می‌باشد. این موارد هم بسیار حساس و مهم هستند. نوع دیگری از اعوجاج تاول زدن یا طبله کردن یا قپه (Bowing) می‌باشد اعوجاج در آمپلی فایرها (تقویت کننده‌ها) یک سیگنال خالص سینوسی دارای فرکانس خاصی است که در آن ولتاژ به مقدار مساوی مثبت و منفی می‌شود. هر تغییر سیگنال کمتر از ۳۶۰ درجه دارای اعوجاج است. یک تقویت کننده ایده‌آل قادر به تقویت یک سیگنال خا لص سینوسی برای تولید موجی با دامنه بیشتر است. موج حاصل نیز یک سیگنال سینوسی تک فرکانس می‌باشد. بهنگام اعوجاج خروجی کپی واقعی از سیگنال ورودی نیست. اعوجاج می‌تواند بعلت مشخصه قطعه که خطی نیست رخ دهد. این وضعیت در تمام کلاسهای تقویت رخ می‌دهد. اعوجاج به سبب پاسخ متفاوت قطعات و عناصر مدار به سیگنال ورودی نیز بوجود می‌آید که در این حالت اعوجاج فرکانس نامیده می‌شود.
در این صفحه تعداد 395 مقاله تخصصی درباره اعوجاج یا کژی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده اعوجاج یا کژی
مقالات ISI اعوجاج یا کژی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: اعوجاج یا کژی; Composite box girders with corrugated steel webs; Distortion; Non-prismatic; Finite element analysis; Diaphragm spacing;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: اعوجاج یا کژی; boron steel; laser tempering; self-pierce riveting; distortion; hot stamping; residual stresses; geometry assurance; thermo-mechanical simulation.