آشنایی با موضوع

سرزمینی وسیع است که تمام نواحی شمال آسیا را دربرمی گیرد و حدود شصت درصد از خاک کشور روسیه را به خود اختصاص داده است. این سرزمین دارای رودهایی طولانی و پر آب و جنگل هایی انبوه است و دریاچه بایکال در این منطقه با وسعت و حیات وحش منحصر به فرد از جمله جاذبه های گردشگری بسیار مهم روسیه می باشد. سیبری از رشته‌کوه اورال به سوی شرق امتداد یافته و تا اقیانوس آرام می‌رسد. از سوی شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب به تپه‌های شمال و مرکز قزاقستان و مرزهای مغولستان و چین محدود می‌شود. مساحت سیبری ۱۲٬۸۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع است و ۴۰ میلیون نفر سکنه دارد. از نظر جغرافیایی، سیبری سرزمین جنگل‌های انبوه، رود‌های پر آب و دشت‌های یخ زده‌ است. زمستان‌های بسیار سرد سیبری و تابستان‌های تقریباً داغ آن باعث شده تا قرن‌ها جمعیت چندانی در آن زندگی نکند اما با تمام این اوصاف این منطقه حدود ۴۰ میلیون نفر سکنه دارد. سیبری یک سرزمین صاف و هموار است و بخش بزرگی از آن را دشت‌ها تشکیل داده اند؛ مرتفع‌ترین نقطه آن یک آتشفشان فعّال در شبه جزیره کامچاتکا با ارتفاع حدود ۴۶۴۹ متر از سطح دریا است. سیبری زمستان‌هایی بسیار سرد دارد؛ به طوریکه گاه در زمستان‌ها دمای هوای این منطقه تا ۶۷− درجه سلسیوس نیز می‌رسد و این منطقه به سردترین نقطه مسکونی زمین تبدیل می‌شود. تابستان‌های این منطقه هم نسبتاً داغ هستند. در کل سیبری به عنوان منطقه‌ای سردسیر شناخته می‌شود ولی بطور کلی مناطق خاصّی در شمال و خاور سیبری بسیار سردسیر هستند. جانوران: مهم‌ترین جانوران در سیبری از راسته جفت‌سم‌سانان دو حیوان، یعنی آهوی ختن سیبری و واپیتی منچوری و از راسته گوشت‌خوارسانان خرس قطبی، خرس قهوه‌ای، خرس سیاه آسیایی، ببر سیبری و پلنگ آمور هستند. نوئل سیبری و کاج کوتوله سیبری از درخت‌های اصلی منطقه هستند. ذخایر: معادن بسیاری در سیبری وجود دارند و بخش عمده زغال سنگ و طلای روسیه از معادن این منطقه استخراج می‌شوند. جلگه‌های غربی سیبری دارای معادن نفت و گاز طبیعی هستند. تولید نفت از منطقه سیبری از سال ۱۹۷۰ آغاز شده‌است و میادین سیبری در آستانه قرار گرفتن در نیمه دوم عمر خود هستند.
در این صفحه تعداد 267 مقاله تخصصی درباره سیبری که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI سیبری (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سیبری; Trend analysis; Permafrost thaw; Thermokarst; Thermoerosion; Land cover disturbances; River delta; Arctic tundra; Vegetation greening; Vegetation change; Coastal dynamics; Siberia;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سیبری; Central Asian Orogenic Belt; Siberia; Active continental margin; Hot spot; Intraplate magmatism; Rare element; Isotopic composition; Mantle plume; Geodynamic reconstruction