آشنایی با موضوع

پاشش پلاسما(به انگلیسی: Plasma spraying) را می توان رایج ترین روش که توسط آن پوشش حرارتی اسپری داده می شود، نام برد. این فرایند در کاهش هزینه های تولید موثر می باشد و کاربرد بسیار عالی برای قطعاتی که نیاز به تخلخل بسیار کم در سطوح دارند می باشد. همچنین این تنها روش است که می توان انواع سرامیک را بر روی سطح قطعات پوشش داد. این گروه اماده ارایه کلیه خدمات اجرایی،مشاوره و مهندسی در مورد کلیه قطعات مورد نیاز به تولید و یا بازسازی جهت اعمال انواع پوشش های فلزی و غیر فلزی به روش پلاسما اسپری به صنایع مختلف مانند نفت، گاز، پتروشیمی، سیمان،نظامی، ریلی و راهسازی،. . . . می باشد. در فرآیند پلاسما اسپری ماده¬ ای که قرار است نشانده شود وارد جت پلاسما می¬ شود و از یک مشعل پلاسمایی خارج می ¬شود. این روش غالباً برای ایجاد پوشش روی مواد ساختاری به کار می رود. این پوشش¬ ها در مقابل دمای زیاد، خوردگی و فرسایش مقاومت زیادی از خود نشان می¬ دهند. فناوری پلاسما اسپری در خلأ این مزیت را دارد که اکسایش پودر و لایه نشانده شده را می ¬کاهد در نتیجه یک پوشش قابل کنترل تر با یکنواختی بیشتر و ناخالصی¬ های کمتر فراهم می¬ کند. در فشار پایین، پلاسما با قطر و طول بزرگتر ایجاد شده و سرعت بالاتری به دست می دهد. عدم حضور اکسیژن موجب ایجاد پوشش های با چسبندگی مناسب به زیرلایه خواهد شد کاربرد پوشش های اسپری پلاسمایی در موارد مختلفی مثل ایجاد: (1-پوششهای مقاوم به سایش و فرسایش 2-ایجاد پوششهای مقاوم در برابر خوردگی و اکسیداسیون 3-اصلاح قطعات فرسوده (مرسومترین استفاده اسپری حرارتی) 4-بهبود هدایت حرارتی و الکتریکی 5-ایجاد پوششهای مقاوم حرارتی 6-ایجاد سطوح کاتالیزوری 7-ایجاد پوششهای هادی جریان الکتریسیته 8-ایجاد پوششهای غیر هادی جریان الکتریسیته 9-ایجاد پوششهای محافظ در مقابل تداخل امواج مغناطیس 10-ایجاد قطعات با ماشینهای سخت 11-ساخت قالب 12-آرام کننده هسته ای 13-لایه جدا کننده برای روش HIP مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این موارد امروزه پره های توربین و سایر اجزاء موتور هواپیما با استفاده از فرآیند فوق با پوشش مقاوم در برابر خوردگی و درجه حرارت بالا پوشش داده می شود. مزایا مزایای عمده روش پلاسما، صرف نظر از اینکه می توانیم مواد دیر گداز را با آن بپاشیم، کاهش تخلخل پوشش و افزایش چسبندگی آن به فلز پایه است. ضمناً قطعه نیز به میزان محدودی گرم می شود. مقدار تخلخل 1 تا 10 درصد است. امروزه تقریباً هر نوع ماده ای را می توان با استفاده از اسپری پلاسمایی روی زمینه های مختلف پوشش داد. این فرایند اسپری کردن مواد فعال از نظر شیمیایی را امکان پذیر می سازد
در این صفحه تعداد 677 مقاله تخصصی درباره پاشش پلاسما که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده پاشش پلاسما
مقالات ISI پاشش پلاسما (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: پاشش پلاسما; AALD; aerosol-assisted liquid delivery; ANOVA; analysis of variance; APS; air plasma spray; BC; bond coat; CVD; chemical vapor deposition; DCL; double ceramic layer; DVC; dense vertically cracked; DVD; directed vapor deposition; EBC; environmental barrier