آشنایی با موضوع

در فیزیک ذرات ابرتقارن Supersymmetry تقارنی است که ذرّات بنیادی دارای یک اسپین بخصوص را به ذرات بنیادی ای با اسپین ۱/۲ متفاوت که آن‌ها را ابرجفت می نامند مرتبط می‌کند. به بیان دیگر در یک تئوری ابرمتقارن برای هر نوع بوزون یک نوع فرمیون متناظر وجود دارد و بالعکس. مساله ابرتقارن کلید حل معماهای بسیاری است و پیش بینی می کند که برای هر ذره شناخته شده یک ذره متناظر ابرتقارنی وجود دارد. بسیاری از فیزیکدانان بر این باورند که ذره مورد نظر تقریبا به زودی در برخورد دهنده بزرگ هادرون کشف خواهد شد. اما متاسفانه حتی به فرض کشف چنین چیزی باز هم دلیلی بر صحت نظریه ریسمان به دست نیامده است! زیرا هرچند که نظریه ریسمان وجود ابرتقارن را پیش فرض می گیرد؛ ابرتقارن اما می تواند حتی بدون نظریه ریسمان هم وجود داشته باشد. تا سال ۲۰۱۴ سرنخ مستقیمی مبنی بر وجود ابرتقارن به عنوان یکی از تقارن‌های طبیعت به دست نیامده‌است. از آنجا که جفت‌های ابرتقارنی ذرات مدل استاندارد تاکنون نظاره نشده‌اند اگر ابرتقارن وجود بدارد، تقارنی شکسته است. با شکسته شدن تقارن ذرات ابرتقارنی سنگین می‌توانند بود. دیدگاه اصلی: همه ذرات عالم را می توان به دو دسته تقسیم کرد: 1- بوزون ها 2- فرمیون ها.
در این صفحه تعداد 298 مقاله تخصصی درباره ابرتقارن که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ابرتقارن (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.