آشنایی با موضوع

اختلاط ماگما با ماگما را اصطلاحا هیبریداسیون و سنگ حاصل را هیبرید یا دورگه می‌گیوند. بسیار دیده شده که چند نوع ماگما با ترکیبات مختلف در یک محل یافت گردند. بنابراین، این احتمال نیز وجود دارد که گاهی ماگماها باهم مخلوط بشوند. اما تفاوتهای موجود در گرانروی و وزن مخصوص، به احتمال زیاد، مانع از عمل اختلاط ماگماها می‌شود. در شرایط پلوتونیک ماگماهای بازیک و اسیدی بدون آنکه با یکدیگر مخلوط گردند همزیست بوده‌اند. در سالهای اخیر عقیده پترولوژیستها بر این قرار گرفته که اختلاط ماگماهای اسیدی و بازیک نقش بسیار کوچکی در تشکیل سنگهای حد واسط دارد، اما عده‌ای نیز به اهمیت اختلاط ماگمایی در تشکیل سنگهای حد واسط معتقدند. اختلاط ماگماها یک عمل عکس تفریق است: تفریق از یک ماگمای اولیه هموژن، سنگها و مایعات با ترکیب مختلف ایجاد می کند، در حالیکه در اختلاط، مایعات اولیه متفاوت برای تشکیل یک ماگما با ترکیب حدواسط ترکیب می شوند. عمل اختلاط می تواند در هر لحظه از موجودیت ماگما در منطقه ذوب بخشی جائیکه از آن نشأت می گیرد،در داخل اتاق ماگمایی در طول مراحل متوالی پرشدگی و در داخل مجرای تغذیه کننده، ایجاد شود. معمولا عمل اختلاط به طور کامل صورت نمی گیرد زیرا انتشار شیمیایی به کندی صورت می گیرد. البته در یک محیط اغتشاشی و طی یک همرفتی شدید می توان انتظار داشت که عمل اختلاط به طور کامل صورت پذیرد.
در این صفحه تعداد 218 مقاله تخصصی درباره اختلاط ماگما که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI اختلاط ماگما (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.