آشنایی با موضوع

اصطلاح نانوالیاف به رشته های نسبتاً کوتاهی با قطر کمتر از 500 نانومتر اطلاق می شود و مانند نانوسیم ها از انواع ساختارهای تک بعدی می باشند. این مواد در زمینه های گوناگون از جمله: تولید لباس های محافظ، تولید آینه های قابل استفاده در فضا، فیلتراسیون هوا و از همه مهم تر به عنوان تقویت کننده در نانوکامپوزیت ها کاربرد دارند. نانوالیاف به سه گروه طبقه بندی می شوند که عبارت اند از: 1- نانوالیاف پلیمری: ریسندگی الکتریکی (الکتروریسی) روشی برای تولید الیاف پلیمری با قطر زیر نانومتری است. این روش به جهت سادگی و همچنین تولید در مقیاس نانو بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این ایده را اولین بار زلنی(zeleny ) مطرح، سپس در سال 1934 فرماهالز آن را ثبت و در سال 1990 دکتر رنکر (Reneker) آن را بازسازی کرد. در روش الکتروریسی هم از مذاب و هم از محلول پلیمری می توان استفاده کرد. در این روش پلیمرهای مختلفی از جمله پلی استیرن ریسیده شده اند که فطر آن ها در حدود چند نانومتر بوده است. 2- نانوالیاف کربنی: نانوالیاف کربنی عمدتاً بر اساس روش های تولید نانولوله های کربنی تولید می شوند. با این توضیح که در برخی روش ها نانولوله ها و در برخی روش های دیگر نانوالیاف کربنی درصد بیشتری از محصول را شامل می شوند. به عنوان مثال در روش های تخلیه قوس الکتریکی و سایش لیزری، عمدتاً نانولوله های کربنی تولید می شوند، این در حالی است که در روش CVD این درصد خیلی کمتر خواهد بود. 3- نانوالیاف معدنی: این الیاف با فرایند سل- ژل و حرارت دهی تولید می شوند. هنگامی که سل در یک قالب ریخته شود، ژلی مرطوب شکل می گیرد که این ژل پس از خشک کردن به صورت ذرات سرامیکی متراکم می شود. در این راستا با تنظیم کردن ویسکوزیته سل در یک محدوده مطلوب می توان الیاف سرامیکی نانومتری به دست آورد. بدین ترتیب فیلتری به دست می آید که دارای خلل و فرج نانومتری است. کاربرد نانو الیاف: نانو الیاف کاربردهای مختلفی در پزشکی دارد. برخی از این کاربردها عبارت است از استفاده از نانو الیاف در اجزای تشکیل دهنده ی عضو مصنوعی، مهندسی بافت، مواد ایمپلنت، رسانش دارویی، پانسمان زخم و منسوجات مورد استفاده در پزشکی. اخیرا محققان در یافته اند که شبکه ی توری نانو الیاف را می توان در مبارزه باویروس ایدز مورد استفاده قرار داد. نانو الیافی که در پانسمانهای زخم مورد استفاده قرار میگیرند می توانند در محل زخم جمع شده و فاکتورهای رشد بدن را به این نواحی بکشاند. از این مواد همچنین می توان به عنوان رنگدانه در صنعت آرایشی استفاده کرد. کاربرد نانو الیاف در صنعت نساجی شامل پوشاک ورزشی،کفش ورزشی و کوهنوردی، لباس بارانی و پوشک بچه است. دستمالهایی که از نانو الیاف تشکیل شده اند دارای آنتی بادیهایی مقاوم در برابر خطرات زیستی و شیمایی هستند. برنامه های کاربردی انرژی شامل باتری های لیتیوم یون، سلول های فتوولتائیک، سلول های سوختی غشا، و سلول های خورشیدی حساس به رنگ است. محققان از نانو فیبرها برای گرفتن سلولهای سرطانی که در خون گردش دارند استفاده می کنند.
در این صفحه تعداد 853 مقاله تخصصی درباره نانوالیاف که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI نانوالیاف (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نانوالیاف; Island-in-the-sea morphology; Nanofiber; Meltblown; Fiber diameter distribution; Fiber morphology; Rheological properties; Fiber in fiber; Coalescence; Hydrophobic; Hydrophilic; Surface free energy; Interfacial tension; Viscosity ratio; Attenuation;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نانوالیاف; ALD; atomic layer deposition; CNT; carbon nanotube; CS; chemical sensitization; CVD; chemical vapor deposition; C-S; core-shell; λD; Debye length; ES; electronic sensitization; NF; nanofiber; NP; nanoparticle; NR; nanorod; NW; nanowire; PVD; physical vap