آشنایی با موضوع

محلول آبی (به انگلیسی: aqueous solution) محلولی است که حلال آن آب باشد. در معادله های شیمیایی با گذاشتن aq در پایان فرمول ماده نشان می دهند که ماده محلول در آب است مانند NaCl(aq). حرف های aq کوتاه شدهٔ واژهٔ aqueous است. آب به عنوان بهترین و در دسترس ترین حلال شناخته شده است. محلول هایی که در آن ها آب به عنوان حلال در نظر گرفته می شود، محلول های آبی نامیده می شوند. برای مثال: شکر در آب، کربن دی اکسید در آب و غیره. موادی که آب گریز اند معمولاً به خوبی در آب حل نمی شوند ولی در مقابل مواد آب دوست به آسانی در آب حل می شوند. سدیم کلرید یا نمک خوراکی یک نمونه از مواد آب دوست است. اسیدها و بازها طبق تعریف هر دو محلول آبی در نظر گرفته می شوند. توانایی یک ماده به حل شدن در آب بسته به این است که آیا آن ماده می تواند بر نیروی ربایش میان مولکول های آب برتری یابد یا خیر. اگر این توان را نداشت به صورت معلق در آب باقی می ماند و یا ته نشین می شود. محلول‌های آبی که رسانای جریان الکتریکی اند دارای مقدار کافی از الکترولیت قوی اند ولی آن‌هایی که رسانای ضعیف اند الکترولیت‌های ضعیف نیز دارند. یون‌های مثبت و منفی الکترولیت‌های قوی در آب به طور کامل از هم جدا شده‌اند (یونیزه شده‌اند). موادی که الکترولیت نیستند، موادی اند که در آب حل می‌شوند ولی یکچارچگی مولکولی خود را نگه می‌دارند و به صورت یون‌های مثبت و منفی از هم جدا نمی‌شوند. شکر، اوره، گلیسیرین و متیل سولفونیل متان (MSM) از این دست اند.
در این صفحه تعداد 658 مقاله تخصصی درباره محلول آبی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI محلول آبی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: محلول آبی; AS; aqueous solution; AUC; area under the concentration-time curve; Cmax; peak concentration; cy5.5; Cyanine5.5 NHS ester; DLS; dynamic light scattering; EE; entrapment efficiencies; EL; Chremophor® EL; EO; ethyl oleate; HPLC; high-performance liquid chr