آشنایی با موضوع

کاه (به انگلیسی: Straw) ساقه و پوسته‌ای است که اطراف دانه‌های غلات مانند گندم و جو را می‌پوشاند و هنگام خرمن‌کوبی، خرد شده، از دانه جدا می‌شود. کاه از محصولات جانبی کشاورزی است. یکى از مهمترین مسائل یک واحد دامدارى، چگونگى تامین خوراک دامهاست. چون خوراک یک ماده حیاتى است که باید به‏صورت دایمى (روزانه و به‏موقع) در اختیار دام باشد. بنابراین، تامین غذاى دام به عنوان یک اصل مهم اهمیت زیادى دارد. کاه و یونجه خوراک‌های اصلیِ چارپایانند. به محلی که کاه در آن ذخیره و نگه‌داری می‌شود کاهدان می‌گویند. کاه را در روستاها با گِل می‌آمیزند و با آن ماده‌ای ساختمانی به نام کاه‌گل درست می‌کنند. کاه در کاه‌گل نقش استحکام‌بخشی و چسبانندگی را به عهده دارد. کاه در حقیقت از نظر ارزش غذایی خیلی فقیر است، زیرا موقعی بدست می آید که گیاه نمو خود را به پایان برده پس یکی از محصولات جانبی کشاورزی بشمار میرود در زمین‌هایی که با ماشین کمباین درو می‌شود، حجم زیاد کاه مشکل‌ساز است. فواید مصرف کاه: 1. تعدیل سرعت حرکت موادغذایی درشکمبه دام ودرنتیجه فرصت بهتر تخمیر وتجزیه مواد 2. موثر درفعال نگه داشتن شکمبه دردامهای انتظار زایمان 3. تاحدودی موثر بر کاهش عارضه برگشتگی شیردان پس از زایمان دام 4. نزدیک سازی اسکور بدنی تلیسه ها به نمره مطلوب وجلوگیری از چاقی مفرط آنها 5. تولید بزاق بیشتر که برهضم غذا موثر است(بزاق حاوی بیکربنات بوده که تولید استات را افزایش و سبب جلوگیری از نفخ شده و برهضم بیشتر مواد کنسانتره ای موثراست) 6. کاهش اسیدوز شکمبه 7. تامین مواد مغذی میکروبهای مفید شکمبه برای یک گاو بالغ روزانه حداکثر پنج کیلوگرم کاه در جیره پیشنهاد می شود کاه حبوبات هم خوش خوراکتر از کاه غلات است و چون مواد ازته آن بیشتر است ارزش غذایی بالاتری دارد. همچنین کاه حاصل از نخود و لوبیا حاوی پروتئین، کلسیم و منیزیم بیشتری نسبت به کاه غلات است. البته کاه حبوبات نسبت به کاه غلات دارای ساقه های ضخیمتر و خشبی تری بوده و لذا خشک کردن آنها مشکل تر است و به همین خاطر به آسانی کپک میزند رنگ کاه غلات به رنگ زرد کمرنگ و کاه لگوم ها سبز هستند فواید غنى‏سازى کاه ۱– پانزده درصد به ارزش غذایى کاه اضافه مى‏شود. (درواقع سهم بیشتری ازآن دردستگاه گوارش دام هضم وجذب می گردد) ۲– پروتئین کاه بیشتر مى‏شود. ۳– کاه خوش خوراک تر مى‏شود.
در این صفحه تعداد 337 مقاله تخصصی درباره کاه که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI کاه (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: کاه ; NIR; Calibration; Correlated response variables; Straw; Enzymatic sugar release; BESC; BioEnergy Science Center; CAL; Calibration dataset; conv; Converged; CV; Cross-validated; def; Deformation; HTPH; High-throughput pretreatment and enzymatic hydrolysis