آشنایی با موضوع

اکسید آهن(به انگلیسی: Iron oxides) ترکیبی شیمیایی است که از آهن و اکسیژن تشکیل شده‌است. روی‌هم‌رفته حدود ۱۶ نوع اکسید آهن و اکسی‌هیدروکسید وجود دارد. این اکسید در بسیاری از فرایندهای طبیعیِ بیولوژیکی و ژئولوژیکی نقش مهمی را ایفا می‌کند و توسط انسان به صورت گسترده‌ای به عنوان سنگ آهن، رنگدانه، کاتالیزور در ترمیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکسیدهای آهن با جرم مولی ۲۳۱٫۵۳۳ g/mol بوده و شکل ظاهری این ترکیب، پودری سیاه رنگ است. فرمول کلی این ترکیب Fe3O4 است. دو ترکیب دیگر، یکی اکسیدآهن دو ظرفیتی(FeO)، ترکیبی کمیاب بوده و دیگری اکسیدآهن سه ظرفیتی با فرمول (Fe2O3) در شیمی به نام هماتیت معروف است و در متنهای کهن فارسی به نام شادنه آمده است. اکسید آهن جزو مهمترین کانی‌های آهن میباشد. اکسید آهن سه نوع میباشد مگنتیت، هماتیت و وسنیت. آهن در طبیعت به صورت ترکیبی موجود است مانند اکسید، سولفور، کربنات، سیلیکات و. . . آهن در آب دریا نیز یافت میشود. بسیاری از کانی ها که عیار بالایی از آهن را دارد ممکن است به علت نوع نرکیب کانی مانند ترکیبات سیلیکاته به عنوان مواد اولیه برای آهن و فولاد قابل استفاده نیست. تعدادی کم از کانی های آهن دار قابل مصرف میباشند. از مهمترن کانی های قابل استفاده میتوان یه اکسیدی و سیدریت اشاره کرد. اکسیدهای آبدار یا هماتیت از منابع اصلی آهن در دنیا به شمار میرود. رنگ این اکسید ها زرد تا قهوه ای میباشد. شکل ظاهری این نوع خالی شکل یا به صورت فشرده میباشد. این نوع کانی معمولا بر اثر هوازد‌گی تشکیل میشوند و با سایر اکسیدهای آن در سنگ‌های رسوبی موجود است. از انواع این نوع کانی میتوان به گونیت و لیمونیت اشاره کرد. روش تولید اکسید آهن از طریق رسوب دهی سولفات آهن: در این روش سولفات آهن با pH کمتر از 3 در آب حل می شود و به محلول حاصل سدیم هیدروکسید اضافه کرده و هوادهی انجام می شود. با افزایش تدریجی pH تا 7، هیدروکسید آهن زرد رنگ تشکیل می شود. محلول حاصل فیلتر شده و کیک فیلتر که شامل هیدروکسید آهن است از محلول جدا می شود و جهت خشک و آسیاب شدن به گرمخانه منتقل می شود. هیدروکسید آهن بلافاصله در مواجهه با هوای محیط به حالت پایدار اکسید آهن زرد تبدیل می شود. محصول حاصل شده در صورت افزایش دما به تدریج به رنگ های نارنجی، قرمز، قهوه ای و سیاه تبدیل می شود
در این صفحه تعداد 476 مقاله تخصصی درباره اکسید آهن که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI اکسید آهن (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: اکسید آهن; RTD; Real-time data; JCPDS; Joint committee on powder diffraction standards; %T; Percentage of transmittance (dimensionless); Iron oxides; Colloidal suspension; Rheology; Hydrogen bonding;