آشنایی با موضوع

عنصر هافنیم (به انگلیسی: Hafnium) عنصر شماره 72 از جدول تناوبی عناصر است که در تناوب 6 و گروه 4 قرار گرفته است. این فلز نقطه ذوب بسیار بالایی دارد، به رنگ قهوه‎ای مایل به قرمز می‎باشد و ترکیبات آن شباهت زیادی به ترکیبات زیرکونیم دارد. البته این نکته قابل ذکر است که در بسیاری از موارد این ماده از مواد معدنی زیرکونیوم بدست می‎آید. هافنیوم فلزی براق با کاربردهای فراوان در علوم هسته ای و آلیاژها و فراوانی متوسط 3 ppm (ppm: جزء در میلیون) در پوسته زمین، قطعاً یکی از عناصر کمیاب به حساب نمی‌آید. فراوانی این فلز در پوسته زمین از فلزاتی همچون طلا، نقره و فلزات گروه پلاتین، برخی از عناصر کمیاب و فلزاتی از جمله ژرمانیوم، تانتالوم و مولیبدن بیشتر است. هافنیوم عموماً در صنایع هسته ای به کار می رود و میزان تولید آن بستگی به میزان تولید اسفنج زیرکونیوم دارد که از ماسه زیرکونیوم بدست می آید. نظر به مشکلات جداسازی هافنیوم (از زیرکونیوم) تعجبی ندارد که این فلز از جمله آخرین عناصری باشد که کشف شده است. هر چند شیمی دانان قبلاً محلی را برای هافنیوم در جدول تناوبی در نظر گرفته بودند (عنصر شماره 72)، اما این عنصر تا قبل از سال 1920 کشف نشده بود. فلز هافنیم دارای ۵ ایزوتوپ پایدار (۱۷۶Hf، ۱۷۷Hf، ۱۷۸Hf، 179Hf، و ۱۸۰Hf) و ۳۰ ایزوتوپ پرتوزا است که در بین آن‌ها ۱۸۲Hf با نیمه عمر ۲×۱۰۱۵ سال پایدارترین رادیوایزوتوپ هافنیم است.
در این صفحه تعداد 190 مقاله تخصصی درباره ایزوتوپ های هافنیوم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ایزوتوپ های هافنیوم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.