آشنایی با موضوع

نانوکاتالیست ها موادی مهم در فرایندهای شیمیایی، تولید انرژی، صرفه‌جویی در انرژی، و جلوگیری از آلودگی های زیست‌محیطی محسوب می‌شوند‌. تبدیل نفت‌ خام، زغال‌سنگ و گاز طبیعی به سوخت‌ها و تولید محصولات متنوع پتروشیمی و شیمیایی و کنترل انتشار منوکسید کربن، هیدروکربن ها و منوکسید نیتروژن براساس فناوری‌های کاتالیستی انجام می شود. با رشد صنایع استفاده از کاتالیست‌های موثرتردرصنایع شیمیایی و محیط زیست برای کاهش آلودگی محیط و هزینه تولید اهمیت روزافزون یافته است. نانوکاتالیزگری ترکیبی از دو زمینه رشد یافته کاتالیزگری و جدید نانوفناوری است. کاتالیست‌ها جزو نخستین کاربردهای نانو فناوری در مقیاس صنعتی بوده‌اند. استفاده از ذرات ریز در کاتالیزگری ناهمگن حجم کاتالیست را کم و استفاده بهینه از جزء فعال را میسر می کند. در سالهای اخیر پیشوند نانو در مطالعات کاتالیستی معمول شده است. اصطلاح «نانو کاتالیزگری» را بصورت یک فرایند کاتالیستی شامل ذرات فلزی نانوذره خوشه‌های آنها و اکسیدها یا ترکیبات دیگر که در آغاز در محیط واکنش قرار داده شده یا در واکنش یا در نتیجه محصولات تشکیل شده است تعریف می‌کنیم. کاتالیزگری بصورت یک هم بست یا پل عمل می‌کند که زمینه‌های زیادی شامل فیزیک حالت جامد-مهندسی شیمی-فیزیک نظری و شیمی را کنار هم می‌آورد. در نتیجه مفهوم اصلی در کاتالیزگری با ترکیب شیمیایی سطح و روشهای کنترل آن مرتبط است. ابعاد نانو، شرایطی عالی برای علم کاتالیست مهیا کرده است. سطح فعال بالا و گزینش‌پذیری عالی در نانوکاتالیست‌ها باعث افزایش سرعت و بازده واکنش می‌شود. نانوکاتالیست، محاسن کاتالیست‌های همگن (سطح بالا) و ناهمگن (قابلیت جداسازی) را در خود جمع کرده است. ساختارهای نانوکاتالیستی بسیار متنوع هستند؛ همچنین جداسازی و تغییر در عملکرد آن‌ها توسط اصلاح شیمیایی آسان است. هرچند روند تحقیقات در زمینه سازوکار (Mechanism) واکنش‌های نانوکاتالیست‌ها، کند و پراکنده بوده است، تحقیقات در سایر جنبه‌های این علم، به سرعت ادامه دارد و بر جذابیت آن روز به روز افزوده می‌شود.
در این صفحه تعداد 251 مقاله تخصصی درباره نانوکاتالیست که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI نانوکاتالیست (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نانوکاتالیست; AFM; atomic force microscopy; BET; Brunauer-Emmett-Teller; BINAP; (2,2′-bis(diphenylphosphino)-1,1′-binaphthyl); CB; carbon black; CDC; cross-dehydrogenative coupling; CN-DSCS; copper nanoparticle-doped silica cuprous sulfate; CNS; central nervous
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نانوکاتالیست; AAOVKJBEBIDNHE-UHFFFAOYSA-N; HXNGIRNQSRBFLJ-UHFFFAOYSA-N; FZZYZIDILKHOCG-UHFFFAOYSA-N; QWCBICGIVMTSRI-UHFFFAOYSA-N; CGVAJTWQHPPPQP-UHFFFAOYSA-N; XYZMOVWWVXBHDP-UHFFFAOYSA-N; MJBSSRAMKSTPRN-UHFFFAOYSA-N; OQCLVCXWOBIGTE-UHFFFAOYSA-N; RQQLHUYTIPXXGC-UHFFFAOY