آشنایی با موضوع

مواد دارای حافظه شکلی نسل جدیدی از مواد هستند که کاربردهای زیادی در عرصه زندگی و صنعت پیدا کرده​اند. استفاده از این مواد در پاسخ به محرک​های خارجی همچون دما، نور، میدان الکتریکی یا مغناطیسی و تغییر pH، فناوری جدید در علم مهندسی است. تغییر ویژگی های ظاهری مواد از قبیل تغییر در شکل، رنگ و ضریب شکست با استفاده از محرک‌های خارجی از این دست است. در واقع این مواد در ساختار مولکولی خود حافظه شکلی دارند و می​توانند ساختار اولیه را در خود ذخیره کنند. موادی که اثر حافظه شکلی نشان می​دهند، قابلیت تغییر شکل و ثابت ماندن در یک شکل موقت و بازیابی شکل دائمی خود را در اثر محرک خارجی دارند. از مواد دارای حافظه شکلی در کاربردهای ویژه​ای مانند الیاف هوشمند، لوله‌های با قابلیت جمع شوندگی،صنایع بسته بندی و پزشکی از قبیل سیم​های ارتودنسی خود تنظیم شونده و استنت‌هایباز کننده رگ​های خونی استفاده می شود. اولین گزارشات درباره اثر حافظه ­داری مواد در سال ۱۹۳۰ مطرح شد. در سال ۱۹۳۲ مشاهدات ثبت شده درباره پدیده حافظه­ داری شکلی توسط دو دانشمند انجام گرفت که وارون­ پذیری حافظه شکلی را در آلیاژ طلا – کادمیوم از طریق مطالعات فلزشناسی و تغییرات مقاومت آلیاژ بررسی کردند. در سال۱۹۵۶ مطلبی درباره اثر حافظه­ داری آلیاژ مس- روی منتشر شد. در سال ۱۹۶۲ پدیده اثر حافظه داری شکلی در آلیاژی از تیتانیوم- نیکل که که دارای اتم ­های برابر بودند مورد بررسی قرار گرفت و در این هنگام تحقیق درباره متالورژی و کاربردهای عملی اولیه آن به طور جدی آغاز شد. از جمله کاربردهای مطرح شده ساخت کوپلینگ برای اتصال لوله های هیدرولیکی است که در صنایع هوایی و نیروی دریایی ایالت متحده و همچنین در حوزه ­های نفتی دریای شمال مورد استفاده قرار گرفت. آلیاژهای حافظه­ دار جزء جدیدترین مواد مهندسی به شمار می­ روند که استفاده از تمام ظرفیت آن­ ها نیازمند مطالعات بیشتر است. آلیاژهای حافظه­ دار شکلی که به عنوان موادی هوشمند شناخته شده اند، نسبت به سیستم­ های متداول مستهلک­ کننده انرژی دارای مزایا و ویژگی های منحصر به فردی هستند که از آن جمله می­ توان به عدم نیاز به تعویض پس از زلزله، مقاومت بالا در برابر خوردگی و خستگی، قابلیت بازگشت به حالت اولیه بوسیله اعمال دما، قابلیت استهلاک انرژی زیاد و تحمل کرنش تا حدود 10 درصد بدون باقی گذاشتن کرنش پسماند اشاره کرد. معروفترین وپرکاربردترین آلیاژ حافظه دار شکلی، نایتینول است که ترکیبی از نیکل و تیتانیوم می ­باشد. خصوصیت اصلی این مواد، رفتار سوپرالاستیک آن­ها می­ باشد؛ بدین معنی که قادر به تحمل کرنش ­های بزرگ تا حدود 10 درصد، بدون ایجاد کرنش پسماند هستند. آلیاژهای حافظه­ دار شکلی به دو صورت کریستالی استنیت و مارتنزیت وجود دارند که رفتارهای متفاوتی از خود نشان می ­دهند. این مواد در دماهای بالا به صورت استنیت و در دماهای پایین به صورت مارتنزیت می­ باشند. حالت استنیت دارای سختی و تقارن بیشتری نسبت به حالت مارتنزیت می­ باشد. رفتار منحصر به فرد این ماده به دلیل تبدیل از یک حالت به حالت دیگر در اثر تغییر دما و یا تنش می­ باشد که موجب رفتار غیرخطی برگشت پذیر می­ شود.
در این صفحه تعداد 386 مقاله تخصصی درباره حافظه شکلی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI حافظه شکلی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: حافظه شکلی; Multilayer films; Polyvinyl acetate; Polyurethane; Shape memory; Thin film; Microprism; Microlens; Opto-mechanical programming; Soft-lithography;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: حافظه شکلی; Bend and Free Recovery; Differential Scanning Calorimetry; Recovery temperature testing apparatus; Nickel-Titanium; Shape memory; Heat-activated; Orthodontic archwires; Transformation temperatures; Austenite start temperature; Austenite finish temperature