آشنایی با موضوع

جمجمه بخشی از استخوانبندی محوری است که در انتهای پیشین بدن حیوان قرار دارد. سر از استخوان های متعددی ساخته شده است و بصورت جعبه ای است که از اندام های حساس بدن مانند مغز نگهداری می کند. اندام های حواس اصلی بدن مانند اندام های شنوایی، بویایی، چشایی و بینایی نیز در داخل محفظه هایی از استخوانهای سر محافظت می شوند. جمجمه های دریچه ای برای عبور غذا و هوا همچنین دارای فک هایی مجهز به دندان برای جویدن می باشد. جمجمه بدون در نظر گرفتن استخوان متحرک فک تحتانی، کرانیوم نامیده می شود. کرانیوم از دو بخش تشکیل شده است. جمجمه مغزی که بخشی از جمجمه است که وظیفه حفاظت از مغز را بر عهده دارد و قسمت دوم استخوان های صورت، در جلو و پایین جعبه مغزی قرار گرفته است و اسکلت صورت را می سازد. به غیر از ۸ قطعه استخوان سر، ۱۴ قطعه استخوان نیز در صورت وجود دارد. استخوان ها را ۶ قطعه استخوان فرد تکشل داده می دهند. تنها استخوان متحرک صورت فک پایین است. این استخوان ها عبارتند از: فک فوقانی ۲ قطعه، ناخنی یا اشک ۲ قطعه، کامی ۲ قطعه، شاخه تحتانی ۲ قطعه، بینی ۲ قطعه، گونه ای ۲ قطعه، آرواره یک قطعه و تیغه میانی بینی یک قطعه. تعداد دو قطعه استخوان فک فوقانی با هم جفت شده و آرواره فوقانی را به وجود می آورند. استخوان های ناخنی در قسمت قدامی دیواره های میانی کاسه های چشم قرار گرفته اند. استخوان های کامی در تشکیل سقف دهان شکرت می کنند. استخوان های شاخک تحتانی در ساختمان دیواره های خارجی حفره بینی شرکت می کنند. استخوان های بینی در مقابل هم قرار گرفته و قسمت فوقانی بینی را که استخوانی است به وجود می آورند. استخوان های گونه ای در دو طرف صورت وجود دارند و بر آمدگی گونه ها را باعث می شوند. تیغه میانی بینی نیز دیواره وسط بینی را تشکیل می دهد. استخوان فک تحتانی نیز تنها استخوان متحرک سر و صورت است که از دو طرف با استخوان های گیجگاهی مفصل می شود. استخوان های لامی: محل این استخوان قسمت فوقانی قدامی گردن است و تنها استخوان نیز است که به هیچ کدام از استخوان های بدن مفصل نمی شود، و به وسیله عضلات مختلف در محل خود نگهداری می شود. رباط های مجود بین زائده نیزه ای استخوان گیجگاهی و این استخوان نیز در جایگری این استخوان در محل خود مؤثرند. استخوان های جمجمه: جمجمه از ۸ قطعه استخوان تشکیل شده است که مفاصل بین آنها ثابت است و درز نامیده می شوند. برخی از استخوانهای فرد جعبه مغزی عبارتند از: استخوان پیشانی، استخوان پرویزنی، استخوان شب‌پره، استخوان پس‌سری برخی از استخوانهای زوج جعبه مغزی عبارتند از استخوان آهیانه، استخوان گیجگاهی.
در این صفحه تعداد 248 مقاله تخصصی درباره جمجمه که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI جمجمه (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: جمجمه; Insular endemism; Pleistocene; Proboscidea; Palaeoloxodon; Skull; TaxonomyAMPG, Museum of Palaeontology and Geology, University of Athens, Greece; BP, before present (i.e. AD 1950); GSDC, Geological Survey Department of Cyprus; ka, thousand years BP; ky,