آشنایی با موضوع

پارچه لایه‌ای نرمش پذیر است که از شبکه‌ای از نخ ها و یا الیاف طبیعی یا مصنوعی تشکیل شده‌است؛ که نوع نخ ها و یا الیاف و ساختار و نحوه قرارگیری آن ها در کنار یکدیگر ساختمان پارچه و خصوصیات فیزیکی آن را بوجود می آورد. پارچه را از روش های بافت تاری-پودی، بافت حلقوی(کش‌بافی یا قلاب بافی)، روش های بی بافت، گره زدن تولید می شود. انواع پارچه: 1- نخی: پارچه های نخی یا همان پنبه ای، از بافتن الیاف پنبه به یکدیگر درست میشوند. 2- پلی استر: پلی استر نوعی پارچه کاملا مصنوعی است. 3- ویسکوز (ریون): بر خلاف تصور مردم پارچه های ریون الیافی طبیعی دارند و همچون پنبه و لینن دارای ماهیت گیاهی(سلولزی) هستند. 4- لینن: پارچه لینن که گاهی به اشتباه لنین هم گفته میشود، همان پارچه کنفی است و برای فصل تابستان بسیار مناسب است. 5- لاکرا (الاستین): اسپندکس، لاکرا یا الاستین نوعی پارچه‌ی مصنوعی است که خاصیت کشسانی مناسبی دارد. 6- جیر: جیر از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرایند و مراحل خاص و بوسیله دستگاه های مخصوصی رخ آن را پرداخت میکنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می‌آورند. 7- چرم طبیعی: چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، شترمرغ، کروکودیل، مار و حتی کوسه! تهیه می شود. 8- چرم مصنوعی یا پی وی سی: چرم مصنوعی PVC «پی وی سی» و PU «پلی اورتان» ترکیبی از یک لایه روکش به نام Skin و یک لایه اسفنج از جنس PVC یا PU است که بر روی پارچه کشیده می شود. 9- کتان: نوعی پارچه است که از الیاف ساقه ی کتان ساخته میشود. کتان یک نوع گیاهی علفی و دارای برگ های سبز مات میباشد. 10- ابریشم: مستحکم ترین پارچه های دنیا ابریشم ها هستند و به علت داشتن پروتئین، ‌هادی حرارت نبوده و آن را در خود نگه می‌دارند. 11- جین: ‌ نوعی پارچه جناغی بافت ناهموار پنبه ای میباشد. 12- نایلون: نایلون پارچه ای است که در برابر کشش و سایش استحکام بسیار خوبی دارد. 13- کرپ: این پارچه می تواند از جنس هایی چون ابریشم، پشم و یا پلی استر تهیه شده باشد. پیشینه بافت پارچه در ایران: کاوش‌ها و پژوهش‌های دانشمندان و پژوهشگران در صد ساله اخیر نشان داده است که ایرانیان از پیشتازانی بوده‌اند که به کار بافندگی پارچه پرداخته‌اند. حتی ساکنین ایران باستان در دوره دوم سنگ (یا به اصطلاح عصر حجر میانین) با فن پارچه‌بافی آشنا بوده‌اند. برای اثبات این واقعیت، بهترین گواه؛ سفال‌ها، نگین‌ها و مهره‌هایی‌اند که بیش از هشت هزار سال قبل از میلاد در ژرفای خاک‌های این مرز و بوم جا گرفته‌اند. پروفسور کارلتون کن که برای اداره کل باستان‌شناسی کار می‌کرد، ضمن کاوش‌هایی در سال‌های ۱۳۲۸ تا ۱۳۲۹ (۱۹۴۹ تا ۱۹۵۰) در غاری موسوم به غار کمربند در نزدیکی دریای کاسپین، پارچه‌هایی به دست آورد که ثابت می‌کند اقوام ایرانی از همان آغاز غارنشینی، پشم گوسفند و بز را به‌صورت پارچه می‌بافتند. آزمایش‌هایی که با کربن ۱۴ بر روی پارچه‌ها انجام گرفت، نشان داد که قدمتشان به ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد.
در این صفحه تعداد 279 مقاله تخصصی درباره پارچه که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI پارچه (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: پارچه; CI; crystallinity index; NMMO; N-methylmorpholine-N-oxide; SNK; student-Newman-Keuls; TCI; total crystallinity index; WBJ; waste blue jeans; Biogas; Cotton; Enzymatic hydrolysis; Sodium carbonate; Textile;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: پارچه; Organisational Life Cycle Assessment (O-LCA); Environmental sustainability; Textile; Decision-making process; Environmental management;