آشنایی با موضوع

یاخته یا سلول Cell، واحد بنیادین ساختاری و کارکردی همه جانداران (ارگانیسم‌های موجودات زنده) است و به صورت بافت سازمان می‌یابد. سلول کوچکترین واحد زندگی (حیات) است و آن‌ ها اغلب "بلوک های زندگی" نامیده می شوند. مطالعه سلول ها، زیست شناسی سلولی است. ماده حیاتی تشکیل دهنده سلول را پروتوپلاسم می‌نامند که عمده قسمت آن غیر از هسته سلول، سیتوپلاسم، محتویات هسته می‌باشد. پروتوپلاسم بوسیله غشایی از محیط اطراف جدا شده است که آن را غشای سلولی یا cell membrane می‌نامند. پروتوپلاسم از آب، الکترولیتها، املاح و ماکرومولکولهای آلی مانند پروتئینها، پلی ساکاریدها، لیپیدها و اسیدهای نوکلئیک تشکیل شده است که محیط و بستر مناسبی را برای فعالیتهای سلول فراهم می‌کند. سیتوپلاسم: سیتوپلاسم شبیه مایع غلیظی به نظر می رسد که حاوی مواد مختلف از جمله آنزیم ها است. آنزیم ها از جنس پروتئین بوده و درون خود سلول ساخته می شوند و وظیفه ی آنها اداره کردن تغییرات شیمیایی داخل سلول است. هسته: هسته ی هر سلول در واقع نقش مدیریت تغییرات شیمیایی که درون سیتوپلاس رخ می دهد را بر عهده دارد. هر سلول دارای یک هسته است که معمولاَ کروی بوده و به وسیله ی سیتوپلاسم احاطه شده است. غشای سیتوپلاسمایی: این غشا لایه ی بسیار نازک و قابل انعطافی است که اطراف سلول را فرا می گیرد و علی رغم اینکه بسیار نازک است مانع خروج محتویات سلول و مخلوط شدن آنها با مواد اطراف می شود. انواع یاخته بر اساس وضعیت: 1- پروکاریوت: سلول‌هایی که به علت نداشتن دیواره هسته، مواد هسته‌ای در سیتوپلاسم پراکنده شده‌است و هسته مشخصی ندارند. مانند باکتری‌ها و جلبک‌های سبز – آبی. 2- یوکاریوت: سلول‌هایی که هسته آنها غشایی دارد که آن را در بر می‌گیرد و هسته مشخصی دارند. مانند گیاهان، جانوران، قارچ‌ها و آغازیان.

در این صفحه تعداد 227 مقاله تخصصی درباره یاخته، سلول که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI یاخته، سلول (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: یاخته، سلول; AD; anaerobic digestion; BMP; biochemical methane potential LCH4,STPkgVS; CELL; cellulose (%VS); COD; chemical oxygen demand on solid material mgO2gFW-1; FW; fresh waste; HEM; hemicellulose (%VS); HRT; hydraulic retention time; MSW; municipal solid waste;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: یاخته، سلول; Gal-1; galectin-1; PI3K; phosphoinositide-3-kinase; MEK; mitogen-activated protein kinase kinase (MAP2K); ERK; extracellular-signal-regulated kinase; ECM; extracellular matrix; MMP; matrix metalloproteinase; tPA; tissue plasminogen activator; CDC42; cell