آشنایی با موضوع

شیل(به انگلیسی: Shale) نوعی سنگ رسوبی آواری است که از ترکیب کانی رس و دیگر کانی‌ها و ذرات در اندازه لای، به‌ویژه کوارتز و کلسیت تشکیل شده است. نسبت رس به دیگر کانی‌ها متغیر است. شیل با شکستگی‌ها یا لایه بندی موازی با ضخامت کمتر از یک سانتی‌متر شناخته می‌شود. این سنگ در امتداد این تورق به آسانی به صورت لایه های نازک می شکند یا بریده می شود و ساخت لایه ای آن به طور معمول در سطوح هوازده خیلی واضح می باشد و با کانی های رسی فراوان و کوارتز آواری مشخص می شود. شیل به طور معمول دست کم 50 درصد سیلت،35 درصد رس یا مقداری میکای ریز و 15 درصد مواد شیمیائی یا اتوژنیک دارد. معمولا" سیلیس، اکسیدهای اهن و آلومینیوم و درصد محدودی کربنات کلسیم از اجزاء تشکیل دهنده شیل محسوب می گردند که بعضی از خصوصیات و ویژگیهای ظاهری شیل به همین مواد تشکیل دهنده آن بستگی دارد. از جمله کربنات کلسیم که بطور معمول مقدار متوسط آن در شیلها حدود 6 درصد است و با افزایش مقدار کربنات کلسیم درجه تورق شیل کم می شود و در مقابل واکنش آن در مقابل اسید شدید تر می شود و یا مقدار اکسید آهن که رنگ شیلها به مقدار زیادی بستگی به درجه اکسیداسیون آهن آنها دارد. از نظر دیاژنز، شیلها نیز مانند اکثر رسوبات در معرض بسیاری از تغییرات فیزیکی و شیمیائی بعد از نهشتگی قرار می گیرند. شیل ها را از روی کانیهای سیلتی موجود در آنها طبقه بندی می کنند و از اینرو می توان آنها را به چهار دسته تقسیم کرد. در مورد شیل های ریز دانه که فاقد دانه های سیلتی است، یا تجزیه شیمیایی آنها را مبنای تقسیم بندی قرار می دهند و یا این که آنها را از روی طبقات ماسه سنگی که همراه آنها وجود دارد طبقه بندی می کنند و اگر بخواهیم آنها را خیلی دقیق طبقه بندی کنیم بایستی بوسیله اشعه ایکس نوع کانی رسی آنها را معلوم کرده از روی آن طبقه بندی نماییم. مهمترین انواع شیل عبارتند از -شیل های سیلیسی -شیل های فلدسپاتی شیل های کلریتی شیل های کلریتی شیل ها نفتی
در این صفحه تعداد 444 مقاله تخصصی درباره شیل که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI شیل (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: شیل; Natural fractures; Stress orientation; Timing; Woodford; Shale; Fracture intensity; Brittle; Ductile; Cement; Bitumen; BP; Looking at the top of the bedding plane (in thin section or outcrop); Bri; Brittle; CS; Looking at the cross section of the beds (in